ukončení smlouvy s RK

ukončení smlouvy s RK

14.05.2015

Dobrý den, obracím se na Vás s otázkou ohledně ukončení spolupráce s RK. Uzavřeli jsme exkluzivní smlouvu na dobu určitou do 31. července 2015. Ve smlouvě je uvedeno, že smlouva tímto datem končí, ale pokud dojde k podepsání rezervačního formuláře ze strany zájemce, tak nikoliv, že se prodlužuje. My samozřejmě chceme nemovitost prodat, ale s paní makléřkou máme špatné zkušenost a spíš to chceme v rámci klidu přetrpět. Ale co když dorazí týden před koncem smlouvy (v podmínkách o tom, že musíme dávat písemnou výpověď předtím, zmínka není), a řekne, že má podepsaný rezervační poplatek od někoho, koho jsme neviděli? A pak to odřeknou? A my budeme čekat do nekonečna a realitka si tak bude dělat co chce? Pokud je zaplacen rezervační poplatek ze strany zájemce, tak přece musí následovat podpis kupní smlouvy, ne? Máme strach z podvodu realitní kanceláře. Děkuji za odpověď. Zdraví VE

Odpovědi na dotaz

Re: ukončení smlouvy s RK

Dobrý den, neznám samozřejmě detaily exkluzivní smlouvy kterou jste podepsali ani rezervační smlouvu, kterou kterou má RK připravenou pro klienta-zájmece, ale standardní rezervační smlouva je 3-stranná, tzn. účastníky smlouvy jste vy, RK a zájemce. V seriózní RK by se vám tedy nikdy nemělo stát, že existuje zájemce kterého jste neviděli a který má podepsanou rezervační smlouvu. Každopádně v obvyklém případě je rezervační smlouva časově omezená a jejím cílem je poskytnout zájemci dostatek času před uzavřením kupní smlouvy. A pokud v tomto čase k uzavření smlouvy nedojde, měl by rezervační poplatek propadnout ve prospěch RK, případně klienta. Opět podle toho jak si toto domluvili ve smlouvě o spolupráci s RK, případně jak je upraveno v rezervační smlouvě. V případě zájmu o detailnější posouzení vašeho případu mě neváhejte kontaktovat. S úctou, Jan Novotný

Re: ukončení smlouvy s RK

Dobrý den,samozřejmě neznám celé znění Vaší zprostředkovatelské smlouvy,nicméně máme v naší lokalitě špatné zkušenosti s fiktivními rezervacemi za účelem prodloužení zprostředkovatelské smlouvy od jisté nejmenované RK.Trvala bych na účasti na prohlídkách. Pokud to není ve Vašich možnostech, tak na předložení protokolu o prohlídce včetně údajů z občanského průkazu a poté na trojstranné rezervační smlouvě. REMAX má tu výhodu,že se dělí s klienty o propadnutý rezervační poplatek, takže tím tyto praktiky padají. Ale k dosažení nejvyšší ochrany trvejte na předložení těchto podkladů a pokud budete mít podezření na podvod na podpisu alespoň smlouvy o smlouvě budoucí. Nepodepisujte prodloužení zprostředkovatelské smlouvy, pokud nejste spokojeni a budou na tom trvat. Podpisem rezervace se i vy zavazujete k dokončení transakce a pokud by "údajný" klient nekoupil, můžete si zvolit jinou RK dle Vašeho výběru. Přeji mnoho štěstí při prodeji Vaší nemovitosti!

Re: ukončení smlouvy s RK

Dobrý den. Každá slušná realitní kancelář sjednává s klientem ve smlouvě o zprostředkování prodeje nemovitosti uzavření trojstranné rezervační smlouvy, tj. mezi prodávajícím, kupujícím a RK, kde je definováno jednání stran (práva a povinnosti) v době rezervace ad. Doporučuji Vám proto navrhnout RK uzavření dodatku k Vaší smlouvě o zprostředkování, kde si tuto podmínku s RK sjednáte. Dále, jak již bylo řečeno, určitě zašlete RK dopis ve věci skončení Vaší smlouvy a doporučuji zaslat dopis nejen doporučeně, ale i s dodejkou a také využít služby pošty, kdy i nepřevzatá zásilka je doručena dnem oznámení, pošta Vám navíc může za malý poplatek poslat i SMS a email se sdělením o převzetí/nepřevzetí zásilky, takže máte kompletní přehled.

Re: ukončení smlouvy s RK

Škoda, že jste nepopsal v čem tkví vaše špatná zkušenost s makléřkou, každopádně by vám nemělo stačit ujištění, že má rk podepsanou rezervaci ale podpisu byste měl být jako majitel přítomen, jelikož i vás zavazuje rezervace ke krokům vedoucím k prodeji nemovitosti. Zprostředkovatelská smlouva obvykle zplnomocňuje makléře k uzavření rezervační smlouvy, to nic nemění na tom, že jste jejím účastníkem a náleží vám jeden z podepsaných originálů.

Re: ukončení smlouvy s RK

Dobrý večer, ano je to tak jak píšete. Pokud je jasně daný termín konce smlouvy, může tomu zabránit pouze podpis rezervační smlouvy. To znamená prodej a to přeci, jak píšete, chcete. Doporučuji, i přes to, že máte výhradní smlouvu, nechat se do této rezervační smlouvy začlenit - smlouva pak bude třístranná - RK, kupující a Vy. Budete tak mít přehled o tom, co se ve smlouvě uzavírá - provize, kupní cena... a hlavně že je to pravda. Kdyby jste tam nebyli, můžete tomu věřit a nemusíte, že byla uzavřena. Pokud by kupující od koupě nemovitosti odstupoval, musí napsat písemně odstoupení, kdy můžete trvat na kopii. Tak budete vědět, že se zde nemanipuluje. Na závěr doporučuji i přes jasně daný termín konce exkluzívní smlouvy, napsat písemnou výpověď a zaslat doporučeně. Není totiž povinnost RK Vám dávat na vědomí, že ji přijali. To udělejte hned, začíná totiž běžet od 1. měsíce následujícího, tedy od 1.6 a trvá 2 měsíce. Zabráníte tak automatickému prodlužování, které může být někde dole malými písmenky. Hodně štěstí.

Re: ukončení smlouvy s RK

Dobrý den, nevím co máte uvedeno ve zprostředkovatelské smlouvě nicméně rezervační smlouva pokud je dvoustranná je korektní písemné oznámení prodávajícímu o rezervaci s datumem podepsání kupní smlouvy a informací o složení rezervace. V případě odstoupení od rezervace pak se složené blokovací depozitum dělí mezi RK a prodávajícího pokud kupující nemá adekvátní důvod k odstoupení je to vlastně satisfakce za zablokování nemovitosti a nerealizaci obchodního případu. Pokud máte problém s makléřkou, jistě má svého nadřízeného nebo kolegu s kterým se můžete domluvit. Je to vždy o komunikaci. Mnohdy si lidé nesednou aniž by si cokoliv špatného udělali.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY