Jak předejít spoluvlastnictví bytu z dědictví?

Jak předejít spoluvlastnictví bytu z dědictví?

13.07.2019

Dobrý den, začátkem roku zemřel otec. Hlavní částí pozůstalosti je byt 2 + KK, dědici jsme já a má nevlastní sestra. Je před námi druhé sezení u notáře, kde se předpokládá, že přijdeme s dohodou, jak naložíme s bytem. Zdá se, že sestra chce byt pronajímat, zatímco já jej chci prodat a utrženou částku rozdělit rovným dílem. Nechci byt spoluvlastnit a pak mít spory o to, jak s bytem a věcmi s ním spojenými nakládat a jak je řešit. Mám podezření, že sestra není v situaci, že by mě mohla vyplatit. Já bych ji vyplatil za předpokladu, že bych dostal příležitost byt prodat, to ale předpokládá shodu, jak s ním naložit. K té však pravděpodobně nedojde. Jaké jsou možnosti řešení, aby se předešlo soudní dražbě, která bude s největší pravděpodobností nevýhodná pro nás pro oba? Jaké možnosti řešení soudní dražbě předchází v případě, že se nedohodneme?

Odpovědi na dotaz

Re: Jak předejít spoluvlastnictví bytu z dědictví?

Dobrý den, pokud sestra sprodejem nesouhlasí, navrhněte jí aby se vypořádala ona s vámi. Pokud to není v jejích možnostech, tak navrněte opakovaně prodej. Pokud by návrh nepřistoupila, budete muset přistoupit k soudnímu vypořádání podílového vlastnictví i ten se může řešit dobrovolným prodejem, ale jsou to zbytečné soudní výlohy a narušení vztahů, Řekněte, že vám nájem nedává smysl, že potřebujete peníze a ať vyplatí ona vás a nebo, že se dle spoluvlastnických podílů podělíte o výtěžek z prodeje. Důvod nájmy a neochoty prodat bývá i nevyrovnání se s odchodem milované osoby a pocit, že když zůstane nemovitost, tak jej nezradíme. Třeba to chce jen čas a jít na sestru pomalu a opatrně. Ať vše dobře dopadne. Andrea Kohoutová

Re: Jak předejít spoluvlastnictví bytu z dědictví?

Dobrý den, pokuste se se sestrou domluvit. Pro variantu dohody udělejte max. Vždy je to lepší.

Re: Jak předejít spoluvlastnictví bytu z dědictví?

Dobrý den, vždy a za všech okolností je lepší dohoda. Jinak je nutné to řešit s advokátem.

Re: Jak předejít spoluvlastnictví bytu z dědictví?

Dobrý den, určitě se zkuste se sestrou domluvit, asi si každý stojíte za svým, Vy chcete prodat a sestra pronajímat. Pronájem v tomto případě by pro Vás - dvě strany pravděpodobně nebyl do budoucna dobrým řešením. Nejlepší řešení by tedy bylo se domluvit na prodeji bytu a peníze si rozdělit, popř. pokud sestra trvá na pronájmu a nemá na vyplacení Vašeho podílu, navrhněte jí, ať si vezme HÚ (částka za Váš podíl), který by toto pokryl.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím