Adkovátní úschova

Adkovátní úschova

29.09.2015

Je mozne prodat dum pres realitni kancelar bez advokatni uschovy penez z prodeje? Prodavam rodinny dum. Pokud bych spolupracovala s realitni kancelari je mozne prevest penize od kupujiciho primo na muj ucet? Neduveruji totiz takzvanym advokatnám uschovam. A navic bych ty penize ihned potrebovala na koupi jine nemovitosti. Dekuji za odpoved.

Odpovědi na dotaz

Re: Adkovátní úschova

Dobrý den, to je pouze a jen vaše domluva mezi Vámi a prodávajícím. Pokud obě strany chcete toto realizovat bez AÚ, nikdo vásnemůže nutit

Re: Adkovátní úschova

Odpověď mého kolegy Martina Kaňoka je naprosto vyčerpávající. Úschovu určitě ano - pak je to v "lidštině" tzv. z ruky do ruky, není bezpečnější způsob prodeje/koupě nemovitosti. Prodej Vašeho domu a koupě nového bydlení lze načasovat tak, že ač budou Vaše peníze v úschově, můžete nové bydlení rezervovat a nic Vám neuteče. Jen si vybrat tu správnou makléřku :-)

Re: Adkovátní úschova

Prosím mohu se optat, když Vy nedůvěřujete advokátní úschově, jak může důvěřovat Kupující Vám, že po zaplacení a utracení peněz za jinou nemovitost bude skutečně nemovitost na něj převedena? Ani podepsaná kupní smlouva, dokonce ani podaná na katastr nemovitostí není zárukou že nemovitost skutečně bude převedena. Ve 20 denní lhůtě lze zápis prodávajícím zpochybnit a zrušit. Jedinou zárukou pro kupujícího je právě a jedině úschova. Na její formě se samozřejmě jde obvykle dohodnout. Solidní RK řeší právě přes advokáta, notáře či banku, ty ostatní nabízejí v ceně svých služeb nejméně bezpečnou úschovu v realitní kanceláři. Koupi jiné nemovitosti vám realitní kancelář jistě pomůže vyřešit tak, aby vše na sebe navazovalo.

Re: Adkovátní úschova

Dobrý den, prodej Vašeho domu přes realitní kancelář bez advokátní úschovy kupní ceny teoreticky možný je, ale z hlediska kupujícího je velmi rizikový. Zpravidla se kupní cena z úschovy (advokátní, notářské či bankovní) vyplácí na základě přesně definovaných podmínek ve Smlouvě či dohodě o úschově. Uvolnění prostředků z úschovy bývá vázáno na zapsání nového vlastníka (kupujícího) v katastru nemovitostí. V případě přímé platby kupujícího na Váš účet se dají obtížně zajistit nastavit podmínky tak, aby ani jedna ze stran nebyla v nebezpečí. Pokud bude kupující s platbou čekat na zápis v katastru, Vy jako prodávající se vystavujete riziku, že kupující Vám peníze nakonec nepošle a Vy za Vaši nemovitost nedostanete zaplaceno a v opačném případě, kdy by Vám kupující zaplatil již po podání návrhu na vklad na katastru, nemá zase on jistotu, že k zapsání nakonec dojde a on se skutečně stane vlastníkem. Z výše uvedených důvodů a pro Vaše větší bezpečí bych Vám doporučil úschovu a je jen na Vašem zvážení, které dáte přednost. Já osobně za nejbezpečnější považuji úschovu u některé z velkých zavedených bank. S přáním pěkného dne. Martin Kaňok, RE/MAX Diamond Group

Re: Adkovátní úschova

Dobrý den, pokud se na tom s druhou stranou domluvíte, tak proč ne, ale osobně to velmi nedoporučuji. O problémech, které z takové situace již vznikly, bych Vám mohl vyprávět, mám jich spoustu od klientů, kteří takto také uvažovali a pak přišli zoufalí s prosbou o pomoc.

Re: Adkovátní úschova

Pokud nedůvěřujete advokátní úschově využijte bankovní, každopádně bych nedopustila, aby peníze klientů leželi někde na jiných účtech než dojde k realizaci celého obchodu. Po tuto dobu se může stát spousty nepředvídaných situacích. Je to jistota pro všechny zúčastněné strany.

Re: Adkovátní úschova

Pokud se tak dohodnete s prodávajícím a realitní kanceláří, možné to samozřejmě je.Ale doporučuji, pokud nechcete advokátní úschovu, využít jinou- např. notářskou úschovu nebo přímo bankovní úschovu (obvykle jsou ale trochu dražší než advokátní). Předpokládám ale, že úplně bez úschovy s tím RK a prodávají zřejmě nebudou souhlasit.

Re: Adkovátní úschova

Dobrý den, samozřejmě Vás nikdo nutit nemůže, abyste využila advokátní (nebo notářskou či bankovní) úschovu. Vše je jen na domluvě mezi Vámi a kupujícími. Nicméně obávám se, že kupující nebudou s tímto souhlasit. V praxi je využití nějaké formy úschovy zcela běžné. Pokud potřebujete z prodejní ceny financovat koupi jiné nemovitosti, jistě Vám s tímto realitní kancelář pomůže. Není to nic neobvyklého. Jen je třeba vše dobře časově naplánovat, aby na sebe vše navazovalo.

Re: Adkovátní úschova

Možné je cokoli, ale rozhodně Vás od tohoto kroku odrazuji. Pokud máte obavy ohledně důvěryhodnosti advokáta, doporučuji zvolit bankovní úschovu. Není to sice tak komfortní, smlouvu zpravidla nelze upravit, ale máte prakticky 100% jistotu, že při realizaci obchodu Vám budou peníze vyplaceny. Převést peníze z účtu na účet je pro kupujícího i prodávajícího rizikové. Myslím si, že investice několika tisíc korun do úschovy finančních prostředků se rozhodně vyplatí.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY