Spor o provizi makléře

Spor o provizi makléře

10.03.2016

Dobrý den, prodávala jsem dům. S makléřem jsme se na všem domluvili a to včetně podpepsání výhradní smlouvy o zprostředkování, s tím, že smlouvu podepíšeme při první prohlídce domu. Makléž moji nemovitost nafotil a inzeroval a cca po 14 dnech se ozval zájemce. Následně mi makléř oznámil, že se na prohlídku se zájemcem nemůže dostavit a zda jsem ochotna zájmci dům ukázat. Souhlasila jsem s tím, že prohlídka trvala oba víkendové dny, jelikož zájemci byli nároční a nakonce jsme se dohodli. Jelikož mne makléř velice zklamal a moje veškerá důvěra v něj pozbyla při oznámení, že na prohlídku se zájemci se nedostaví, veškerý další prodej jsem si se zájemce zařídila sama. Makléř nyní agresivně vyžaduje vyplacení provize a to vemli vysoké. Nabídla jsem mu, že mu vyplatím část za práci - inzerce na internetu, focení atd. Makléř se odmlčel a nyní jsem obdržela upomínku na neuhrazení faktury za služby makléře a dokonce jsem obdržela od jeho právníků dopis, ve kterém vyhrožují, že mají dostatek důkazů a podkladů na to, aby mě donutili provizi makléři vyplatit. Nechci být neslušná a jsem ochotná makléři vyplatit za reálně vykonanou práci, ale nejsem ochotná mu dát 200 000,-. Prosím o radu. Má mákléř na tak vysokou provizi nárok? Předem děkuji Lucie

Odpovědi na dotaz

Re: Spor o provizi makléře

Dobrý den, tady to není úplně otázka na makléře, ale na advokáta. Neznáme obsah Vaší dohody, cenu nemovitosti atd.

Re: Spor o provizi makléře

Odměna za realitní služby je převážně stanovena dohodou mezi majitelem a realitní kanceláří, stejně tak i rozsah poskytovaných služeb. Máte-li pocit, že nebyl naplněn rozsah poskytovaných služeb, ohraďte se. Můžete se obrátit přímo na majitele realitní kanceláře a formou reklamace řešit svoji nespokojenost. Pravděpodobně se bude nadále jednat o tom, jaké služby byly poskytnuty a jaké nikoli (řádně neproběhla prohlídka předmětu prodeje atd.). Z Vašeho dotazu mi není jasné, zda bude RK zajišťovat převod nemovitosti, tzn.kupní smlouvy, úschovu, předání atd. I tyto služby bývají hrazeny z provize a jsou nezbytnou podmínkou k tomu, aby obchod byl zdárně dokončený.

Re: Spor o provizi makléře

Dobrý den záleží co jste si ve zprostředkovatelské smlouvě ujednali a na jakých službách jste se domluvili určitě bych si sjednala schůzku s majitelem kanceláře a makléřem snažila se dohodnout pokud né řešila bych právní cestou.

Re: Spor o provizi makléře

Dobrý den, možná si naběhnu na vidle, ale pokud tomu dobře rozumím, makléř Vás do podpisu smlouvy nenutil. Věděli jste co budete podepisovat, jaké jsou služby a cena za tyto služby. Na základě inzerce se ozval zájemce a makléř Vás požádal o prohlídku bez jeho účasti. Prohlídku jste vykonala jistě svědomitě, zájemci dům kupují. Vaše důvěra v makléře je na bodu 0, prodej si řešíte po vlastní ose. Získat kupce je pro makléře nejtěžší úkol. Makléř kupce zajistil. Logicky má nárok na odměnu, otázkou je její výše. Upřímně se mi také stalo, že jsem na prohlídku z důvodu nemoci nemohl. Paní prodávající to pochopila, dohodu nezrušila, spolupracovali jsme dál a nemovitost jsem prodal. Vždy je to o dohodě a slušnosti.

Re: Spor o provizi makléře

Zásadní otázkou je jestli došlo k uzavření zprostředkovatelské smlouvy mezi vámi a makléřem a jaký má případně obsah a ujednání o povinnostech makléře. Jestliže jste smlouvu nepodepsali, bude muset makléř prokázat, že smlouva byla exkluzivní, že zájemce obstaral makléř a bude muset prokázat, že jste se dohodli na určité výši provize a jaké služby měl makléř obstarat.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY