Odstoupení od prodeje nemovitosti

Odstoupení od prodeje nemovitosti

12.06.2022

Dobrý den,rozmyslela jsem si před podpisem smlouvy prodej bytu a RK mi nyní vyhrožuje soudním jednáním a požaduje úhradu 3% ceny bytu jako ušlý zisk. S RK jsem nikdy nepodepsala žádnou smlouvu. Všechna jednání probíhala ústně, telefonicky, příp. emailem. Byl mi zaslán návrh smlouvy, ke kterému jsem se vyjádřila, ale nikde se nezmiňuji, že smlouvu podepíši a kdy. RK na mne vyvíjela tlak a nyní mi dokonce vyhrožuje soudy, že odmítám smlouvu, ve které je výslovně napsáno, že ji podepisujeme "svobodně", "nikoli v tísni" podepsat. Je tento postup RK správný? Můj podpis by tedy byl jen formalita? Může mě RK k podpisu smlouvy pomocí výhružek nutit? Děkuji za odpověď. S pozdravem A. Tomášková

Odpovědi na dotaz

Re: Odstoupení od prodeje nemovitosti

DOBRÝ DEN, DLE MÉHO NÁZORU TOTO JIŽ NENÍ JEN O REALITNÍ KANCELÁŘI, ALE O KUPUJÍCÍM A O TZV. PŘEDSMLUVNÍM UJEDNÁNÍ. JE TO NA POSOUZENÍ ADVOKÁTA A ZÁLEŽÍ, JESTLI JSTE PŘED PLÁNOVANÝM PODPISEM SMLOUVY PODEPSALI I SMLOUVU REZERVAČNÍ, KTERÁ BY MOHLA BÝT POVAŽOVÁNA ZA SMLOUVU BUDOUCÍ A DO JAKÉ MÍRY PO VÁS MUŽE KUPUJÍCÍ POŽADOVAT DODRŽENÍ PŘEDSMLUVNÍCH UJEDNÁNÍ. URČITĚ JE TO OTÁZKA NA ADVOKÁTA, KTERÝ SE VĚNUJE REALITNÍMU PRÁVU. DRUHOU OTÁZKOU JE POTOM NÁROK RK NA ODŠKODNĚNÍ ZA POSKYTNUTÁÝ SOUBOR SLUŽEB. DLE VAŠICH INFORMACÍ RK SLUŻBY POSKYTLA V ROZSAHU LEZENÍ KLIENTA A VYPRACOVÁNÍ SMLOUVNÍ DOKUMENTACE.

Re: Odstoupení od prodeje nemovitosti

Dobrý den, pokud uvažujete o prodeji Vaší nemovitosti a máte zájem prodat bezpečně, bez starostí a předpokládám co nejvýhodněji? Garantuji férový a profesionální přístup, který pomohl už stovkám zákazníků. Pomůžu i Vám! - Působnost Praha a okolí. S úctou a srdečným pozdravem René Treu

Re: Odstoupení od prodeje nemovitosti

Dobrý den, v podstatě realitní zákon říká, že smlouva musí být písemná. Pokud jste nic nepodepsala, nemáte se čeho bát. Nicméně na takové jednání bych upozornil patřičné úřady.

Re: Odstoupení od prodeje nemovitosti

Dobrý den v žádném případě Vám nemůže RK vyhrožovat je to trestuhodné radím podat si stížnost na Ministerstvo pro místní rozvoj ta má na starost realitní trh.

Re: Odstoupení od prodeje nemovitosti

Dobrý den, spotřebitel pobírá ze zákona vysokou míru ochrany. Ráda bych souhlasila s odpověďmi mých kolegů, ale obávám se, že situace tak jednoznačná pro Vás není. Podmínkou zprostředkování je uzavřená smlouva o zprostředkování, tu lze uzavřít i distančním způsobem. Forma; tj. písemná zákonem daná není, ale pro zprostředkovatele to pak znamená, že má ztíženou pozici v případě předkládání důkazů. Ve Vašem případě by za jistých okolností mohlo jít o smlouvu uzavřenou na dálku. V takovém případě musí být splněna také předsmluvní informační povinnost zprostředkovatele; mj. o právu zájemce na odstoupení od smlouvy o zprostředkování. Pokud není splněno, co do formy i obsahu, máte právo na odstoupení do 1 roku a 14 dnů. Doporučuji poradit se s advokátem.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY