Využívání pozemku - ideální polovina nemovitosti

Využívání pozemku - ideální polovina nemovitosti

31.05.2016

Dobrý den,jsem majitelem ideální poloviny pozemku/dvůr,příjezdová cesta/.Druhý majitel pozemku jej využívá i přes můj zákaz na průjezd pro třetí osoby/nájemníci/může takto pozemek,bez mého souhlas používat?Děkuji za rady.

Odpovědi na dotaz

Re: Využívání pozemku - ideální polovina nemovitosti

souhlasím s kolegou. V těchto typech spoluvlastnictví bych se snail vždy o domluvu.

Re: Využívání pozemku - ideální polovina nemovitosti

Spory ve spoluvlastnických vtazích jsou velmi časté. Řešením je jejich vypořádání. Dohoda o vypořádání bývá zdlouhavá, ale do budoucna odstraní všechny sporné body a pozitivně ovlivní mezilidské vztahy. Pochopila jsem z vaší otázky, že spoluvlastník užívá cestu větší mírou než vy. Nebylo by pro vás výhodné odprodat mu váš spoluvlastnický podíl a přístup pro vás zajistit tzv. věcným břemenem práva chůze a jízdy zapsaným na katastru nemovitostí?

Re: Využívání pozemku - ideální polovina nemovitosti

Vlastnictví ideální poloviny rozhodně není ideální, jak by název napovídal. K pozemku máte práva jako rovnocenní majitelé a zároveň není zapotřebí k jeho užívání souhlas druhé strany. Ten není potřeba ani pro třetí stranu, tedy nájemníka, pokud používá polovinu, kterou by užíval druhý majitel. Vlastnictví ideální poloviny navíc nijak nedefinuje kterou část která ze stran využívá. Jediná cesta je rozdělit prohlášením vlastníka nemovitost na podíly. S tím musí ovšem souhlasit obě strany.

Re: Využívání pozemku - ideální polovina nemovitosti

Ideální polovina neznamená ,že máte vytyčenou polovinu která vám náleží. Je to pouze polovina z celé části nemovitosti. Tím pádem mají vlastníci nárok užívat jakoukoliv ideální polovinu. Pokud chcete určit kdo jak bude co používat musíte si nechat stanovit rozdělení ať již na bytové jednotky , přístupové cesty, vchody apd. to se musí zanést do KN a pak je jednoznačně jasné komu co náleží.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY