Rezervační poplatek

Rezervační poplatek

29.12.2017

Dobrý den, měla jsem zájem o pronájem bytu, který byl zprostředkován přes Realitní kancelář/dále jen RK/. Zaplatila jsem předem přes bankovní účet požadovanou částku na bankovní účet, který mi určil makléř, poté mi zaslal dohodu o rezervačním poplatku naskenovanou na můj e-mail, podepsanou pouze makléřem Poté jsme se domluvili na určitý den na podepsání nájemní smlouvy s pronajímatelem bytu. Majitelce jsem se zmínila, že občas hlídáme psa mého přítele/předem se mě ani makléř ani pronajímatelka neptala na domácí zvíře/, načež pronajímatelka mě z těchto důvodu sdělila, že pronájem ruší, smlouvu jsme tím pádem nepodepsali, takže se s přítelem nemáme kam přestěhovat. Hlavní důvodem mého dotazu je ale věc, že makléř mě sdělil, že rezervační poplatek mě jejich RK nevrátí, že nemám nárok na vrácení. Domnívám se, že pokud dohoda nebyla podepsána oběma stranami a nebyla řešena přímo na pobočce, pouze e- mailem, mám na vrácení poplatku nárok. Možná,že jsem udělala chybu a poplatek zaslala předem, ale nemám v těchto věcech zukušenosti, zájem o pronájem mám poprvé. Předem děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den. M.B.

Odpovědi na dotaz

Re: Rezervační poplatek

Dobrý den.Pokud byla rezervační smlouva podepsána mimo prostory obvyklé k podnikání , máte právo do 14 dní bez udání důvodu od smlouvy odstoupit. Pokud věta o odstoupení do 14 dní není ve smlouvě uvedena , máte právo na odstoupení dokonce 1 rok a realitní kancelář Vám musí vrátit rezervační poplatek. Standardně také bývá v rezervačních smlouvách uvedeno , že pokud Pronajímatel nebo realitní kancelář nedostojí svému závazku , musí Vám RK vrátit rez.poplatek. Pokud takovéto ustanovení máte ve smlouvě , doporučuji písemně nebo emailem vyzvat kancelář k dodržení svého závazku , tj. uzavření nájemní smlouvy. Pokud se tak do konce rezervační lhůty nestane , vyzvěte je písemně k navrácení poplatku.

Re: Rezervační poplatek

Dobrý den. Asi bude záležet na obsahu podepsané smlouvy. Bohužel zde asi nebylo jednání ze strany makléře úplně v pořádku. Pokuste se obrátit na realitní kancelář a celou věc si vysvětlit.

Re: Rezervační poplatek

Dobrý den. Na vrácení rezervačního poplatku máte samozřejmě nárok. Vy jste přeci od úmyslu si byt pronajmout neodstoupila a skutečnost, že majitel bytu Vám odmítl byt pronajmout není chybou na Vaší straně. Na Vašem místě bych navštívil RK se striktním požadavkem okamžitého vrácení rezervačního poplatku a sepsal o tomto jednání zápis a v případě, že RK nebude mít vůli rezervační poplatek vrátit, navštivte Policii ČR a nahlašte toto jednání. Hodně štěstí přeji.

Re: Rezervační poplatek

Nárok na vrácení poplatku rozhodně máte, ať už je v rezervační smlouvě cokoliv. Nájemní smlouva nebyla uzavřena ze strany majitele, za což Vy neodpovídáte. Pokud se nedohodnete s makléřem, v tomto Vám jistě pomůže soud. Na Vašem místě bych ale nejprve napsala žádost o vrácení poplatku a přidala dovětek, že pokud nebude poplatek vrácen, dojde k vymáhání soudní cestou včetně nákladů na soudní řízení. Předpokládám, že se nepoctivý makléř lekne.

03.02.2018

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY