Převod pozemku

Na co si dát pozor při koupi pozemku k bydlení? Prozkoumejte, zda je pozemek podle územního plánu skutečně veden jako stavební. Stavební pozemek je definován v ustanovení § 2 odst. 1 písm. b) stavebního zákona jako pozemek vymezený a určený k umístění stavby územním rozhodnutím nebo regulačním plánem. Územní plán určuje i zastavitelnou plochu (tedy maximální plochu, na které může dům stát). Informace získáte na stavebním úřadu. Stavební úřad sdělí, jaký druh staveb se na pozemku může stavět a zda lze stavbu připojit k místnímu vodovodu a kanalizaci, příp. za jakých podmínek.

Při nákupu pozemku důkaldně prozkoumejte, zda je pozemek podle územního plánu skutečně veden jako stavební.

Další důležitou informací je, zda jsou v dosahu inženýrské sítě. Ověřte vzdálenost sítí od pozemku, což ovlivňuje náklady na připojení sítí k domu. Důležitou informací je také zjištění, zda přes pozemek nevedou nějaké sítě (např. vysokotlaký rozvod plynu s ochranným pásmem 40 m na každou stranu omezí nebo dokonce znemožní stavbu domu). Tyto informace (i s mapou) sdělí správci sítí (distributoři). Pokud je pozemek v dohledné vzdálenosti vodního toku, ověřte, v jaké povodňové zóně se pozemek nachází. Je to velmi důležité pro budoucí pojištění.  

Převod pozemku

Nezapomeňte před podpisem rezervační smlouvy na pozemek důkladně prostudovat aktuální list vlastnictví s katastrální mapou.

Nezapomeňte před podpisem rezervační smlouvy důkladně prostudovat aktuální list vlastnictví s katastrální mapou, zjistíte zde údaje o vlastníkovi nemovitosti, a především přístup k prodávanému pozemku. Příjezdová cesta by měla být ve vlastnictví obce nebo by mělo být k cestě zřízena služebnost (věcné břemeno práva jízdy a chůze) ve prospěch majitele sousedících pozemků. 

Vzorovou smlouvu o převodu pozemku nalznete zde.

NEVÍTE SI RADY S PŘEVODEM POZEMKU?

Oslovte realitního makléře, který se postará o vše za vás.

Projděte si nabídky s hodnocením a vyberte si správného.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

NEVÍTE SI RADY S PŘEVODEM POZEMKU?

Oslovte realitního makléře, který se postará o vše za vás.

Projděte si nabídky s hodnocením a vyberte si správného.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY