Konec zlevňování bytů. Developeři očekávají v roce 2024 růst cen.

Konec zlevňování bytů. Developeři očekávají v roce 2024 růst cen.

Poslední dva roky se nesly v duchu mírného poklesu či stagnace realitního trhu. Letošní rok by měl ale přinést změny, které se očekávají především na trhu s novostavbami. Jaké změny to budou, proč nastanou a co na stagnující trh přinesou?

Větší počet nových bytů

Po loňské stagnaci by v letošním roce měla výstavba nových bytů vzrůst až o 2,8 %, v Praze dokonce 3,2 %. Vyplývá ze Studie developerských společností H1/2024 zpracované analytickou společností CEEC Research. V té se společnost ptala 51 developerských firem na jejich plány a očekávání pro letošní rok. Developeři uvedli, že díky zvýšené poptávce po novém bydlení letos uvedou na trh byty z v minulosti pozastavené výstavby a zároveň zahájí nové projekty.

Co pohání poptávku

Podle slov developerů vzrostla poptávka v Praze až o 30 %. Zvýšená poptávka kupujících napříč republikou je zapříčiněna několika faktory. Především se uvolňují úrokové sazby. Ty v minulých letech vyletěly až k 6 %, nyní díky zkrocené inflaci a lepšímu ekonomickému výhledu zase začínají klesat. Lidé, kteří kvůli vysokým hypotékám vyčkávali, nyní nakupují. Růstu poptávky napomáhá také snížení sazby DPH u nových bytů z 15 % na 12 %.

I přes vyšší nabídku ceny porostou

Přestože by zvýšená výstavba mohla nahrávat dalšímu snižování cen, je tomu přesně naopak. Většina developerů deklaruje zvýšení cen v průměru o 4,6 %.

Nabídka nových bytů je totiž dlouhodobě stále nedostatečná především kvůli nefunkčnímu povolování, přetrvávajícím vysokým cenám stavebních dodávek a drahým komerčním úvěrům. Z těchto důvodů se stále nedaří postavit tolik bytů, kolik by bylo potřeba pro snížení tržní ceny novostaveb.

Problémy dělá nový stavební zákon

Od poloviny roku by měl platit nový stavební zákon, který developeři očekávali s nadějí, že přinese zjednodušení povolování nové výstavby a zkrácení celého procesu. Celý proces schvalování nového zákona se ale zadrhl a developeři začali být nervózní. “Nový stavební zákon má začít platit od poloviny roku 2024, přitom stále nejsou hotové prováděcí předpisy a tendr na digitalizaci nedávno zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Reálně tedy hrozí naprostý kolaps systému povolování nové výstavby a obrovské ztráty jak pro investory, tak pro stát. Velmi pravděpodobně tak i v příštím roce uvidíme podobně tragická čísla povolených bytů jako letos, kdy třeba v květnu se v celé Praze, která má reálně přes 1,5 milionu obyvatel, povolilo jenom sedmnáct bytů v bytových domech.”, říká Dušan Kunovský z Central Group.

Kupující v začarovaném kruhu

Výše hypotečních sazeb klesá, ale ceny nemovitostí podle odborníků budou spíše růst. Pro kupujícího je to noční můra: koupit, nebo ještě počkat, jak se trh vyvine? Odborníci na trhu se shodují v jedné věci: ceny nemovitostí rozhodně nebudou klesat a je tedy otázka, jestli se vyplatí čekat na pravděpodobný pokles hypotečních sazeb. Ve světle zdražujícího se nájemního bydlení vše hovoří spíše pro nákup vlastní nemovitosti co nejdříve.

Nejčtenější příspěvky na blogu

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY