Odstoupení od rezervační smlouvy (před uhrazením)

Odstoupení od rezervační smlouvy (před uhrazením)

18.02.2020

Dobrý den,

dne 30.1.2020 jsem podepsala rezervační smlouvu s RK mimo prostory RK, tedy přímo v bytě. Do 4.2.2020 jsem měla uhradit částku 50 000,-. Tři dny před posláním částky jsem volala paní makléřce, že bych chtěla odstoupit od smlouvy.

Jelikož jsme spolu komunikovali pře e-maily, tak jsem jí odstoupení poslala do mailu a zároveň originál a všechny kopie na hlavní pobočku RK. Přímo na stránkách RK je ke stažení odstoupení od rezervační smlouvy v případě podepsání mimo RK, ale tohle je bohužel vůbec nezajímá a chtějí zaplatit 10 000 jako pokutu.

Ve smlouvě je uvedeno v případě nepodepsání kupní sml., že můžou žádat 10% z kupní ceny. Upozornění od odstoupení ve smlouvě nebylo, byla podepsána mimo RK. Všude jsem se dočetla, že pokud není podepsána v kanceláři RK je možnost odstoupit bez udání důvodu do 14 dnů. Mají právo žádat náhradu a neakceptovat odstoupení, které mají ke stažení na svých stránkách?

Děkují za odpověď.

Odpovědi na dotaz

Re: Odstoupení od rezervační smlouvy (před uhrazením)

V textu rezervační smlouvy by mělo být uvedeno, že tato smlouva pozbývá platnost v případě, když neuhradíte rezervační poplatek do stanoveného termínu. Znění smlouvy je zásadní. Pokud jste rezervační smlouvu uzavírala mimo prostory obvyklé k podnikání, máte nárok na odstoupení do 14 dní od data podpisu bez uvedení důvodu. Lhůtu na odstoupení 1 rok od data uzavření rezervační smlouvy máte v případě, že v textu smlouvy není uvedena věta předchozí : "pokud je rezervační smlouva uzavírána mimo prostory......."

Re: Odstoupení od rezervační smlouvy (před uhrazením)

Dobrý den, jak už Vám napsali mí kolegové, pokud byla tato smlouva podepsaná mimo prostory provozovny RK, tak máte ze zákona 14 denní lhůtu na odstoupení od této smlouvy. Ale přesto by bylo zajímavé nahlédnout do této smlouvy. Hezké je, že RK má na svých stránkách formulář pro případ, když bude chtít klient odstoupit od rezervační smlouvy, to budí dojem korektnosti. Ale zarážející je, že Vám pak řeknou, že je to nezajímá. Přeji Vám hodně štěstí a věřte, že nejsou všechny RK stejné, tak jako všichni lidé nejsou stejní ...

Re: Odstoupení od rezervační smlouvy (před uhrazením)

Jedná se o rezervační smlouvu, proto předpokládám, že takovou smlouvu podepsala kromě Vás i strana prodávající a RK. Ve smlouvě by mělo být uvedeno, že v případě, že neuhradíte rezervační ZÁLOHU do stanovené doby, pozbývá tato smlouva platnosti. Rozhodující je vždy znění smlouvy. A dále upozorňuji na to, že rezervační smlouvy by měly zavazovat prodávajícího i kupujícího a zprostředkovatele...

Re: Odstoupení od rezervační smlouvy (před uhrazením)

1. Na základě zákona o podomním prodeji, musí být veškeré rezervační smlouvy podepisovány v prostorách provozovny RK. V případě, že se tak nestalo, máte 14 denní lhůtu a prostor na případné odstoupení od smlouvy. 2. Z pravidla nabývá rezervační smlouva platnosti až po následném připsání částky na účet zprostředkovatele. Pokud není specifikováno jinak nemůže si zprostředkovatel dělat nárok na avizovaný rezervační poplatek. S pozdravem Adam Šimoník

Re: Odstoupení od rezervační smlouvy (před uhrazením)

Dobrý den. Pokud je smlouva uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání, má klient právo od smlouvy písemně odstoupit bez uvedení důvodů a bez jakékoliv sankce do 14 dnů od jejího uzavření. Pokud tato věta ani není uvedena v podepsané smlouvě, máte lhůtu na odstoupení až 1 rok. Kancelář musí toto odstoupení akceptovat.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY