Spolumajitel nereaguje - prodej nemovitosti

Spolumajitel nereaguje - prodej nemovitosti

17.09.2020

Dobrý den,

chceme odkoupit chátrající nemovitost v našem okolí. Vlastníky této nemovitosti jsou 3 lidé. Jeden vlastní 1/3, druhý vlastní 1/3 a třetí vlastní také 1/3.

Jeden vlastník odmítá jakkoliv komunikovat s námi, s ostatními spoluvlastníky, s úřadem obce, do které nemovitost spadá, s policií (dům svým stavem ohrožuje okolí). Zbývající dva vlastníci chtějí nemovitost prodat.

Obáváme se, že když od obou vlastníků 1/3 odkoupíme jejich podíl, do domu se nastěhujeme a opravíme ho, ozve se vlastník zbylé 1/3 a bude chtít odprodat svůj podíl, kterému rekonstrukcí zvedneme hodnotu či co hůře, do domu se nastěhuje.

Máme nějaké možnosti či mají zbývající podílníci nějaké možnosti, jak postupovat, když zbývající majitel odmítá jakkoliv komunikovat? Jaké bychom měli možnosti v případě, že bychom část nemovitosti odkoupili a chtěli bychom od nekomunikujícího majitele odkoupit zbývající podíl?

Děkuji,

Michaela

Odpovědi na dotaz

Re: Spolumajitel nereaguje - prodej nemovitosti

Dobrý den, možnost jak z nekomunikujícího vlastníka "dostat" jeho podíl je žaloba u soudu na určení vlastnictví. Tu mohou podat buď současní 2 spolumajitelé, otázka je, jestli se jim tím chce zabývat. Druhou možností je, že jejich podíly od nich odkoupíte a poté podáte na soud vy žalobu o určení vlastnictví. Tam můžete prokázat svůj oprávněný zájem nemovitost zvelebit a tím přiklonit soud v rozhodnutí na svou stranu. Navíc budete většinovým vlastníkem nemovitosti, což je také podkladem pro kladné rozhodutí. Vzhledem k tomu, že třetí ze spolumajitelů nevyvíjí žádnou aktivitu, je vysoká pravděpodobnost, že soud vyhoví vašemu požadavku. V případě, že byste celou situaci řešili prvně odkoupením zbývajících 2 podílů a teprve potom šli do žaloby proti poslednímu ze spolumajitelů, doporučila bych Vám žádnou rekonstrukci nezačínat a nebo na vše mít doklady, abyste případně měli v ruce podklady na prokázání vynaložených nákladů. V každém případě bych Vám ale doporučila vše nejdříve konzultovat s advokátem, který Vám určitě doporučí nejvhodnější řešení. Pokud máte jakékoliv otázky k této problematice, můžete se na mě s důvěrou obrátit. Vaše otázky ráda zodpovím.

Re: Spolumajitel nereaguje - prodej nemovitosti

Dobrý den. Doporučuji vlastníkům nemovitosti, aby se obrátili na soud se žádostí o nařízení prodeje podílu nekomunikujícího vlastníka nemovitosti do jejich vlastnictví. Jakmile soud rozhodne, bude to pro Vás schůdnější.

Re: Spolumajitel nereaguje - prodej nemovitosti

V každém případě doporučuji probrat vhodné řešení s právníkem. Viz odpovědi výše. Jen doplním ještě jednu variantu. Lze nechat udělat vyčíslení hodnoty ke dni odkupu. V případě, že by pak za několik let chtěl vlastník zbývající část odprodat, lze vycházet buď z daného posudku a zároveň je možné doložit náklady na rekonstrukci (zhodnocení nemovitosti). Jelikož se na nákladech nepodílel, v případě nové ceny by se vynaložené náklady odečetly od hodnoty jeho podílu. Pro případ, že by se chtěl do nemovitosti nastěhovat, můžete po něm požadovat poměrnou část tržního nájemného,což by jej mohlo taktéž odradit. Jediné, čeho bych se v tomto případě obával, je případná exekuce, pokud by se dostal do finančních problémů. Samozřejmě je možné nemovitost koupit i za současného stavu a chtít si daný problém kompenzovat snížením kupní ceny jednotlivých podílů. V každém případě doporučuji důkladné zvážení všech možností a případně i to, nakolik je pro vás koupě této konkrétní nemovitosti důležitá. Držím palce a přeji pevné nervy.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY