Odstoupení od rezervační smlouvy po zaplacení zálohy

Odstoupení od rezervační smlouvy po zaplacení zálohy

01.07.2020

Dobrý den,

začátkem června t.r. jsme uzavřeli třístrannou rezervační smlouvu na RD, složili jsme makléřce rezervační zálohu (100 tis).

Bohužel při prohlídce domu se stavařem jsme zjistili, že rekonstrukce domu je téměř nemožná, rsp velice nákladná a bylo by vhodnější dům zbourat a postavit nový, což je pro nás časově nemožné a také proto, že je pro nás v tomto případě finančně neúnosné provést demolici a stavbu.

Smlouva byla podepsána přímo v nemovitosti a makléřka nás neupozornila, že máme možnost od smlouvy odstoupit. Je tedy ještě nyní možné od smlouvy odstoupit, v ideálním případě včetně navrácení složené zálohy?

Děkuji

Odpovědi na dotaz

Re: Odstoupení od rezervační smlouvy po zaplacení zálohy

Dobrý den, makléřka by měla podat přesnou informaci o stavu domu a komunikovat od začátku vyřizování zájmu o koupi nemovitosti a zda lze dům rekonstruovat či by to nemělo význam, k tomu by měla být i za stav nemovitosti správně uvedená cena, než složíte rezervační poplatek o všem vědět, nejlépe stavaře vzít na prohlídku před podpisem rezervační smlouvy. Jestli se už stalo že máte zaplacenou zálohu ale po poradě že by se nejlépe muselo dům zbourat a postavit nový a chcete odstoupit od rezervační smlouvy,lze bez udaní důvodu od dne uzavření smlouvy do 14 dnů odstopit už proto že nebyla podepsaná Rezervační smlouva v kanceláři.Jakmile je to měsíc od uzavření smlouvy pak je důležitý obsah smlouvy, zda máte možnost odstoupit z důvodu že jste neměli přesné informace o stavu domu a nejste schopni financovat rujnu. 100.000,-Kč je dost peněz a škoda o ně přijít, poraďte se s právníkem jak sepsat odstoupení od smlouvy s navrácením zálohy, s tím že uhradíte náklady spojené s rezervací např., čas makléřky, příprava smluvní dokumentace cca 10.000,-Kč. Držím palce.

Re: Odstoupení od rezervační smlouvy po zaplacení zálohy

Dobrý den, určitě můžete odstoupit od smlouvy do 14 dnů ze zákona.

Re: Odstoupení od rezervační smlouvy po zaplacení zálohy

Dobrý den, před rezervací nemovitosti je nutné být si 100% jistý Vašim zájmem o koupi. Prohlídka se stavařem měla proběhnout před podpisem smlouvy. Aktuálně záleží na ochotě zprostředkovatele, zda - li je pro něho možné vrátit alespoň část zálohy ale myslím, že hledáním kliček ve smlouvě a tvrzením, že makléřka nám neoznámila možnost odstoupení od smlouvy ničeho nedocílíte. V každé smlouvě alespoň u nás se o tomto píše a Vy smlouvu následně vědomě podepisujete. Zkuste spíše opačný postup. Zde je také na místě myslet na náklady spojené s rezervací a případné odmítnutí dalších zájemců.

Re: Odstoupení od rezervační smlouvy po zaplacení zálohy

Dobrý den, 14 denní lhůta pro odstoupení již skončila. Nicméně, pokud je dům ve špatném tech.stavu a stavař nedoporučuje rekonstrukci, ale demolici měli jste být ze strany RK a prodávajícího upozornění na špatný tech. stav a závady. Vždy klientům před podpisem RD, zvláště u starších rod.domů doporučuji alespoň dvě prohlídky z toho jednu se stavařem, který jim posoudí tech.stav domu. Pokud jste zjistili závady na které jste nebyli makléřem upozorněni je to důvod pro odstoupení od smlouvy, dále záleží na samotném obsahu RS a zda byly vzhledem k tomu, že jste podepisovali RS mimo prostory RK splněny všechny podmínky dané realitním zákonem.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY