Zruseni exkluzivni smlouvy

Zruseni exkluzivni smlouvy

03.05.2015

Dobry den. Chtel jsem se zeptat, zda je mozne se vyvazat z Vyhradni smlouvy o zprostredkovani prodeje nemovitosti. Smlouva byla podepsana na sest mesicu, ale duvody k prodeji pominuly a do uplynuti doby urcite zbyvaji jeste tri mesice. Lze nejakym zpusobem smlouvu zrusit, aniz bych musel platit pokutu ve vysi provize? Dekuji za odpovedi

Odpovědi na dotaz

Re: Zruseni exkluzivni smlouvy

Dobrý den, jakpíše paní Kopecká. Určitě s makléřem, pokud je normální, najdete dohodu.

Re: Zruseni exkluzivni smlouvy

Dobrý den. Vždy záleží na okolnostech, o jaké důvody pro odstoupení se jedná. Rozhodně je vhodné po pravdě vše projednat s makléřem a dohodnout se na urychleném skončení smlouvy, aby také realitní kanceláři nenarůstaly náklady související s plnění smlouvy. Prosím pamatujte ale, že za dobu trvání smlouvy měla RK také určitě nějaké výdaje, které Vám jistě může prokázat a které, dle mého názoru, byste měl uhradit, případně byste se měli dohodnout alespoň na částečné úhradě, podle závažnosti důvodu pro zrušení prodeje. Vše nezáleží jen na znění smlouvy, ale také na vzájemném pochopení a důvěře.

Re: Zruseni exkluzivni smlouvy

Za okolností, že Vaše důvody pro ukončení zprostředkovatelské smlouvy jsou reálné, jistě Vám zprostředkovatel vyjde vstříc, a nabídne Vám ukončení smlouvy dohodou, tedy bez sankce. Slušná realitní kancelář Vaše rozhodnutí jistě rozumně vyhodnotí. Nevylučuji nalezení i zákonného důvodu pro odstoupení od smlouvy, neznám ale znění předmětné smlouvy a podmínky jejího sjednání. Hypoteticky jen, pokud by šlo z Vaší strany o důvod ryze spekulativní, např. o záměr prodat svou nemovitost bez účasti zprostředkovatele, odstoupení z čistě zástupných důvodů rozhodně nedoporučuji. Nejen pro porušení smlouvy, ale i pro další mnohá rizika takto zvoleného způsobu prodeje. V prvotní fázi nabízející se finanční prospěch, tedy že ušetříte na provizi zprostředkovateli, se nakonec může obrátit v pravý opak. V případě nejasností jsem plně k dispozici, Lenka Zapletalová, AZURO reality

Re: Zruseni exkluzivni smlouvy

Dobrý den, myslím, že se dá vždy s makléřem na ukončení exklusivní zprostředkovatelské smlouvy domluvit, pokud k tomu máte rozumné důvody. Takže se určitě nebojte, domluvte si s makléřem schůzku a v klidu to proberte a určitě najdete řešení. Hodně štěstí :-)

Re: Zruseni exkluzivni smlouvy

Dobrý den, vždy je to o domluvě s makléřem. Vždy jsem se s klienty snažila domluvit. Pokud vznikly nějaké náklady domluvili jsme se na ukončení smlouvy a případném vyrovnání vzniklých nákladů. Pokud vy jako prodávající nebudete chtít spolupracovat nedonutí Vás ani smluvní pokuta. Vždy si najdete důvod proč není možné prodat nebo uskutečnit prohlídku atd. Proto se mi zdá vždy korektnější ujednat dohodu,aby všechny strany byly spokojené.

Re: Zruseni exkluzivni smlouvy

Dobrý den, sjednete si schůzku s makléřem a vysvětlete důvody k ukončení spolupráce.Předem doporučuji nechat projít obsah smlouvy právníkovi - zřejmě budou obsaženy i nějaké sankce/pokuty....Jako kompenzaci nákladů na vynaloženou inzerci real.kanceláře budete zřejmě i potřebovat nějaké peníze - vše záleží na vaší vzájemné dohodě, nejlépe k oboustrané spokojenosti .

Re: Zruseni exkluzivni smlouvy

Dobrý den, pokud chcete opravdu korektní odpověď, je potřeba upřesnit, proč pominuly důvody prodeje. Nelze zcela přesně posoudit něco, o čem nic nevíme. Je také otázkou, jaký je obsah zprostředkovatelské smlouvy. To má každá RK jinak. V každém případě já jsem zastáncem dohody. Zajděte do RK a vysvětlete, proč již nechcete (nebo nemůžete ?)prodávat. Půjde-li o rozumný důvod, bude už jen záležet na tom, zda spolupracujete také s rozumným makléřem. Pokud by však bylo důvodem to, že již byla nemovitost prodána, a to s vynecháním této RK,se kterou máte exkluzivní smlouvu, tak to pro Vás problém určitě bude. I tady doporučuji jednání se snahou dojít k dohodě - kompromisu. Pokud důvodem prodeje byla například exekuce, ale problém byl nějak vyřešen a z exekuce tedy sešlo, pak by se muselo jednat o hodně mizernou realitku, aby Vám toto neuznala jako důvod k ukončení smlouvy. Nic konkrétního o tom nevím, těžko se dá odpověďět přesněji. Snad si z toho vyberete.

06.05.2015

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY