Převod nemovitosti na nezletilého

Převod nemovitosti na nezletilého

17.12.2019

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně převodu ideální poloviny nemovitosti na nezletilého v případě, že nemovitost má dva vlastníky (bratry) a jeden z nich chce převést svou polovinu na nezletilou dceru.

Může tak učinit i bez souhlasu druhého majitele? Děkuji za odpověď.

Pěkný den,

Jiřina Louková

Odpovědi na dotaz

Re: Převod nemovitosti na nezletilého

Dobrý den, jak píše kolegyně Váňová je to přesně. Souhlasím. :-)

Re: Převod nemovitosti na nezletilého

Paní Váňová ma naprostou pravdu. Předkupní právo se na dar nevztahuje

Re: Převod nemovitosti na nezletilého

Majitel může (darovat a tím) převést svůj majetek na nezletilé dítě. Dítě bude zastupováno v době své nezletilosti opatrovnickým soudem. Takové transakce se často využívají před rozvodem manželství, kdy manželé svůj majetek převedou na nezletilé děti a tím se mezi sebou vypořádají. Darování nepodléhá předkupnímu právu a dárce může svému potomkovi podíl na svém majetku svobodně darovat.

Re: Převod nemovitosti na nezletilého

Přesně tak. Na druhou stranu, pokud plánujete v blízké budoucnosti (tj. do plnoletosti obdarovaného) s nemovitostí dále nakládat (například ji prodat). Toto rozhodně nedoporučuji z vlastní zkušenosti. Celý proces je následně zdlouhavý právě z důvodu nezletilého spoluvlastníka. Soud poté musí opět určit opatrovníka a následně také schvalovat jednotlivé úkony například podpis smluvní dokumentace.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY