Rezervační smlouva

Rezervační smlouva je smluvní zajištění vztahu mezi vážným zájemcem o koupi nemovitosti a majitelem - prodávajícím. Před podpisem rezervační smlouvy je nutné si ověřit, že realitní kancelář má dostatečně ošetřeno (zejména právně) výhradní zastupování prodávajícího. Realitní kancelář by měla mít uzavřenou zprostředkovatelskou smlouvu s majitelem (prodávajícím), která opravňuje realitní kancelář uzavřít se zájemci o koupi rezervační smlouvu a také přijímat rezervační poplatek.

Rezervační smlouva

Uzavření rezervační smlouvy garantuje, že nemovitost nebude dále nabízena a prodána jinému zájemci.

Rezervační smlouva zahrnuje ujednání o právech a povinnostech zájemce o koupi, prodávajícího (vlastníka nemovitosti) a realitního zprostředkovatele.

rezervační smlouvě je ponecháno na stranách, aby si svá práva a povinnosti vzájemně domluvily. Zájemce by si mohl např. ujednat právo odstoupit od povinnosti uzavřít kupní smlouvu v případě, že vyjdou najevo právní nebo faktické vady, které brání převodu nemovitosti.

Uzavření rezervační smlouvy garantuje, že nemovitost nebude dále nabízena a prodána jinému zájemci. Je důležité, aby rezervační smlouvu uzavřela s realitní kanceláří současně i strana prodávající a kupující. V takovém případě může rezervační smlouva sloužit kupujícímu pro jednání s bankou o poskytnutí hypotéčního úvěru na pořízení této nemovitosti. Před podepsáním rezervační smlouvy by zájemce o koupi měl mít v bance již úvěr předjednán (úvěrový rámec).

Před podpisem rezervační smlouvy se ujistěte, že RK má uzavřenou smlouvu o zastupování prodávajícího.

Před podpisem rezervační smlouvy je nutné prostudovat výpis z katastru nemovitostí. Zde je možné zjistit, zda na nemovitosti nevázne zástavní právo, předkupní právo nebo jiné „právní vady“. Velký pozor na tzv. plombu, která znamená, že nemovitost je dotčena nějakou změnou právního vztahu. Je potřeba si dát pozor na poznámku „spornosti“, která znamená, že nemovitost je předmětem soudního sporu. Podobným způsobem může být označena „výzva k prodeji“ nebo exekuce.

Úplný výpis listu vlastnictví, na kterém jsou uvedeny detaily o nemovitosti, lze získat na katastrálním úřadu či na kontaktních místech veřejné správy Czech POINT.

Vzorovou rezervační smlouvu si můžete prohlédnout zde.

Nejnovější dotazy z oblasti: Rezervační smlouva

Navýšení ceny během rezervace nemovitosti

10.04.2019

Dobrý den,

měl jsme zájem o nemovitost, osobně si ji s makléřem prohlédnul a následující den závazně potvrdil zájem s tím, že do 3 dnů podepíšeme rezervační smlouvu. Nemovitost byla na stránkách označena jako REZERVOVANÁ a já si mezitím zjistil všechny informace na katastru, znění územního plánu a odsouhlasil smlouvu. Dnes odpoledne, tedy těsně před zítřejší ranní schůzkou s makléřem, mi makléř zavolal s tím, že dostal nabídku na vyšší částku a pokud ji nedorovnám, tak prodá nemovitost jinému zájemci. Toto jsem odmítnul s tím, že mi jednání makléře přijde…

Provize za zprostředkování pronájmu

22.08.2018

Dobrý den, zaplatili jsme RK rezervační zálohu na základě dohody o rezervaci. V dohodě je uvedeno, že v případě uzavření nájemní smlouvy bude záloha započtena na provizi ve prospěch zprostředkovatele a ve zbývajícím rozsahu vyplacena pronajímateli jako nájemné. Konkrétní výše provize není v dohodě uvedena. Po uzavření nájemní smlouvy nám RK oznámila, že výše provize je shodná s výší rezervační zálohy a na nájemné tudíž nepřipadá nic. Je možné se nějak bránit?

Rezervační smlouva - odstoupení z důvodu nedodržení termínů

30.01.2018

Dobrý večer, s přítelem jsme chtěli koupit rodinný dům, podepsali jsme rezervační smlouvu, zaplatili rezervační poplatek. Už v první rezervační smlouvě bylo datum , kdy nejpozději musí být podepsaná kupní smlouva, tu nedodrželi. Byl tedy podepsán dodatek a tato doby se tím prodloužila. Ovšem už zítra tato lhůta opět propadá a nikdo se již 3 týdny neozval. Ozvali jsme se tedy my, že bychom chtěli odstoupit od rezervační smlouvy s tím, že je to kvůli jejich nedodržení dvou termínů, ale at si rezervační poplatek klidně nechají na naklady spojene s papirováním. Ovšem…

Rezervační poplatek

29.12.2017

Dobrý den, měla jsem zájem o pronájem bytu, který byl zprostředkován přes Realitní kancelář/dále jen RK/. Zaplatila jsem předem přes bankovní účet požadovanou částku na bankovní účet, který mi určil makléř, poté mi zaslal dohodu o rezervačním poplatku naskenovanou na můj e-mail, podepsanou pouze makléřem Poté jsme se domluvili na určitý den na podepsání nájemní smlouvy s pronajímatelem bytu. Majitelce jsem se zmínila, že občas hlídáme psa mého přítele/předem se mě ani makléř ani pronajímatelka neptala na domácí zvíře/, načež pronajímatelka mě z těchto důvodu sdělila, že…

HLEDÁTE OVĚŘENOU REALITNÍ KANCELÁŘ?

Porovnejte si zdarma realitní kanceláře a vyberte si tu nejlepší

 

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

HLEDÁTE OVĚŘENOU REALITNÍ KANCELÁŘ?

Porovnejte si zdarma realitní kanceláře a vyberte si tu nejlepší

 

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

 

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím