rozělení nemovitosti

rozělení nemovitosti

28.08.2015

Vlastním nemovitost o celkové ploše 513m2. V současné době je celá vložena do podnikání i když je v 1/3 byt. Rád bych daroval 2/3 nemovitosti synovi, který tam i dnes podniká a onu 1/3 bych si rád nechal k vlastnímu bydlení. Je tedy možné rozdělit tento celek na 2 majitele? Byt by zůstal v mém osobním vlastnictví. Děkuji za odpověď. J.J

Odpovědi na dotaz

Re: rozělení nemovitosti

Dobrý den. Rozdělit nemovitost můžete, ale vzhledem k tomu, že ji máte vloženou do podnikání, doporučuji Vám tento zámět nejprve projednat se svým daňovým poradcem.

Re: rozělení nemovitosti

Pokud si přejete, aby bytová jednotka byla zapsána samostatně a byla oddělena od nebytových ploch, nezbývá než tzv. "prohlášením vlastníka" nemovitost rozdělit, zakreslit plány rozdělení a na katastru nemovitostí toto rozdělení nechat zapsat. Formálně zvládnout administrativu s tím spojenou vám pomůže geodet a právník. Jiným možným řešením je však PODÍLOVÉ SPOLUVLASTNICTVÍ jednoho celku, a to tak, že jeden majitel bude vlastnit podíl ve výši 2/3 z celku a druhý bude vlastnit zbývající 1/3 z celku. V takovém případě můžete např. darovací smlouvou změnu vlastnictví vložit na katastr. Rizika spojená s podílovým spoluvlastnictvím nemovitosti představují především příp. exekuce nebo neshody spolumajitelů o investicích či údržbě objektu.

Re: rozělení nemovitosti

Dobrý den, ano rozdělit lze jen musíte mít zpracovaný elaborát o rozdělení jednotek a nebytových prostor vše podloženo projektem, rozděleny společné cesty, přístupové cesty atd. Existují přímo firmy, které Vám toto zpracují a pomohou Vám vložit nové rozdělení domu do katastru nemovitostí což je podmínkou. Pak se stáváte vlastníci dle rozdělení. Je to podobné u domu s více bytovými jednotkami.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY