Provize RK od kupujícího i prodávajícího

Provize RK od kupujícího i prodávajícího

02.09.2015

Dobrý den, prosím o radu. Prodáváme byt za 1.9 mil.Kč, provize byla určena na 100 tis. bez DPH. Dnes jsem se dozvěděla od kupujících, že RK složili také 100 tis. provizi. Mně bylo řečeno od RK, že složili blokovací zálohu. Můžete mě prosím zodpovědět zda RK má nárok požadovat provizi i od prodávajícího i kupujícího? Děkuji mnohokrát M.R

Odpovědi na dotaz

Re: Provize RK od kupujícího i prodávajícího

Provizi by měl z principu hradit vždy ten, kdo si službu realitního makléře objednal. Hezký den René Treu

Re: Provize RK od kupujícího i prodávajícího

Dobrý den. ŘEči o tom, že proviz platí kupuící sou naprosto zcestné. POkud tržní cena Vaší nemovitosti je 1,9 milionu, kupující je ochoten utratit právě těch 1,9 mil Kč. To znamená, bud budu férový bchodník a řeknu, že má provize je 100 tis Kč, nebo Vás budu tlači k ceně 1,8 mil,právě proto, abychom se dostali na tržní cenu. K Vaší otázce. Myslím, že u Vašeho dotazu pouze dochází k záměně pojmů. Klient, který má zájem o Vaši nemovitost složil na základě rezervační smlouvy blokovací depozitum. To je ale v okamžiku uzavření kupní smlouvy započteno na úhradu kupní ceny. To znamená, kupující bude doplácet 1,8 mil Kč. Těch 100 tis Kč si pak RK s největší pravděbodobností započte jako svoji odměnu. To znamená, provizi jako takovou hradíte Vy

Re: Provize RK od kupujícího i prodávajícího

Dobrý den. Požádejte RK o předání nejlépe úředně ověřené kopie smlouvy o složení blokovacího depozita, aby Vám bylo vše jasné. V případě, že RK uzavírá jen dvoustrannou (RK a kupující) rezervační smlouvu, tj. smlouvu o složení blokovacího depozita, pak je slušností, aby taková smlouva byla vyhotovená i pro prodávajícího, který ji také obdrží, aby věděl, co si RK a kupující ujednali, ač není účastníkem této smlouvy. Složené blokovací depozitum se v případě uzavření kupní smlouvy započítá na kupní cenu a podpisem kupní smlouvy se stává odměnou RK a RK má právo si část kupní ceny složenou jako blokovací depozitum ponechat jako svoji odměnu.

Re: Provize RK od kupujícího i prodávajícího

Dobrý den, myslím, že zde došlo jen k mírnému komunikačnímu šumu. Domluvená provize pro RK je 100.000 Kč bez DPH. Předpokládám, že provize je součástí kupní ceny. Klient, který rezervoval Váš dům, složil rezervaci - tzv. blokovací depozitum ve výši domluvené provize RK a to na základě rezervační smlouvy. Do úschovy by měla tedy přijít částka 1,8 milionu korun. Z té ještě náleží RK zbylá část provize ve výši 21% DPH z celkové kupní ceny. Pokud však po Vás bude RK požadovat úhradu 100.000 Kč + 21% DPH, pak si skutečně kancelář vzala dvě provize. Pak je tu ještě jedna možnost - dům makléř prodal na spolupráci s dalším makléřem jiné RK. V tomto případě dochází k zaplacení dvojí provize a to tak, že si makléři vezmou provizi od svého klienta. Nechte si předložit rezervační smlouvu, kterou jste měl dostat jako majitel nemovitosti hned po jejím podpisu.

Re: Provize RK od kupujícího i prodávajícího

Dobrý den, jiný kraj jiný prav. Tady u nás na Vysočině se to nemůže stát. Někdy máme problém dostat provizi z kupujícího - což je zde tradice, že provizi platí kupující a daň prodávající, tím jsou si rovni. Záleží, co jste si dohodli za podmínky na začátku obchodu a co máte podepsané ve zprostředkovatelské smlouvě. Ale obojí je možné.

Re: Provize RK od kupujícího i prodávajícího

Dobrý den, Provize je započítána vždy při prodeji a hradí jí prodávající, který hned na začátku má s korektním makléřem domluveno kolik bude činit odměna za jeho vykonanou práci. Kupující platí provizi pouze tehdy pokud si objedná u makléře služby k vyhledání vhodné nemovitosti ke koupi a platí opět tehdy pokud jsou splněny podmínky jeho nabídky. Je to jako u prodeje. Pouze s rozdílem, že kupujícímu makléř vyhledává vhodnou nemovitost, chodí za něj na prohlídky selektuje nabídky a kupující jde na 100% typ.

Re: Provize RK od kupujícího i prodávajícího

Provizi by měl z principu hradit ten, kdo si službu realitního makléře objedná. Pokud si ji tedy objednáte Vy jako prodávající, je zcela přirozené, abyste provizi platili Vy. Souhlasím s kolegou panem Talandou, že to, aby Vašeho makléře platil kupující, je zcela zcestné a nesmyslné, byť v určitých oblastech je trh doslova retardovaný tím, že argumentačně slabí makléři si nedokážou obhájit svou provizi u prodávajících a chtěji ji potom od kupujících. Je to nesmysl a takové praktiky by měly z trhu zmizet. V případě, který popisujete, došlo patrně k tomu, že plátcem provize jste Vy, ale kupující složil opravdu jen blokační zálohu, tedy částku, která zůstane dočasně v držení RK a v okamžiku, kdy nastane splatnost provize, tak si ji kancelář interně přeúčtuje na provizi, kterou má dohodnutou s Vámi. A samozřejmě tím bude splněn Váš závazek provizi uhradit, jednoduše Vám z úschovy bude vyplacena o to nižší částka v rámci kupní ceny.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY