Darování nebo prodej 1/2 pozemku příteli

Darování nebo prodej 1/2 pozemku příteli

02.02.2022

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaké je lepší a nejjednodušší řešeni, pokud chci příteli přepsat 1/2 pozemku. Chystame se letos stavět rodinný dům. Pokud mu polovinu daruji, musime splnit podmínku 1 roku ve společné domácnosti, abychom neplatili daň? Jak se tato podmínka dokazuje před finančním úřadem? Ma to být uvedene ve smlouvě? Žijeme v nájemním bytě a nemame zde ani jeden trvalé bydliště. Nebo bude lepší sepsat kupní smlouvu a prodat část pozemku třeba za 10 Kč? tzn. pak musím následující rok uhradit daň z prodeje 15 %? Moc děkuji za vysvětlení a Vaší radu.

Odpovědi na dotaz

Re: Darování nebo prodej 1/2 pozemku příteli

Dobrý den, pokud uvažujete o prodeji Vaší nemovitosti a máte zájem prodat bezpečně, bez starostí a předpokládám co nejvýhodněji? Garantuji férový a profesionální přístup, který pomohl už stovkám zákazníků. Pomůžu i Vám! - Působnost Praha a okolí. S úctou a srdečným pozdravem René Treu

Re: Darování nebo prodej 1/2 pozemku příteli

Dobrý den, a nechystáte svatbu? Pokud ano, tak by bylo jednodušší si nemovitost nechat a pak ji zahrnout do společného jmění. Ohledně daní je lepší vždy probrat s daňovým poradcem či přímo na FÚ. Možná by s ohledem na budoucí možné vztahy stálo za zvážení si pozemek nechat ve svém vlastnictví a mít společně jen dům. Výhoda by byla, kdybyste se rozešli, tak ho budete vyplácet jen z podílu domě, ale to už jsou takové pragmatické poznatky z praxe.

Re: Darování nebo prodej 1/2 pozemku příteli

Dobrý den určitě bych to probral i právníkem který tedy bude chtít za to tedy zaplatit ale vždy se dá s tím něco dělat na FU mám moc nepomohou. Škuta

Re: Darování nebo prodej 1/2 pozemku příteli

Dobrý den,podle nového OZ je stavba součástí pozemku.Pokud budete stavbu financovat společně každý 1/2 a poté bude stavba s č.p. zapsána též jako každý 1/2 doporučuji před opravdu zapsat přítele vkladem jako vlastníka 1/2,daňově v okamžiku,kdy se nehradí daň z nabytí nebo dříve z převodu nemovitostí je lepší prodat za 10,-Kč.Darování je zdaněno pokud nejste příbuzní v přímé linii,ale prodej takto ne do okamžiku pokud byste někdy prodávali celou nemovitost (pozemek i stavbu) poté by se danil rozdíl z odhadní ceny (nebo kupní ceny,co je vyšší) v době prodeje jemu a v době prodeje 3.osobě u pozemků není osvobození (po 10 letech), stavbu by jste po 10 letech danit nemuseli a odhady by se dělat nemuseli a na KS by museli být odděleny ceny za pozemek a stavbu. U daru navíc existuje riziko,že ho mohou později napadnout Vaši pozůstalí.

18.03.2022

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY