Jak předejít spoluvlastnictví bytu z dědictví?

Jak předejít spoluvlastnictví bytu z dědictví?

13.07.2019

Dobrý den, začátkem roku zemřel otec. Hlavní částí pozůstalosti je byt 2 + KK, dědici jsme já a má nevlastní sestra. Je před námi druhé sezení u notáře, kde se předpokládá, že přijdeme s dohodou, jak naložíme s bytem. Zdá se, že sestra chce byt pronajímat, zatímco já jej chci prodat a utrženou částku rozdělit rovným dílem. Nechci byt spoluvlastnit a pak mít spory o to, jak s bytem a věcmi s ním spojenými nakládat a jak je řešit. Mám podezření, že sestra není v situaci, že by mě mohla vyplatit. Já bych ji vyplatil za předpokladu, že bych dostal příležitost byt prodat, to ale předpokládá shodu, jak s ním naložit. K té však pravděpodobně nedojde. Jaké jsou možnosti řešení, aby se předešlo soudní dražbě, která bude s největší pravděpodobností nevýhodná pro nás pro oba? Jaké možnosti řešení soudní dražbě předchází v případě, že se nedohodneme?

Odpovědi na dotaz

Re: Jak předejít spoluvlastnictví bytu z dědictví?

Dobrý den, vždy a za všech okolností je lepší dohoda. Jinak je nutné to řešit s advokátem.

Re: Jak předejít spoluvlastnictví bytu z dědictví?

Dobrý den, pokud sestra sprodejem nesouhlasí, navrhněte jí aby se vypořádala ona s vámi. Pokud to není v jejích možnostech, tak navrněte opakovaně prodej. Pokud by návrh nepřistoupila, budete muset přistoupit k soudnímu vypořádání podílového vlastnictví i ten se může řešit dobrovolným prodejem, ale jsou to zbytečné soudní výlohy a narušení vztahů, Řekněte, že vám nájem nedává smysl, že potřebujete peníze a ať vyplatí ona vás a nebo, že se dle spoluvlastnických podílů podělíte o výtěžek z prodeje. Důvod nájmy a neochoty prodat bývá i nevyrovnání se s odchodem milované osoby a pocit, že když zůstane nemovitost, tak jej nezradíme. Třeba to chce jen čas a jít na sestru pomalu a opatrně. Ať vše dobře dopadne. Andrea Kohoutová

Re: Jak předejít spoluvlastnictví bytu z dědictví?

Dobrý den, pokuste se se sestrou domluvit. Pro variantu dohody udělejte max. Vždy je to lepší.

Re: Jak předejít spoluvlastnictví bytu z dědictví?

Dobrý den, určitě se zkuste se sestrou domluvit, asi si každý stojíte za svým, Vy chcete prodat a sestra pronajímat. Pronájem v tomto případě by pro Vás - dvě strany pravděpodobně nebyl do budoucna dobrým řešením. Nejlepší řešení by tedy bylo se domluvit na prodeji bytu a peníze si rozdělit, popř. pokud sestra trvá na pronájmu a nemá na vyplacení Vašeho podílu, navrhněte jí, ať si vezme HÚ (částka za Váš podíl), který by toto pokryl.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY