Proč prodá dobrý realitní makléř nemovitost lépe než samoprodejce?

Proč prodá dobrý realitní makléř nemovitost lépe než samoprodejce?

V dnešní době vypadá prodej nemovitosti jako poměrně jednoduchá záležitost. Na internetu jsou různé ebooky, rady, desatera, doporučení atd., která vás prodejem spolehlivě provedou, tak proč platit provizi realitnímu makléři?


Dáte inzerát na nějaký inzertní server, ideálně zdarma, a zájemci se už budou sami ozývat. A některý z nich koupí váš byt či dům za cenu, kterou si řeknete. Taková je aspoň představa většiny majitelů, kteří se rozhodnou prodávat sami. Většinou ani netuší, že dobrý realitní makléř prodá nemovitost podstatně rychleji, bezpečněji a za vyšší cenu. Ptáte se, jak je to možné? Jak to makléř dokáže? Především je to o zkušenostech.

1 Zkušenosti s nastavením prodejní ceny

Jako v každém oboru, pro prodej nemovitosti je důležité znát dobře trh. Abyste mohli nastavit správnou cenu nemovitosti, potřebujete znát ceny v dané lokalitě, cílovou skupinu, vědět, co nemovitosti na ceně přidává a co naopak ubírá. Je dobré mít k dispozici cenové mapy a data z katastru nemovitostí o cenách reálně prodaných nemovitostí. Nastavení správné prodejní ceny je pro úspěšný prodej klíčové, jinak vám hrozí, že přijdete o spoustu peněz nebo nemovitost vůbec neprodáte a nakonec skončíte v rukou průměrného makléře. 

2 Zkušenosti s marketingem

Dobrý makléř taky ví, jak nemovitost rychle a výhodně prodat. Dokáže udělat homestaging, s profesionálním fotografem nafotí parádní fotky, udělá případně videoprohlídku či 3D scan nemovitosti (virtuální prohlídku) nebo vytvoří samostatný web nemovitosti. Dále ví, kde a jak je dobré inzerovat. Inzerce není jen obyčejný inzerát na jednom serveru, ale třeba i sociální sítě. Spolupracuje s odborníky, kteří dobře umí svou práci.

Pryč je doba, kdy si makléř dělal všechno sám

Pryč je doba, kdy si makléř dělal všechno sám. Dnes jsou nejlepší realitní makléři spíše dirigenty orchestru, který sestává ze specialisty na homestaging, fotografa, kameramana, copywritera, programátora, online marketéra, hypotéčního poradce, právníka atp.

3 Zkušenosti s vyjednáváním

Zkušený makléř zná dobře triky obchodníků, umí vyjednávat o ceně a nenechá se zatlačit do nevýhodných nabídek. Opravdu dobrý makléř vás nenechá prodat pod cenou a neprodá hned prvnímu zájemci. Dokáže odhadnout, kdy kývnout na případnou slevu a kdy počkat na dalšího zájemce. Nesprávným vyjednáváním můžete přijít o statisíce korun.

4 Zkušenosti s administrativou

Profesionální makléř provede zájemce po bytě, vyjedná s nimi cenu. Zajistí za vás veškerou komunikaci s právníkem, kupujícím, bankou, katastrálním i finančním úřadem, připraví veškeré podklady. Může to vypadat jako samozřejmost, ale ne vždy je to tak snadné. A i když si říkáte, že tohle všechno byste přece s trochou snahy a pomoci internetu zvládli sami, věřte, že by vás to stálo spoustu času. A čas jsou peníze.

Zkušený realitní makléř ví, kde mohou vzniknout problémy

Zkušený realitní makléř ví, kde mohou vzniknout problémy, se kterými se již několikrát setkal a díky tomu jim může předcházet, případně je rychle řešit. Tím šetří váš čas.

5 Zkušenosti s právní stránkou

A v neposlední řadě vás díky svým zkušenostem nenechá chybovat po právní stránce. Přesně ví, co všechno a jak je třeba zařídit. Dokáže snížit riziko budoucích sporů s kupujícím na minimum. Spolupracuje s právníky, kteří dokážou sestavit dobrou kupní smlouvu a pomůže vám s celým procesem po prodeji (přepis nemovitosti, zaplacení daní, přepis energií atd.).

Je jasné, že hlavní přidanou hodnotou realitního makléře jsou jeho zkušenosti a znalosti trhu. A stejně jako v ostatních oborech, ne každý makléř je opravdu zkušený a dobrý. Chcete-li, aby vámi vybraný makléř prodal vaši nemovitost co nejlépe a nejrychleji, pečlivě vybírejte na základě referencí a doporučení.

Chcete prodat nemovitost lépe? Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího makléře.


Nejčtenější příspěvky na blogu

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY