Darovací smlouva - nevlastní sestry

Darovací smlouva - nevlastní sestry

20.04.2015

Dobrý den, je možná darovací smlouva mezi nevlastními sestrami bez platby daně? Jedná se o polovinu nemovitosti, kterou chce sestra druhé sestře prodat. Pokud nejde, kolik je daň? Děkuji

Odpovědi na dotaz

Re: Darovací smlouva - nevlastní sestry

Dobrý den, odpověď viz. Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb., § 10, odstavec 3 ... popřípadě doporučuji konzultaci u daňového poradce. Hezký den

Re: Darovací smlouva - nevlastní sestry

Dobrý den, uplatnit osvobození od daně při darování mezi nevlastními sourozenci by bylo možné pouze v případě, že se by osoba dárce a příjemce daru žila nejméně jeden rok ve společné domácnosti. V opačném případě má obdarovaný povinnost v daňovém přiznání tento dar uvést a zdanit, tzn. u fyzických osob sazbou 15%. Tato varianta je samozřejmě nevýhodná a doporučuji v tomto případě postupovat formou prodeje, kde se platí daň z nabytí nemovitosti se sazbou 4% z ceny směnné nebo kupní ceny (základ je vyšší z těchto dvou cen).

Re: Darovací smlouva - nevlastní sestry

Dobrý den, odpověď na Vaši otázku naleznete v Zákoně o daních z příjmů č. 586/1992 Sb., § 10, odstavec 3: "Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny ... d) bezúplatné příjmy 1. od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítěte manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů,...". Z uvedeného tedy jednoznačně vyplývá, že darovací smlouva mezi nevlastními sestrami je dle tohoto zákona od daně osvobozena. Darovací daň tak, jak jsme ji znali v minulosti, byla zrušena. Dary, nově označované jako bezúplatné příjmy, jsou zařazeny do kategorie „ostatní příjmy“ v zákoně o daních z příjmů (§ 10). Martin Kaňok, RE/MAX Diamond Group.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Tento web používá cookies

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Můžete si vybrat, jaké cookies nám chcete nebo nechcete poskytnout. Svoji volbu můžete také kdykoliv změnit. Nastavení cookies PŘIJMOUT VŠE