Koupě bytu v družstevním vlastnictví

Koupě bytu v družstevním vlastnictví

13.01.2014

Dobrý den, plánuji nákup bytu, který je v družstevním vlastnictví. Zajímalo by mě, které dokumenty mám po prodávajícím požadovat, abych ověřil, že je skutečným nájemníkem bytu? Další rady a tipy, co a jak si pohlídat při nákupu družstevního bytu bych uvítal. Moc díky za odpověď, Jan

Odpovědi na dotaz

Re: Koupě bytu v družstevním vlastnictví

Dobrý den, rád bych upřesnil informaci paní kolegyně Kopecké o schválení převodu členských práv a povinností představenstvem družstva. Představenstvo družstva převod neschvaluje, pouze eviduje převod členských práv a povinností k bytu zpravidla potvrzením přijetí právního dokumentu (označení razítkem družstva), na základě kterého k převodu dochází (smlouva či dohoda o převodu).

Re: Koupě bytu v družstevním vlastnictví

Souhlasím s výše uvedeným

Re: Koupě bytu v družstevním vlastnictví

Dobrý den, předpokládám, že byt kupujete mimo realitní kancelář, Nechejte si od družstva potvrdit výši zbývající anuity (tj. výše nesplaceného úvěru), kterou budete muset, po převodu družstevního podílu, ještě ve splátkách či jednorázově doplatit (může být již splacená čili ve výši 0,- Kč).Pro podrobnější informace mě můžete kontaktovat.

Re: Koupě bytu v družstevním vlastnictví

Pokud máte v plánu koupi užívací práva k nájmu bytu, tak je dobré zjistit dle nájemní slouvy vlastníka užívacích práv, důležitá je i anuita v jaké výši je splacená( jedná se o zůstatkovou hodnotu bytu již zaplacenou) v případě, že je anuita splacená a družstvo umožňuje vlastníkům užívacích práv převod do osobního vlastnictví, pak lze o tento převod požádat, nebo anuitu doplatit a převod do osobního vlastnictví je možný. Dále je třeba zjistit na úsecích družstva zda vlastník nemá žádné pohledávky vůči družstvu. Zjistit výši převodního poplatku a domluvit se s prodávajícím, jak a kdo bude hradit.Některé družstva požadují od nových členů kauci, kterou musíte složit příslušnému družstvu a pak zjistit zda má družstvo převodní formuláře. V našem městě musí být ověřené podpisy na těchto formulářích převodců i nabyvatelů. Tyto formuláře jdou ke schválení do představenstva a pokud je převod schválen nový nabyvatel po úhradě převodního poplatku a kauce získává nájemní smlouvu k užívacím právům bytu a stává se družstevníkem.Družstvo neřeší za jakou úhradu si mezi sebou převádějící a nabyvatel domluvili. V naší kanceláři to řešíme samostatnou smlouvou o finančním vyrovnání.

Re: Koupě bytu v družstevním vlastnictví

Dobrý den, nehodláte kupovat byt, ale nabýt práva a povinnosti k bytovému družstvu a získat z tohoto titulu nájemní smlouvu k danému bytu. Proto potřebujete ověřit současného držitele práv a jeho nájemní smlouvu. Pro podrobnější informace mě můžete kontaktovat.

Re: Koupě bytu v družstevním vlastnictví

Dobrý den,samozřejmě mimo dokladu totožnosti chtějte vidět uzavřenou nájemní smlouvu prodávajícího s družstvem, písemnou výši event. dluhů i anuity a také stanovy družstva.Pokud si byt pořizujete přes rk, pro makléře by mělo být zajištění zmíněných podkladů samozřejmostí...V případě nejasností mne můžete kontaktovat.

Re: Koupě bytu v družstevním vlastnictví

Dobrý den, předpokládám, že byt kupujete mimo realitní kancelář, proto by mělo být pro stávající majitele resp. nájemníky družstevního bytu pochopitelné, že chcete vidět uzavřenou nájemní smlouvu mezi družstvem a nájemníkem. Velmi doporučuji se seznámit se stanovami družstva, dle kterých se budete v budoucnu řídit i Vy. Nechejte si od družstva potvrdit výši zbývající anuity (tj. výše nesplaceného úvěru), kterou budete muset, po převodu družstevního podílu, ještě ve splátkách či jednorázově doplatit (může být již splacená čili ve výši 0,- Kč). Dále by Vás mělo zajímat, zda lze byt převést do osobního vlastnictví a za jakých podmínek (budete-li financovat úvěrem, je zde často podmínka převoditelnosti nejpozději do jednoho roka). Hodně štěstí.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY