Darovací smlouva - nevlastní sestry

Darovací smlouva - nevlastní sestry

20.04.2015

Dobrý den, je možná darovací smlouva mezi nevlastními sestrami bez platby daně? Jedná se o polovinu nemovitosti, kterou chce sestra druhé sestře prodat. Pokud nejde, kolik je daň? Děkuji

Odpovědi na dotaz

Re: Darovací smlouva - nevlastní sestry

Dobrý den, odpověď viz. Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb., § 10, odstavec 3 ... popřípadě doporučuji konzultaci u daňového poradce. Hezký den

Re: Darovací smlouva - nevlastní sestry

Dobrý den, uplatnit osvobození od daně při darování mezi nevlastními sourozenci by bylo možné pouze v případě, že se by osoba dárce a příjemce daru žila nejméně jeden rok ve společné domácnosti. V opačném případě má obdarovaný povinnost v daňovém přiznání tento dar uvést a zdanit, tzn. u fyzických osob sazbou 15%. Tato varianta je samozřejmě nevýhodná a doporučuji v tomto případě postupovat formou prodeje, kde se platí daň z nabytí nemovitosti se sazbou 4% z ceny směnné nebo kupní ceny (základ je vyšší z těchto dvou cen).

Re: Darovací smlouva - nevlastní sestry

Dobrý den, odpověď na Vaši otázku naleznete v Zákoně o daních z příjmů č. 586/1992 Sb., § 10, odstavec 3: "Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny ... d) bezúplatné příjmy 1. od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítěte manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů,...". Z uvedeného tedy jednoznačně vyplývá, že darovací smlouva mezi nevlastními sestrami je dle tohoto zákona od daně osvobozena. Darovací daň tak, jak jsme ji znali v minulosti, byla zrušena. Dary, nově označované jako bezúplatné příjmy, jsou zařazeny do kategorie „ostatní příjmy“ v zákoně o daních z příjmů (§ 10). Martin Kaňok, RE/MAX Diamond Group.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY