SJM - dům na manželově pozemku

SJM - dům na manželově pozemku

07.05.2018

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká SJM. Manžel před svatbou koupil pozemek, je jeho jediným vlastníkem. Nyní chceme společně zažádat o hypotéku na stavbu domu. Je možné abychom měli společný dům na manželově pozemku? Pokud by to možné nebylo - i dům by byl psán pouze na něj? Nebo spadá dům do SJM? Nebo bude v katastru napsán pouze manžel jako vlastník pozemku? Děkuji za odpověď. Zdenka

Odpovědi na dotaz

Re: SJM - dům na manželově pozemku

Dobrý den, možné to je. Nejspíš bude banka potřebovat jeho výslovný souhlas se stavbou. Dům postavený v manželství na manželově pozemku bude v SJM. (Pozemek zůstane ve výhradním vlastnictví manžela).

Re: SJM - dům na manželově pozemku

Dobrý den, nejjednodušší i pro případné budoucí řešení, pokud by nastalo je,aby manžel zahrnul pozemek do SJM. Pak budete oba majitelé pozemku a vše je bez problémů. Pokud jste manželé a není mezi vámi sporu, mělo by to být bez problémů. Přemýšlím,že možná by to šlo řešit právem stavby, kdyby si chtěl pozemek ponechat,ale to by byla již kostrbatá řešení jednoduché varianty zahrnutí do SJM.

Re: SJM - dům na manželově pozemku

Podle v současnosti platných právních předpisů je STAVBA JE SOUČÁSTÍ POZEMKU. Ve výjimečných případech lze stavbu oddělit od pozemku, resp. stavět na cizím pozemku. To však není tento případ. Doporučuji uzavřít dohodu mezi manželi, případně pozemek zahrnout do společného jmění manželů a následně stavět dům (s využitím hypotečního úvěru). Společné jmění manželů není však podmínkou, můžete mít uzavřenu i dohodu o rozdělení majetku mezi manželi s tím, že např. dům bude v podílovém vlastnictví každého z manželů, tedy budete vlastnit každý jednou polovinou...

Re: SJM - dům na manželově pozemku

Dobrý den, ano, je možné že budete mít dům v SJM a pozemek bude pouze na manžela. Nejjednodušší by ale bylo, pokud byste se s manželem domluvila a zahrnuli jste si i pozemek do SJM.

Re: SJM - dům na manželově pozemku

Dobrý den, úvěrující banka bude chtít souhlas majitele a vzhledem k tomu, že stavba je podle platné právní legislativy součástí pozemku, bude určitě požadovat, aby po zaměření stavby byl pozemek pod domem zapsán do SJM.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY