Smlouva o pronájmu nemovitosti

Nájemní smlouva popisuje vztah mezi nájemcem a pronajímatelem. Nájemní smlouvou je daný prostor přenecháván nájemci a nájemce se zavazuje pronajímateli platit nájemné. Nájemní smlouva může být k pronájmu bytu, domu, pozemku, kancelářských prostor, chat a rekreačních objektů, zemědělských objektů, garáží apod.

Smlouva o pronájmu nemovitosti

Nájemní smlouva musí mít obecně písemnou formu.

Obecně nájemní smlouva musí mít písemnou formu. Podle dřívějšího ustanovení byly podstatné náležitosti jako je označení bytu, jeho příslušenství, rozsah jejich užívání, způsob výpočtu nájemného a úhrady za plnění spojená s užíváním bytu nebo jejich výše. Níže jsou popsány jednotlivé body, které se objevují v nájemní smlouvě:
 
Nájemné
Nájemné musí být sjednáno určitě, ale nově lze spojit do jedné částky nájemné i úplatu za služby. Splatnost nájemného je dle dohody, jinak je ze zákona splatné předem do 5. dne měsíce. Pokud je nájemce v prodlení s placením - má nárok na zákonný úrok z prodlení.
 
Jednostranné zvýšení nájemného
Pronajímatel může navrhnout zvýšení nájemci jednostranně, maximálně o 20 % jednou za 3 roky. Nájemce má 2 měsíce na přijetí nabídky. Pokud nabídku nepřijme, má pronajímatel 3 měsíce na to, aby se obrátil na soud s žalobou, aby určil výši nájemného, která je v místě a čase obvyklá.
 
Služby
Mezi nezbytné služby patří dodávka vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávek tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu. Placení záloh je primárně na dohodě.

Práva nájemce
Mezi práva najemce patří užívat byt a společné prostory, požívat plnění, jejichž poskytování je užíváním domu spojeno, právo požadovat, aby byt mohl užívat spolu s ním přiměřený počet osob, právo žádat odstranění závad bránících v řádném užívání bytu.

Povinnosti nájemce
Naopak mezi povinnosti nájemce patří odstranit závady a poškození, které sám způsobil, povinnost udržovat a opravovat byt, povinnost nerušit ostatní.

Právo pronajímatele
Pronajímatel má právo na úhradu nájemného, právo aby pronajímateli byl při skončení nájmu byt předán v odpovídajícím stavu, právo být informován o osobách, které nájemce přijme do bytu, právo učinit drobné opravy na účet nájemce, pokud on tak neučiní, právo provádět stavební úpravy v bytě jen se souhlasem nájemce. 

Jistota
Pronajímatel může požadovat až 6násobek měsíčního nájemného jako jistotu. Tato jistota slouží k zajištění nájemného a jiných povinností vyplývajících z nájmu. Jistota se vrací po skončení nájmu. V zákoně není lhůta pro vrácení, vrácení by mělo být bezodkladné. 
 
Přechod nájmu
Přechod nájmu znamená, že v případě smrti může další osoba vstoupit do původní nájemní smlouvy. Tato osoba může pokračovat v nájmu jen na další 2 roky. Podmínky pro přechodu nájmu jsou následující: osoba žila s nájemcem ke dni smrti ve společné domácnosti a nemá vlastní byt. Mezi tyto osoby patří: manžel, partner, rodiče, sourozenec, zeť, snacha, dítě a vnuk. U těchto osob není nutný soulas pronajímatele s bydlením v bytě. Dle OZ u ostatních osob je nutný písemný souhlas pronajímatele s jejich bydlením v bytě. Dle NOZ dokonce přímo souhlas s přechodem nájmu.
 

Nejnovější dotazy z oblasti: Nájemní smlouva

Prodej bytu s najemniky

06.07.2017

Dobrý den, prosím o radu. Vlastním byt s nájemníky, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou (což jde vyřešit vypovedi). Rád bych být prodal, ale nedokáží odhadnout, o kolik těžší bude prodat byt s nájemníky jako investici vs. prázdný být připraveny k nastěhování. Můžete poradit? Dodatečné informace - jedna se o byt 78m2 v okresním meste, 60min autem do Prahy, nájemníci důchodci. Fond oprav 6500,- Kč měsíčně. Děkuji! Ondra

ZRUŠENÍ NÁJEMNÍ SMLOUVY

31.01.2016

Dobrý den. S přítelem jsme dne 27.1. podepsali v realitní kanceláři dohodu o složení blokovacího depozita. Uhradili jsme částku 10 tis. a následující den smlouvu s majitelem o pronájmu bytu, kde jsme složili kauci (jistotu) 11 tis. Do 25.2. máme uhradit nájemné na měsíc březen.. Vše by bylo zatím v pořádku.. ale muž přišel o práci a nájemné nebudeme moci hradit tento, ani další měsíc... Chtěla jsem se zeptat, zda je možné odtoupit od smlouvy a zda máme nárok na peníze jak od realitní kanceláře, tak pronajímatele? Děkuji Monika

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Pokračovat
Profily makléřů

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím