Výkup nemovitosti - komu se vyplatí a co je třeba ohlídat

Výkup nemovitosti - komu se vyplatí a co je třeba ohlídat
Dostali jste se do situace, kdy potřebujete svůj byt či dům prodat rychle a nemáte čas čekat několik měsíců, až se prodá standardní cestou? Existuje jedno jednoduché řešení: výkup nemovitosti. Je rychlý a jednoduchý, ale musíte počítat s určitou finanční ztrátou. Kdy se tedy prodejci výkup nemovitosti vyplatí a na co si při něm dát pozor?


V životě může nastat plno situací, kdy člověk potřebuje rychle peníze za svou nemovitost. K takovým situacím patří především nemožnost splácet hypotéku, exekuce či dražba, ale i standardní situace, kdy majitel potřebuje rychle peníze na jinou nemovitost či investici. Klasický prodej nemovitosti trvá většinou kolem tří měsíců, u domů je tato doba ještě o pár měsíců delší. Pokud tolik času nemáte, nabízí se právě okamžitý výkup nemovitosti za hotové. 


Jak výkup probíhá?

Postup při výkupu nemovitosti se v mnohém liší od standardního prodeje. Především není potřeba připravovat nemovitost na prodej, inzerovat ji, ani organizovat prohlídky se zájemci. Při výkupu rovnou převedete nemovitost firmě, která ji vykupuje a ta vám za ni také zaplatí. Potom je to už na ní, aby nemovitost prodala kupci. Pro prodejce je důležité pouze správně vybrat firmu, se kterou spolupráce při výkupu nemovitosti proběhne hladce a férově.

Rychlý výkup nemovitosti

Rychlé výkupy nemovitostí jsou určeny spíše pro nestandardní situace jako jsou hrozby exekuce či dražby nemovitosti.

Zpět na obsah

Kdo nemovitost vykoupí?

Výkupem nemovitostí se zabývají jak realitní kanceláře, tak specializované firmy. Stejně jako při výběru makléře je potřeba výběru firmy, která od vás nemovitost vykoupí, věnovat zvýšenou pozornost. Výkupem se většinou řeší komplikované životní situace a to často láká různé podvodníky. Abyste nenaletěli, prověřte si vše, co vám firma říká, nezapomeňte ani na hodnocení a reference a pročtěte i diskuze a sociálních sítích. Ještě než půjdete na osobní setkání, ověřte společnost v obchodním rejstříku, zjistěte si, jaké má finanční zázemí a kolik let se výkupem zabývá.

Zkušenosti jsou i na běžném realitním trhu nezbytné a v případě komplikovanějších právních situací, kdy se vykupují např. nemovitosti s věcným břemenem, jsou naprosto klíčové. Nejednejte se zprostředkovateli, ale pouze přímo s výkupní firmou. Čím je firma silnější, stabilnější a zkušenější, tím lepší podmínky vám může nabídnout: vyšší výkupní cenu a rychlou platbu. 

Zpět na obsah

Kolik můžu dostat peněz?

Samozřejmě, že při výkupu nedostanete nikdy takovou částku, kterou byste dostali při prodeji s makléřem. Firmy, které vykupují nemovitosti, se jejich nákupem vystavují riziku, že dostanou méně peněz, než kolik daly prodávajícímu. Často, především u nemovitostí s právní vadou, může prodej trvat déle a nést s sebou vyšší náklady. Většina vykupujících společností vám tedy za nemovitost nabídne maximálně 80 % její tržní hodnoty.

Pokud ale chcete opravdu získat aspoň 80 % skutečné tržní hodnoty, nechte si byt či dům profesionálně nacenit. Tak budete znát tržní hodnotu nemovitosti a nepodlehnete tlaku firmy, která se vás bude snažit přesvědčit, že má vaše nemovitost cenu nižší. Pokud vyberete ke spolupráci zkušeného a spolehlivého partnera, poskytne vám odpovídající částku i kvalitní služby při převodu nemovitosti.

Nižší částka při výkupu

Při výkupu nedostanete nikdy takovou částku, kterou byste dostali při klasickém prodeji s makléřem.

Zpět na obsah

Jak dlouho trvá výkup nemovitosti?

Při výkupu nemovitosti je rychlost naprosto zásadní. Některé firmy dokážou vyplatit peníze  i v rámci jednoho dne, záleží pouze na tom, jestli se zvládnete tak rychle dohodnout na podmínkách výkupu a ceně nemovitosti. Jestliže má firma dobré finanční i administrativní zázemí, může zprocesovat veškeré smlouvy i podání návrhu na vklad do katastru velmi rychle a vy dostanete peníze obratem. Standardně výkup trvá několik dnů. Pokud vám firma nenabídne peníze do pár dnů, může za tím stát nedostatečné finanční zázemí firmy, v tom případě to není vhodný partner pro výkup.

Zpět na obsah

Kdy na výkup nepřistoupit?

Výkupem nemovitostí za hotové se zabývá i spousta spekulantů, kteří se touto cestou snaží získat levně byty, domy či pozemky. Pokud tedy na prodej své nemovitosti nespěcháte a máte čas ji prodávat běžnou cestou přes inzerci, nepřistupujte na nevyžádané nabídky výkupu těchto pochybných firem.

Chcete rychle prodat nemovitost, ale zároveň za ni získat co nejvíce? Zvažte možnost klasického prodeje s profesionálním makléřem.


Nejčtenější příspěvky na blogu

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY