Předkupní právo spoluvlastníka

Předkupní právo spoluvlastníka

31.05.2019

Dobrý den,

pokud dostanu do ruky kupní smlouvu na prodej podílu nemovitosti , kterou spoluvlastním (z důvodu uplatnění zákonného předkupního práva), jaké konkrétní osobní údaje koupěchtivé osoby mohou být po právu začerněny? Může být začerněno i její jméno a adresa? Pokud může být začerněno i jméno, nemohu vůbec zjistit, zda se nejedná o fiktivní osobu, která "poslouží" pouze účelově pro "vyhovění" liteře zákona ohledně předkupního práva a poté bude podíl na nemovitosti prodán jiné osobě a třeba i za cenu nižší než je v kupní smlouvě uvedena?

Děkuji za odpověď

Odpovědi na dotaz

Re: Předkupní právo spoluvlastníka

Dobrý den, za nižší cenu být prodáno nemůže, potom by nebylo vyhověno. Musí Vám být nabídnuta cena za kterou se bude podíl prodávat, nebo nižší. Nemůže Vám spoluvlastník nabídnout odkup za 5 mil a prodat pak za 1 mil někomu jinému. To nelze.

Re: Předkupní právo spoluvlastníka

Dobrý den, jak píše kolega, pokud by spolumajitel prodal za nižší cenu, mohla byste prodej napadnout a své předkupní právo uplatnit. Pokud dochází ke snížení kupní ceny, musí se znovu přednostně koupě nabídnout předkupníkům. Pokud máte o nemovitost zájem, tak máte 3měsíce na vyjádření a nebo zaslání zamítavého vyjádření. Pokud se do 3měsíců nevyjádříte, bere se to jako nevyužití předkupního práva. Andrea Kohoutová

Re: Předkupní právo spoluvlastníka

Jak píše kolega, cena za převod musí souhlasit s nabídkou pro Vás. POkud by neseděla, můžete prodej rozporovat

Re: Předkupní právo spoluvlastníka

Dobrý den, smyslem učinění nabídky předkupníkovi je nabídnout mu stejné podmínky koupě jako má koupěchtivý; a to zejména cenu, způsob a termín úhrady. Povinnost přiložit k nabídce účinnou kupní smlouvu vložili legislativci do novely zákona předpokládám právě z důvodu ochrany práv předkupníka. Tedy z důvodu, na který upozorňujete. Je pochopitelné, že zbylí spoluvlastníci chtějí znát také jméno osoby, se kterou budou do budoucna společně nemovitost udržovat a zajišťovat její chod. Zákon jim umožňuje koupit nabídnutý spoluvlastnický podíl společně. Kupní smlouva je uložená v archivu katastrálního úřadu a můžete požádat o vyhotovení kopie. Tato služba je zpoplatněná.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY