Rozdělení objektu, který je zapsán v KN jako rodinný dům na samostatné byty

Rozdělení objektu, který je zapsán v KN jako rodinný dům na samostatné byty

10.09.2019

Dobrý den, katastrální úřad nechce zapsat sdužení vlastníků bytových jednotek u dvou obejktů, které jsou v katastru (nově) vedeny jako rodinné důmy, dle úředníků je to možno jen u bytových domů. Stavební úřad nechce provést případnou změnu užívání na bytové domy, pro nesoulad s ÚP (ochranné pásmo dráhy - byty pro drážní zaměstnance). Jedná se o domy stáří cca 130 let, které oba byly užívany jako domy s nájemními byty. Toto je uvedeno i v kupní smlouvě. Při koupi bylo na katastru uvedeno u objektů "objekt k bydlení". Katastr při digitalizaci sám od sebe převedl obejkty na "rodinné domy" ikdyž v jednom z nich se nachází čtyři samostatné byty, ve druhém pak tři byty. Kolaudace ani povolení se k objektům nedochovaly. Jak postupovat, aby bylo možno provést zápis sdružení vlastníků byt. jednotek. děkuji, J.Vlk

Odpovědi na dotaz

Re: Rozdělení objektu, který je zapsán v KN jako rodinný dům na samostatné byty

Dobrý den, v takových případech, jako je ten Váš, vítězí zpravidla trpělivost a mravenčí práce při dohledávání v archivech (stavebního či katastrálního). Zjištěná minulost automaticky neznamená, že budoucnost je možná podle Vašich představ. Problém vidím především v nesouladu s platným územním plánem. Zamířila bych tedy na odbor územního plánovaní, bez jeho vyjádření na stavebním úřadu nepořídíte.

Re: Rozdělení objektu, který je zapsán v KN jako rodinný dům na samostatné byty

Dobrý den, zde asi došlo k několika chybám. U digitalizace nemůže bez vědomí vlastníka k zápisu a změně, muselo dojít výzvě. Pokud ne, začal bych na stavebním úřadu a katastru pátrat kdo a na jakém titulu toto provedl. Co je uvedeno v Kupní smlouvě je celkem jedno, důležité je co říká stavební zákon, hlukové a hygienické normy a tím tedy možnost využití. Katastr neřeší co je ve smlouvě. Každopádně: ještě jednou bych navštívil archiv stavebního úřadu, zda se nenajde nějaký dokument ohledně domů, jistě muselo během 130 let dojít k nějakým úpravám či změnám, dále bych navštívil stavební úřad i katastr a opět s nimi prošel krok po kroku o co se jedná. Věřím, že vám pomohou najít řešení. R.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY