Práva vlastníka - ideální 3/4

Práva vlastníka - ideální 3/4

16.09.2020

Dobrý den,

vlastním ideální 3/4 nemovitosti, která se skládá z velkého domu a zahrad. Jednu čtvrtinu vlastní SJM, kteří v domě bydlí.

Mám nějaké výhody když vlastním 3/4? Jedná se mi hlavně o rozhodování, co kde např. bude či co se bude opravovat? Předem děkuji.

Odpovědi na dotaz

Re: Práva vlastníka - ideální 3/4

Ideální spoluvlastnický podíl není z praktického pohledu vhodné řešení. Doporučovala bych vyřešit rozdělením faktických částí domu, pokud je to technicky možné. Pokud nelze nemovitost rozdělit, bude nutné uzavřít písemnou dohodu o užívání a o podílu na opravách. V této dohodě by měl být domluven způsob rozhodování o všech zásadních krocích (nákladech na investice a údržbě, způsobu vyžívání). V případě, že k dohodě mezi spoluvlastníky nedojde, lze se obrátit na soud s návrhem na rozdělení majetku.

Re: Práva vlastníka - ideální 3/4

Teoreticky, pokud byste chtěl toto právo vymáhat, tak má vaše slovo trojnásobnou váhu vůči zbývajícím vlastníkům. Prakticky to bude vždy více záležet na konkrétní domluvě. Jakou máte vzájemnou dohodu o užívání prostor, o dělení nákladů na provoz, údržbu a opravy? Co se pak větších oprav týče, rozhoduje většinou ten, kdo platí a pak je to jen o domáhání se proplacení poměrné části nákladů.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY