Rezervační smlouva

Rezervační smlouva

10.01.2017

Dobrý den, Vyhledli jsme si hezký byt, byli jsme na prohlídce a dostali jsme od makléře informace o rezervační smlouvě (dohoda o složení zálohy v tomto případě) a jejích návrh. Smlouva je tedy dvoustraná pouze my a makléř. Což je v podstatě moje otázka, rád bych věděl, jestli je tohle právně v pořádku nebo na smlouvě musí být veden i majitel bytu. Je tu tedy odstavec o tom, že zprostředkovatel má zmocnění od majitele k uzavření smlouvy, které by mělo byt uděleno ve smlouvě zprostředkovatelské smlouvy podle slov makléře. Z makléře máme dobrý pocit a i dobré reference na něj, jen bych rád věděl, jeslti by mi z toho mohl vyvstat nějaký problem nebo je to v pořádku? Děkuju za pomoc. Petr Šebesta

Odpovědi na dotaz

Re: Rezervační smlouva

Dobrý den, rezervační smlouva je smlouva mezi Vámi a RK. V podstatě je pravda co Vám makléř říkal a klient kanceláře ve smlouvě být nemusí. Nicméně v našich rezervačních smlouvách je náš klient uveden, ale podepisují je pouze naši makléři a zájemci. (Klient je pouze zmíněn jako osoba, kterou zastupujeme) S pozdravem.

Re: Rezervační smlouva

Dobrý den, podepisuji výhradě smlouvy třístranné, kde jsou pod sankcí za nedodržení podmínek obě smluvní strany. Pokud nepodepsíše kupní smlouvu kupující, propadá mu rezervační poplatek z titulu smluvní pokuty a pokud by od záměru prodat odstoupil prodávající smlouvu vyvažuji sankcí ve stejné výši vůči němu. Kupující prodá svou nemovitost, vypoví nájem, má náklady na úvěr, odhadce apod., tak aby zde bylo odškodnění i pro něj v případě nerealizace. Přeji hodně štěstí v nové nemovitosti. Kohoutová

Re: Rezervační smlouva

Dobrý den, jak píše kolegyně Tůmová, v ideálním případě by měla být trojstranná. Možná otázkou je, kdo platí provizi? Na jižní Moravě je totiž u většiny kanceláří zvykem, že plátcem provize je kupující a používají běžně dvojstranné smlouvy.

Re: Rezervační smlouva

Dobrý den, u nás je to stejné jako u pana Városi. Zprostředkovatelká smlouva je mezi RK a kupujícím, ale je zde odstavec, kde je specifikovaná nemovitost + kompletní specifikace prodávajího, či více prodávajících. Trojstrannou dohodu jsem řešil pouze jednou, kdy měli kupující obavu, aby z obchodu nesešlo a nemarnili jsme jejich čas. Trojstranná dohoda by pro pana makléře neměla být žádný problém, takže pokud máte drobné obavy, tak si tuto dohodu vyžádejte. Je to sice uuž taková skoro Smlouva o smlouvě budoucí, kde figuruje i RK, ale budete mít určitě jistotu. S pozdravem Hlavatý.

Re: Rezervační smlouva

V každém případěje vždy lepší trojstranná smlouva zahrnující i prodávajícího. Pokud se jedná o solidního makléře, určitě bude schopen takovému požadavku vyhovět.

Re: Rezervační smlouva

Dobrý den. My máme pouze třístranné dohody, z důvodu "férovosti" celé transakce. Nicméně pokud má realitní makléř k dispozici plnou moc, či zprostředkovatelskou smlouvu, kde má souhlas majitelů při podpisu rezervační smlouvy, problém v tom nevidím. Klíčová je kupní smlouva, kde prodávající uvedeni být musí. Pěkné dny přeji, Karel Krupa.

Re: Rezervační smlouva

Přeji Vám příjemný den. Platná rezervační smlouva musí být třístranná (prodávající, kupující, zprostředkovatel)a to zejména z důvodu toho, že se právně jedná o formu smlouvy o smlouvě budoucí kupní - ve smlouvě s prodávajícím máme vždy ustanoveno, že RK není oprávněna podepsat kupní smlouvu ani smlouvu o smlouvě budoucí kupní. Tomáš Rys

Re: Rezervační smlouva

Dobrý den, v ideálním případě by měla být rezervační smlouva trojstranná - Vy, prodávající a RK. Pakliže má RK od majitele zmocnění k vyjednání podmínek a k uzavření rezervační smlouvy, je to také možné. Ovšem v takovém případě bych trvala na předložení tohoto pověření/zprostředkovatelské smlouvy. Tůmová

Re: Rezervační smlouva

Dobrý den, přes běžnou praxi realitních makléřů uzavírat dvoustranné dohody jako rezervační smlouvy Vás musím informovat, že v případě "problémů" je taková smlouva neplatná. A to i přesto, že je makléř ve své zprostředkovatelské smlouvě k takovému uzavírání smluv majiteli zmocněn. Jedinou právně správnou možností je trojstranná dohoda o rezervaci.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY