Daň z prodeje nemovitosti

Daň z prodeje nemovitosti

27.09.2020

Dobrý den,

více než před pěti lety jsem nabyl darem spoluvlastnictví bytu s příbuzným. Příbuzný mi ovšem zhruba před třemi lety svou polovinu prodal.

Já nyní chci byt prodat a nevím, jestli budu platit daň z prodeje z celé získané částky, nebo pouze z poloviny, kterou mám méně než pět let.

Děkuji za odpověď.

Odpovědi na dotaz

Re: Daň z prodeje nemovitosti

Odpověď na vaši otázku, jak vysoká daň z příjmu se vás týká při prodeji domu vyřešili již odpovědi uvedené výše. Co však nebylo řečeno se týká výpočtu daně. V případě daru (kdy nebyla uvedena cena tak jako tomu bývá u kupní smlouvy) budete potřebovat znalecký posudek o ceně obvyklé. Daň se bude určovat z rozdílu mezi uvedenou částkou ze znaleckého posudku (provedeného soudním znalcem v oboru oceňování pozemních staveb) a skutečnou prodejní cenou.

Re: Daň z prodeje nemovitosti

Dobrý de, ve Vašem případě budete hradit pouze daň z příjmu ve výši 15% z nabyté poloviny. Částka pro daň z příjmu se vypočítává z hodnoty na vstupu a výstupu, t.j. rozdíl mezi kupní cenou za kterou jste nemovitost koupil a prodejní cenou za kterou prodáte. Daň můžete dále snížit o prokazatelné náklady např. za rekonstrukci apod. V případě, že nemovitost prokazatelně užíváte dva roky - bydlíte zde, daň se po dvou letech neplatí.

Re: Daň z prodeje nemovitosti

Dobrý den. Budete platit daň z příjmu pouze z nedávno koupené poloviny, a to z rozdílu mezi cenou kupní a prodejní. Z této ceny lze odečíst vložené investice do oprav, kterými jste byt zhodnotil. Pokud zde máte více než 2 roky trvalý pobyt, nebudete platit nic.

Re: Daň z prodeje nemovitosti

Pokud jste v nemovitosti minimálně 2 roky prokazatelně nebydlel, bude se vás týkat daň jen z příjmů z prodeje poloviny nabyté před třemi lety. Daň se bude počítat z aktuální prodejní ceny (resp. její poloviny) mínus částka za kterou jste polovinu koupil od příbuzného. A z tohoto rozdílu se pak vypočte daň ve výši 15 %. Zmíněný rozdíl (základ daně) lze pak ještě ponížit o další náklady jako opravy, rekonstrukce, provize RK, náklady na posudek, ...

Re: Daň z prodeje nemovitosti

Dobrý den, daň z příjmu se bude hradit pouze z nabyté poloviny. Tu si navíc můžete snížit o částku, za kterou jste nemovitost kupoval. Případně lze snížit částku o další náklady spojené s bytem a prodejem (opravy, údržba, provize RK). Osvobozen od daně byste byl pouze v případě, kdy jste měl 2 roky před prodejem v bytě bydliště (neplést s trvalým pobytem). Bydliště lze prokázat vyúčtováním energie v tomto místě, doručováním pošty, atp.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY