Rezervační záloha (blokovací depozit)

Zajištění závazku kupujícího při jeho záměru zakoupit nemovitost od prodávajícího je uskutečněno prostřednictvím tzv. rezervačního (též blokovacího) depozita. Jedná se o složení určité finanční částky jako zálohy na kupní cenu a případně jako smluvní pokuta, pokud do určité doby zájemce neuzavře s prodávajícím kupní smlouvu

Rezervační záloha (blokovací depozit)

Před podpisem rezervační smlouvy si ověřte, jak má realitka ošetřeno zastupování kupujícího.

Je nutné ověřit si - ještě než podepíšete rezervační smlouvu - zda a jak má realitní makléř ošetřeno zastupování prodávajícího. Existuje totiž riziko, že ve stejnou dobu složí rezervační poplatek i další zájemce u jiné realitky, která také zatupuje kupujícího. To vede k budoucím komplikacím a případně i k soudním sporům.

Pokud to jde, tak rezervační smlouvu podepisujte přímo s vlastníkem nemovitosti, popřípadě uzavírejte trojstrannou smlouvu (zájemce - realitní kancelář - majitel nemovitosti). Nedoporučuje se uzavírat rezervační smlouvu pouze s realitní kanceláří. Ve smlouvě je nutné jasně specifikovat, za jakých okolností propadne rezervační poplatek kupujícího, případně kdy má kupující nárok na vrácení rezervačního poplatku, pokud ke koupi nemovitosti nedojde z důvodů prodávajícího.

Nedoporučuje se uzavírat rezervační smlouvu pouze s realitní kanceláří.

Více o rezervační smlouvě a rezervování nemovitosti nalznete zde.

Nejnovější dotazy z oblasti: Rezervační záloha

Odstoupení od rezervační smlouvy po zaplacení zálohy

01.07.2020

Dobrý den,

začátkem června t.r. jsme uzavřeli třístrannou rezervační smlouvu na RD, složili jsme makléřce rezervační zálohu (100 tis).

Bohužel při prohlídce domu se stavařem jsme zjistili, že rekonstrukce domu je téměř nemožná, rsp velice nákladná a bylo by vhodnější dům zbourat a postavit nový, což je pro nás časově nemožné a také proto, že je pro nás v tomto případě finančně neúnosné provést demolici a stavbu.

Smlouva byla podepsána přímo v nemovitosti a makléřka nás neupozornila, že máme možnost od smlouvy odstoupit. Je tedy ještě nyní…

Prodej domu - první zájemce

11.05.2020

Dobrý den,

meli jsme zájem o nemovitost, na kterou jsme zavolali a byli jsme první. Sli na prohlídku. Nemovitost se nam líbila tak jsme volali makléři ze chceme poslat do domu odhadce, abychom mohli dokončit hypotéku. Takto jsme se dohodli ve čtvrtek a v pátek byl svátek ze další týden vse doresime. V sobotu nam přišla sms ze je nemovitost prodaná.)

Zda se nam to nefer, že jsme se dohodli a poté nám ani nezavolal, ze je další zájemce. Kdyby se tak stalo klidne podepíšeme rezervaci hned. Druhy den nam nezvedal ani telefon, jen poté poslal sms, ze uz…

Rezervační záloha - vrácení

13.09.2019

Dobry den.

Prosim o vas nazor a radu ohledne naroku na vraceni rezervacniho poplatku.

RS na koupi pozemku vc. projektu na vystavbu RD jsme podepsali vsechny 3 strany (prodavajici, kupujici, zprostredkovatel) dne 25.6.2019. My jako kupujici jsme ucinili veskere kroky pro mozne podepsani kupni smlouvy, soucinnost s realitkou, banka - vyrizeni hypotecniho uveru, slozeni rezervacniho poplatku apod.

Do teto chvile mame podepsan jiz 3. dodatek k prodlouzeni rezervační smlouvy. Duvod je ten, ze prodavajici nezapracovava pozadavky banky do kupni…

Koupe novostavby ve vystavbe pres realitni kancelar

24.08.2018

Dobry den, Chystam se koupit byt v novostavbe, ktera zatim nestoji. RK zastupujici investora mi ale odmita predlozit jakykoliv doklad o tom,ze je zplnomocnena k prodeji nemovitosti v budoucim bytovem dome a dokonce k vybirani zaloh, ktere pak maji byt zapocteny ke kupni cene. V rezervacni smlouve mezi mnou a rk se rk odvolava na smlouvu o zastoupeni uzavrenou mezi ni a investorem, k nahlednuti ji ale predlozit odmita - zadal jsem o anonymizovanou verzi nebo jakoukoliv plnou moc, ktera by jejich vztah upravovala. Makler pry nic takoveho predkladat nebude. Trojstrannou…

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím