Odstoupení od smlouvy a výpověď smlouvy s realitní kanceláří

Většina lidí bohužel řeší odstoupení od smlouvy a výpověď smlouvy pozdě. Je nutné si prostudovat obsah smlouvy ještě před podepisem.

Odstoupení od smlouvy je možné podle § 1829 zákona č. 89/2012 Sb. Občanského zákoníku do 14 dnů, a to bez uvedení důvodu. Ale pouze v tom případě, že smlouva byla uzavřena mimo podnikatelské prostory (mimo prostory realitní kanceláře).

Odstoupení je právní úkon, na jehož základě zanikají všechna práva a povinnosti stran ze smlouvy, odstoupením od smlouvy se tak závazek zrušuje od počátku. Doporučuje se odstoupení od smlouvy napsat písemně a zaslat doporučeným dopisem. Přijetí si nechte potvrdit prostřednictvím poštovní dodejky. Odstoupení je účinné doručením druhé straně. Kopii doručenky i oznámení o odstoupení si musí spotřebitel uchovat pro případ sporu.

Odstoupení od smlouvy a výpověď smlouvy s realitní kanceláří

Odstoupit od smlouvy můžete do 14 dnů bez uvedení důvodu - pouze ale pokud byla smlouva uzavřena mimo prostory realitní kanceláře.

Ohledně možnosti výpovědi platné (tedy podepsané) smlouvy - většinou se jedná o výpověď vztahující se ke smlouvě o zprostředkování nebo ke smlouvě rezervační. Dle občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. je výpověď řešena v § 1998 takto: „Závazek lze vypovědět, ujednají-li si to strany“. Je tedy důležité si připravit text smlouvy ještě před podpisem tak, aby obsahoval i možnost výpovědi a podmínky vyhovovaly oběma smluvním stranám. Pokud je smlouva ujednaná na dobu neurčitou, lze závazek zrušit výpovědí podanou alespoň tři měsíce předem

Nejnovější dotazy z oblasti: Ukončení smlouvy s RK

Výpověď zprostředkovatelské smlouvy při úmrtí účastníka prodeje

22.10.2018

Dobrý den, zprostředkovatelská smlouva na majetek sestry ( ½ nemovitosti ) byla uzavřena mnou na základě plné moci od sestry. Úmrtím sestry plná moc ztratila platnost a s majetkem nebylo možné disponovat až do vyřešení dědictví. Jelikož se dědicem stává nezisková organizace, ukončil jsem zprostředkovatelskou smlouvu výpovědí. Zprostředkovatel však výpověd´ odmítnul z důvodu, že se nejedná o nejbližšího rodinného příslušníka a trvá na platnosti zprostředkovatelské smlouvy. Dotaz: Může být výpověď prohlášena za neplatnou z důvodu, že zprostředkovatel prohlásí, že se…

Smlouva o rezervaci najmu nemovitosti - vracení rezervačního poplatku

24.04.2018

Dobrý den. Minulý týden měla přítelkyně sjednanou schůzi na prohlídku bytu. Rozhodla se složit rezervační poplatek realitní makléřce. Dnes nám přišla nájemní smlouva, ve které byly uvedené požadavky, o kterých jsme nebyli obeznámeni. Je možné odstoupit od smlouvy (vrátit rezervační poplatek) podle občanského zákona a jeho § 57 v rámci 14denní lhůty, když smlouvu nepodepsala v realitní kanceláři? Děkuji za odpověď!

HLEDÁTE OVĚŘENOU REALITNÍ KANCELÁŘ?

Porovnejte si zdarma realitní kanceláře a vyberte si tu nejlepší

 

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

HLEDÁTE OVĚŘENOU REALITNÍ KANCELÁŘ?

Porovnejte si zdarma realitní kanceláře a vyberte si tu nejlepší

 

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

 

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím