Prodej poloviny nemovitosti - nesouhlas spoluvlastníka

Prodej poloviny nemovitosti - nesouhlas spoluvlastníka

08.01.2016

Vlastním se svoji sestrou každý polovinu rodinného domu. Sestra si postavila nový rodinný dům a odstěhovala se. Nabídla mně svoji polovinu za 1 700 000 a já s tím nesouhlasím. Sdělila mně, že to půjde soudní cestou a prodá se dům jako celek v dražbě. Já nic prodávat nechci - je vůbec možné aby to soud nařídil? Děkuji za odpověd

Odpovědi na dotaz

Re: Prodej poloviny nemovitosti - nesouhlas spoluvlastníka

Dobrý den, k Vaší otázce. Ne, soud Vám nemůže nařídit prodat Vaši polovinu domu. Sestra může udělat jedinné a tím je, že svoji polovinu prodá. NEmáte žádnou povinnost od ní 1/2 domu kupovat. Sestra si ještě neuvědomila, že pokud bude prodávat pouze 1/2 domu, cena této 1/2 je vždy nižší. Takže se ničeho nebojte, advokát ať jim odpoví, že nemáte zájem nic odkupovat

Re: Prodej poloviny nemovitosti - nesouhlas spoluvlastníka

Dobrý den. V takových případech je vhodné nechat zhotovit znalecký posudek na cenu obvyklou, tj. cenu, kterou byste v případě prodeje domu obdrželi na současném trhu. Možná si necháte každá z Vás vyhotovit svůj posudek. Dohodnete-li se pak na finančním vyrovnání dle znaleckého posudku, i na střední cestě podle dvou posudků, které by se ovšem neměly výrazně lišit, je vše OK. Pokud se ale nedohodnete, budete muset svůj problém opravdu řešit soudní cestou. Jestliže se nedohodnete ani prostřednictvím soudu, který opět nechá vyhotovit znalecký posudek, pak nezbývá, než dům opravdu prodat, aby mohlo k vyrovnání dojít. Oba Vás soudní jednání vyjde draho, je lépe, abyste se dohodli mimosoudně.

Re: Prodej poloviny nemovitosti - nesouhlas spoluvlastníka

Vždy je lepší se dohodnout po dobrém a to i za cenu, že budete ochoten zaplatit více než je odhadnutá polovin. Jak je uvedeno, určitě se nenechte tlačit do kouta, protože pokud si 2. strana postaví hlavu, tak stejně tak i Vy můžete dát k prodeji svoji polovinu, nebo ji můžete pronajmout nějaké menšině a pak by se mohlo stát, že nemovitost již nebude prodejná vůbec. Druhá strana, která Vám teď ,,vyhrožuje" by nakonec měla pochopit, že smírná cesta je nejlepší, protože pokud se nedohodnete po dobrém, tak i Vy si může postavit hlavu a nakonec dostane mnohem, mnohem méně, než odhadnutou polovinu v době, kdy se dům užívá.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY