Odstoupení od prodeje nemovitosti

Odstoupení od prodeje nemovitosti

12.06.2022

Dobrý den,rozmyslela jsem si před podpisem smlouvy prodej bytu a RK mi nyní vyhrožuje soudním jednáním a požaduje úhradu 3% ceny bytu jako ušlý zisk. S RK jsem nikdy nepodepsala žádnou smlouvu. Všechna jednání probíhala ústně, telefonicky, příp. emailem. Byl mi zaslán návrh smlouvy, ke kterému jsem se vyjádřila, ale nikde se nezmiňuji, že smlouvu podepíši a kdy. RK na mne vyvíjela tlak a nyní mi dokonce vyhrožuje soudy, že odmítám smlouvu, ve které je výslovně napsáno, že ji podepisujeme "svobodně", "nikoli v tísni" podepsat. Je tento postup RK správný? Můj podpis by tedy byl jen formalita? Může mě RK k podpisu smlouvy pomocí výhružek nutit? Děkuji za odpověď. S pozdravem A. Tomášková

Odpovědi na dotaz

Re: Odstoupení od prodeje nemovitosti

Dobrý den, v podstatě realitní zákon říká, že smlouva musí být písemná. Pokud jste nic nepodepsala, nemáte se čeho bát. Nicméně na takové jednání bych upozornil patřičné úřady.

Re: Odstoupení od prodeje nemovitosti

Dobrý den v žádném případě Vám nemůže RK vyhrožovat je to trestuhodné radím podat si stížnost na Ministerstvo pro místní rozvoj ta má na starost realitní trh.

Re: Odstoupení od prodeje nemovitosti

Dobrý den, spotřebitel pobírá ze zákona vysokou míru ochrany. Ráda bych souhlasila s odpověďmi mých kolegů, ale obávám se, že situace tak jednoznačná pro Vás není. Podmínkou zprostředkování je uzavřená smlouva o zprostředkování, tu lze uzavřít i distančním způsobem. Forma; tj. písemná zákonem daná není, ale pro zprostředkovatele to pak znamená, že má ztíženou pozici v případě předkládání důkazů. Ve Vašem případě by za jistých okolností mohlo jít o smlouvu uzavřenou na dálku. V takovém případě musí být splněna také předsmluvní informační povinnost zprostředkovatele; mj. o právu zájemce na odstoupení od smlouvy o zprostředkování. Pokud není splněno, co do formy i obsahu, máte právo na odstoupení do 1 roku a 14 dnů. Doporučuji poradit se s advokátem.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY