Výpověď zprostředkovatelské smlouvy

Výpověď zprostředkovatelské smlouvy

15.05.2015

Dobrý den, je možné vypovědět smlouvu o zprostředkování před jejím ukončením? Naše realitka má ve smluvních ujednáních pouze to, že nesmíme bojkotovat prodej a ukončit smlouvu, pokud je tam rezervace ze strany kupujícího (to je asi logické), ale oni nám přece nemohou nedovolit ukončit smlouvu, pokud nejsme spokojeni? Napsali jsme výpověď, stěžovali si na makléřku (chování jak řeznický pes), a dokonce na to máme i svědky (měla zatajit příchod zájemců - tvrdila, že jsou pryč, našli si na nás číslo a zavolali, že jim nic neřekla, že má být prohlídka - a do toho nás zastihli zdravotní problémy). Chtěli jsme smlouvu vypovědět před skončením doby určité s tím, že jsme nabídli za pět prohlídek kompenzace pěti tisíc Kč (samozřejmě bychom se třeba domluvili i na vyšší částce), ale makléřka prostě nesouhlasila, ani se zdravím, ani s tím, že pochybila, její realitka souhlasí jen s ní, s námi nikdo nechtěl mluvit, a že ukončení smlouvy zamítá. Já chápu, že máme závazek tím, že jsme smlouvu podepsali, ale to přece neznamená, že nám budou bojkotovat ukončení smlouvy? Prý má vážného zájemce, nějakou paní, která už tam snad jednou byla na prohlídce (asi dva měsíce, od té doby se neozvala) - ale nikoho tam ještě makléřka nepřivedla - jednou už tam byla a řekla, že to nechtějí :-( Teď nám poslali výzvu k součinnosti, a že se máme starat my - že se máme jít makléřky doprošovat. Předali jsme věc právnímu zástupci, ale zajímal mne názor i jiných zkušených realitních makléřů. Už ve škole nás učili, že každá smlouva se dá vypovědět, ale třeba se sankcemi, nebo prostě dohodou, záleží na domluvě. Ale oni nepřišli ani s žádnou sankcí. Prostě to nechtějí ukončit, i když kupce prostě nemají:-( Děkuji za každou odpověď. Zdraví VE

Odpovědi na dotaz

Re: Výpověď zprostředkovatelské smlouvy

Dobrý den, vypovědět smlouvu můžete jen na základě ustanovení, která máte ve smlouvě. Pokud tam žádná taková možnost není uvedena, tak bohužel musíte smlouvu dodržet, pokud se s druhou stranou nedohodnete. To ale zřejmě ve vašem případě není možné. Poslední možnost je pokusit se napadnout samotné uzavření smlouvy, jestli bylo v souladu s ustanoveními na ochranu spotřebitele dle občanského zákoníku. Ale to opravdu musíte v součinnosti s právníkem. Přeji hodně štěstí a příště lepší ruku při výběru RK/makléře. Jan Novotný

Re: Výpověď zprostředkovatelské smlouvy

Dobrý den, bohužel bez znalosti oné smlouvy Vám asi nedokážeme fundovaně odpovědět. Každopádně jste udělala dbře, že jste se obrátili na advokáta. Myslím, že nebude mít problém Vám pomoci.

Re: Výpověď zprostředkovatelské smlouvy

Dobrý den. Z Vašeho dopisu je zřejmé, že jste se pokusil(a) řešit vzniklou situaci všemi možnými, Vám dostupnými, prostředky. Bohužel, jedná-li se o předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou, pak je třeba, aby zde byla vůle obou stran domluvit se na podmínkách předčasného ukončení smlouvy, pokud nelze ve smlouvě najít nějakou tzv. mezeru. Nicméně, nikdo Vám nemůže vzít právo, abyste svoji nemovitost také nabízel(a) a abyste, i v době trvání exkluzívní smlouvy, hledal(a) kupujícího, i nezávisle na RK. Pokud byste ho zajistil(a), musíte však dodržet podmínky exkluzívní smlouvy, tj.: realizovat obchod prostřednictvím RK. Je pravda, že byste musel(a) takovým zájemcům věnovat svůj čas, ale zase byste minimalizoval(a) kontakt s RK, která by nakonec obchod smluvně a administrativně zrealizovala atd., za což by obdržela sjednanou odměnu, Vy byste si ušetřil(a) nervy a třeba i peníze za advokáta. V jiném případě se musíte spoléhat na šikovnost svého právního zástupce. Vím, že jste měl(a) při podpisu smlouvy jinou představu, je mi líto, že je zde další klient, který má tak špatnou zkušenost.

Re: Výpověď zprostředkovatelské smlouvy

Dobrý den, pokud jste zprostředkovatelskou smlouvu nepodepisovali v obchodních prostorách realitní kanceláře, měla realitní kancelář povinnost poučit Vás o možnosti odstoupit od smlouvy bez udání důvodu ve 14-ti denní lhůtě. Pokud se Vás taková situace týká a realitní kancelář Vás nepoučila, lze od smlouvy odstoupit do 1 roku od podpisu smlouvy. V takovém případě Vám pak nehrozí žádné sankce. V případě podpisu v obchodních prostorách od smlouvy odstoupit nemůžete. Martin Kaňok, RE/MAX Diamond Group

Re: Výpověď zprostředkovatelské smlouvy

Dobrý den, bohužel jsou to nekalé praktiky špatně odvedené práce makléřky a udržení si nemovitosti za každou cenu. Správně bylo řečeno, že každá smlouva je vypověditelná a pokud má makléřka vážného zájemce jak tvrdí, musíte mít podepsanou rezervační smlouvu, kde jsou další informace o složení peněz a datum k podpisu kupní smlouvy. Každopádně doporučuji právní radu a nenechat se vydírat. Bohužel na trhu je ještě spousta nekorektních kanceláří a makléřů. Přeji pevné nervy a nedejte se.

Re: Výpověď zprostředkovatelské smlouvy

Pokud máte ve smlouvě, že smlouvu nemůžete ukončit pouze v případě, že je již podepsaná rezervační smlouva, pak podle toho, co uvádíte, smlouvu ukončit můžete. Ale záleží opravdu na přesném znění zprostředkovatelské smlouvy. Aby bylo možné zodpovědně poradit, je nutné znění znát.

22.05.2015

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY