Rezervační smlouva - odstoupení z důvodu nedodržení termínů

Rezervační smlouva - odstoupení z důvodu nedodržení termínů

30.01.2018

Dobrý večer, s přítelem jsme chtěli koupit rodinný dům, podepsali jsme rezervační smlouvu, zaplatili rezervační poplatek. Už v první rezervační smlouvě bylo datum , kdy nejpozději musí být podepsaná kupní smlouva, tu nedodrželi. Byl tedy podepsán dodatek a tato doby se tím prodloužila. Ovšem už zítra tato lhůta opět propadá a nikdo se již 3 týdny neozval. Ozvali jsme se tedy my, že bychom chtěli odstoupit od rezervační smlouvy s tím, že je to kvůli jejich nedodržení dvou termínů, ale at si rezervační poplatek klidně nechají na naklady spojene s papirováním. Ovšem majitel nemovitosti, nám vyhrožuje soudem, protože si na zakladě rezervační smlouvy (v domnění, že tedy prodá svou nemovitost) vzal úvěr na okna u jiné nemovitosti a tím, že mi nekoupí zjistil, že nebude mít na placení vznikleho úvěru. Chce po nás splatit jeho úvěr. Můj dotaz tedy zní, jestli má na něco takového vůbec právo. Ohání se vzniklou škodou. My ovšem odstupujeme kvůli nedodržení dvou datumů z jejich strany. Předem děkuji za odpověd

Odpovědi na dotaz

Re: Rezervační smlouva - odstoupení z důvodu nedodržení termínů

Dobrý den, pokud uvažujete o prodeji Vaší nemovitosti a máte zájem prodat bezpečně, bez starostí a předpokládám co nejvýhodněji? Garantuji férový a profesionální přístup, který pomohl už stovkám zákazníků. Pomůžu i Vám! - Působnost Praha a Středočeský kraj. S úctou a srdečným pozdravem René Treu

Re: Rezervační smlouva - odstoupení z důvodu nedodržení termínů

Dobrý den,záleží,jak je smlouva postavena. Aby bylo vše z vasi strany kryté i u soudu,doporučovala bych odeslat výzvu k podpisu kupní smlouvy. Na 100% by vám poradil Pravnik po shlédnutí rez.smlouvy. Pravděpodobně jste v právu,můžete odstoupit a mate nárok na vracení poplatku. Majitel nemá nárok na nic. Rezervaci bych chtěla zpět,bude se vám hodit na jinou nemovitost. Kdyby komunikovali,je to asi jiná situace a vše se da řešit. Ale jestli vše jen bezdůvodně protahuji bez dohody s vámi,tak tuto nemovitost nakupovat. Hodne stesti.

Re: Rezervační smlouva - odstoupení z důvodu nedodržení termínů

Rozhodně bych vám doporučil obrátit se s konkrétní rezervační smlouvou na právníka. Není obvyklé, že se čeká s podpisem kupní smlouvy na stranu prodávající. Obvyklejší je že dojde k průtahům kvůli schvalování hypotéky apod. tedy na straně kupujících. Je obvyklé, že pokud dojde k odstoupení z důvodu nedodržení smlouvy na straně prodávajících máte dle rezervační dohody na vrácení celé zálohy (neznám ale její konkrétní znění ve vašem případě), jak již píší kolegyně výše. Rozhodně nemá prodávající nárok na jakékoliv uplatnění náhrady škody, kterou si v tomto případě navíc způsobil sám.

Re: Rezervační smlouva - odstoupení z důvodu nedodržení termínů

Dobrý den, dle prvotního dojmu z vaší situace lze od rezervační smlouvy odstoupit, neboli ta přestává uplynutím posledního dne uvedeného ve smlouvě platit. Ovšem je pravda, že je velice důležité, jak je celkově rez. smlouva sepsána, přesněji co je v ní uvedeno. Doporučuji konzultaci s právníkem, plus obeslání strany prodávající i RK písemně doporučeně, s dodejkou výzvou k uzavření kupní smlouvy (nejlépe 2x po sobě s odstupem 14-ti dnů). Přeji, ať se situace vyřeší a jsem s pozdravem.

Re: Rezervační smlouva - odstoupení z důvodu nedodržení termínů

Pokud máte v rezervační smlouvě stanoveno, že v případě neuzavření kupní smlouvy do uvedeného (prodlouženého) termínu ze strany kupujícího vám bude rezervační poplatek vrácen, pak na tom rozhodně trvejte. Na základě nedodržení rezervační smlouvy z Vaší strany by Vám poplatek vrácen zřejmě nebyl (záleží na znění rezervační smlouvy), ale ani to by nezakládalo povinnost zaplatit kupní cenu. Povinnost zaplatit kupní cenu máte až v případě uzavření kupní smlouvy nebo smlouvy o budoucí smlouvě kupní a to se podle obasahu Vašeho dotazu zřejmě nestalo.

03.02.2018

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY