1/4 a 3/4 domu na bytove jednotky

1/4 a 3/4 domu na bytove jednotky

20.01.2017

Vlastnim 1/4 cinzovniho domu a muj bratr 3/4. K domu patri dva obchody v prizemi s vyklady v pasazi, zahrada s altanem a sklepem, dvur se skladovymi prostory podel steny, sklep a puda. Puvodne jsem mela dostat 1/4 po matce, ktera se mnou bydlela v prvnim poschodi. Bratr obyva sam 2 poschodi.Matka po smrti odkazala svoji 1/4 bratrovi, takze mi zbyla idealni 1/4 domu. Rozhodli jsme se 2 poschodi rozdelit na dve bytove jednotky, i kdyz to byl puvodne 1 byt a jedny dvere. Ma 1/4 tohoto bytu, kterou jsem zdedila po otci a do ktere jsem investovala na opravach 250 tisic je o dva metry vetsi, nez cast bytu, kterou obyvala moje matka a kterou nyni zdedil muj bratr. Protoze moje cast bytu je v lepsim stavu nez jeho a je o dva metry ctverecne vetsi, nechal bratr rozdeleni na dve bytove jednotky provest a sepsat tak, ze me nepatri zahrada ani altan a sklep, ktery se na zahrade nachazi, ze mi nepatri ani dvur se skladovymi prostorami a ze mi nepatri ani puda. Metry mi pridal ve sklepe pod domem. Z obchodu mi zustala 1/4 .Bratr mi tvrdil, ze jinak byt na bytove jednotky rozdelit nelze, ze je to kompenzace za to, ze je ta ma cast bytu o dva metry versi a ze je v lepsim stavu. S timto rozdelenim jsem samozrejme nesouhlasila a uvazuji si nechat idealni 1/4 nemovitosti a vseho, jak to bylo doposud. Co mi k teto situaci prosim muzete poradit? Co by bylo pro me nejlepsi udelat? Dekujiza odpoved

Odpovědi na dotaz

Re: 1/4 a 3/4 domu na bytove jednotky

Dobrý den, pokud bratr argumentuje tím, že to nejde/nešlo jinak udělat, tak neříká pravdu. Vymezit bytové jednotky lze jakkoliv, bez ohledu na jejich výměru. Doporučuji navštívit advokáta, který má ve vašem okolí s tímto zkušenost a řešit to přes něj. Cena by se mohla pohybovat v rozmezí 3-5 tisíc za jednotku.

Re: 1/4 a 3/4 domu na bytove jednotky

Dobrý den. Doporučila bych dům rozdělit tzv.''Prohlášením vlastníka'' na 3 bytové jednotky a 2 nebytové jednotky (nebo 1 nebytová jednotka , záleží na tom , zda jdou obchody oddělit ). Vy by jste měla mít 1/4 z nebytových jednotek , dále 1 celou bytovou jednotku a také podíl na společných prostorách , jako jsou chodby , sklep , půda a také podíl z pozemku (zahrada , dvůr, sklad). Znamená to , že všechny společné prostory můžete užívat oba. Většinou to ale chodí tak , že si po vzájemné dohodě vyčleníte části půdy,sklepu nebo zahrady , kterou budete užívat jen Vy. Rozdělení by mělo odpovídat Vašemu podílu z celého dědictví, tj.1/4. Bratr nemůže argumentovat tím , že Váš byt je v lepším stavu , pokud můžete prokázat , že jste byt zhodnotila z vlastních prostředků. Podíl na společných prostorách a pozemcích se vypočítá z celkové podlahové plochy a plochy pozemků , nikoliv z ceny.

Re: 1/4 a 3/4 domu na bytove jednotky

Dobrý den. Dům lze rozdělit na bytové jednotky a další příslušenství dle vašich podílů. Důležitá je vaše schoda s bratrem. Pokud se domluvíte, můžete věc vyřešit poměrně rychle. Pokud se nedohodnete, můžete si vzít na pomoc právníky a celá záležitost se může táhnout roky. Bez ohledu na to, kdo měl pravdu.

Re: 1/4 a 3/4 domu na bytove jednotky

Dobrý den, v případě podílového spoluvlastnictví je skutečně lepší dům rozdělit na bytové jednotky. Rozdělení Vám můžeme zařídit, účtujeme cca 2 000Kč za bytovou jednotku. Bez ohledu na stav bytových jednotek Vás nelze opomenout jako vlastníka společních prostor a to i pozemků. Máte nárok na podílové spoluvlastnictví společných prostor. Znamená to, že zatímco byt budete mít přesně vyměřen, který je Váš a kolik má přesně metrů, zahrada a společné prostory zůstávají prostě jen nedefinovanou částí Vaše. Pokud by nebyla možná žádná dohoda, lze rozdělit i pozemek, ale je to nákladnější.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY