Rezervační záloha (blokovací depozit)

Zajištění závazku kupujícího při jeho záměru zakoupit nemovitost od prodávajícího je uskutečněno prostřednictvím tzv. rezervačního (též blokovacího) depozita. Jedná se o složení určité finanční částky jako zálohy na kupní cenu a případně jako smluvní pokuta, pokud do určité doby zájemce neuzavře s prodávajícím kupní smlouvu

Rezervační záloha (blokovací depozit)

Před podpisem rezervační smlouvy si ověřte, jak má realitka ošetřeno zastupování kupujícího.

Je nutné ověřit si - ještě než podepíšete rezervační smlouvu - zda a jak má realitní makléř ošetřeno zastupování prodávajícího. Existuje totiž riziko, že ve stejnou dobu složí rezervační poplatek i další zájemce u jiné realitky, která také zatupuje kupujícího. To vede k budoucím komplikacím a případně i k soudním sporům.

Pokud to jde, tak rezervační smlouvu podepisujte přímo s vlastníkem nemovitosti, popřípadě uzavírejte trojstrannou smlouvu (zájemce - realitní kancelář - majitel nemovitosti). Nedoporučuje se uzavírat rezervační smlouvu pouze s realitní kanceláří. Ve smlouvě je nutné jasně specifikovat, za jakých okolností propadne rezervační poplatek kupujícího, případně kdy má kupující nárok na vrácení rezervačního poplatku, pokud ke koupi nemovitosti nedojde z důvodů prodávajícího.

Nedoporučuje se uzavírat rezervační smlouvu pouze s realitní kanceláří.

Více o rezervační smlouvě a rezervování nemovitosti nalznete zde.

Nejnovější dotazy z oblasti: Rezervační záloha

Rezervační záloha - vrácení

13.09.2019

Dobry den.

Prosim o vas nazor a radu ohledne naroku na vraceni rezervacniho poplatku.

RS na koupi pozemku vc. projektu na vystavbu RD jsme podepsali vsechny 3 strany (prodavajici, kupujici, zprostredkovatel) dne 25.6.2019. My jako kupujici jsme ucinili veskere kroky pro mozne podepsani kupni smlouvy, soucinnost s realitkou, banka - vyrizeni hypotecniho uveru, slozeni rezervacniho poplatku apod.

Do teto chvile mame podepsan jiz 3. dodatek k prodlouzeni rezervační smlouvy. Duvod je ten, ze prodavajici nezapracovava pozadavky banky do kupni…

Koupe novostavby ve vystavbe pres realitni kancelar

24.08.2018

Dobry den, Chystam se koupit byt v novostavbe, ktera zatim nestoji. RK zastupujici investora mi ale odmita predlozit jakykoliv doklad o tom,ze je zplnomocnena k prodeji nemovitosti v budoucim bytovem dome a dokonce k vybirani zaloh, ktere pak maji byt zapocteny ke kupni cene. V rezervacni smlouve mezi mnou a rk se rk odvolava na smlouvu o zastoupeni uzavrenou mezi ni a investorem, k nahlednuti ji ale predlozit odmita - zadal jsem o anonymizovanou verzi nebo jakoukoliv plnou moc, ktera by jejich vztah upravovala. Makler pry nic takoveho predkladat nebude. Trojstrannou…

Provize za zprostředkování pronájmu

22.08.2018

Dobrý den, zaplatili jsme RK rezervační zálohu na základě dohody o rezervaci. V dohodě je uvedeno, že v případě uzavření nájemní smlouvy bude záloha započtena na provizi ve prospěch zprostředkovatele a ve zbývajícím rozsahu vyplacena pronajímateli jako nájemné. Konkrétní výše provize není v dohodě uvedena. Po uzavření nájemní smlouvy nám RK oznámila, že výše provize je shodná s výší rezervační zálohy a na nájemné tudíž nepřipadá nic. Je možné se nějak bránit?

Smlouva o rezervaci najmu nemovitosti - vracení rezervačního poplatku

24.04.2018

Dobrý den. Minulý týden měla přítelkyně sjednanou schůzi na prohlídku bytu. Rozhodla se složit rezervační poplatek realitní makléřce. Dnes nám přišla nájemní smlouva, ve které byly uvedené požadavky, o kterých jsme nebyli obeznámeni. Je možné odstoupit od smlouvy (vrátit rezervační poplatek) podle občanského zákona a jeho § 57 v rámci 14denní lhůty, když smlouvu nepodepsala v realitní kanceláři? Děkuji za odpověď!

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím