Chci si koupit RD

Chci si koupit RD

07.12.2013

Dobrý den,chci si koupit RD, makléř zastupující prodávající po mě chce uhradit náklady: daň z převodu nem., vklad do KN a úschovu peněz u advokáta. Kdo má to to uhradit? Moc děkuji Jana Adámková

Odpovědi na dotaz

Re: Chci si koupit RD

Dobrý den,standardně u nás makléř nese náklady na smlouvy, úschovu a poplatek za vklad a prodávající daň z převodu. Setkala jsem se s tím, že si díky médiím spousta klientů myslí, že da%n musí od nového roku platit kupující, ale není tomu tak, pokud se na tom obě strany neshodnout. My necháváme částku ve výši daně v advokátní úschově a poté, co zpracujeme a podáme daň. přiznání,daň advokát zasílá přímo na příslušný FÚ, abychom chránili i kupujícího, který je ze zákona ručitelem daně. Přeji mnoho krásných dní v novém domově. Andrea Kohoutová

Re: Chci si koupit RD

Dobrý den, platby za úschovu, advokáta, vklady, LV atd. by měl hradit makléř z provize. Je to běžná praxe. Co se týče daně z nabytí nemovitých věcí ( dříve daň z převodu nemovitosti), poplatníkem je prodávající, je však možné se v kupní smlouvě dohodnout, že poplatníkem je kupující. Toto je řešeno zákonem 340/2013 Sb. S pozdravem Vlastimil Talanda

Re: Chci si koupit RD

Při koupi je OBVYKLÉ, že náklady hradí strana prodávající. Otázka úschovy finančních prostředků (a to pro zajištění v době než je provedený zápis do katastru nemovitostí), bývá řešena po vzájemné dohodě smluvních stran (prodávající a kupující). Je-li prodávající zastupován realitním makléřem, obvykle mají spolu již předem dojednáno KDE bude úschova a KDO ji bude hradit (např. makléř ze své provize). Setkala jsem se i s případy, kdy zprostředkovatelé pouze seznámili stranu kupující a stranu prodávající a další služby spojené s převodem již nebyly obsahem objednávky ze strany prodávajících. Rozsah poskytovaných služeb je závislý podle toho, jaký smluvní vztah uzavřeli mezi sebou zprostředkovatel s prodávajícím. Kupující si může objednat realitní (právní)službu, která bude chránit jeho zájmy a zajistí bezpečný převod kupované nemovitosti. Ve Vašem případě bych doporučila najmout si pro proces nákupu osobního makléře. Odměna za službu makléře není vysoká a především Vám uspoří Vaše peníze a zbaví stresových situací.

Re: Chci si koupit RD

Rezervační záloha kterou předpokládám po Vás makléř vyžaduje slouží na úhradů nákladů předmětné nemovitosti. U spolehlivé RK nebo makléře by měl být tedy samozřejmostí že uhradí i náklady advokátní úschovy a zápis do katastru včetně jeho podání.Daň z nemovitosti hradí prodávající. Evidentně makléř není ve svém oboru profesionálem.Vzít si peníze jen za zprostředkování prohlídky a sepsání smlouvy je nemorální.

Re: Chci si koupit RD

Dobrý den p. Adámková, to co po Vás chce makléř není standardní, alespoň v poměrech u nás v kanceláři. Makléř by měl hradit vklad i úschovu peněz. Daň z převodu nemovitosti hradí prodávající. Od nového roku, může dojít k dohodě a tato povinnost se přenese na nového majitele (kupujícího). Doporučuji na všem se předem dohodnout a hlavně se nenechat zahnat do kouta a nesmyslně platit tyto věci navíc. Hodně štěstí a pevné nervy :) Eva

Re: Chci si koupit RD

Dobrý den daň s prodeje nemovitosti jak už mluví i ten nadpis platí prodávající pokud se strany nedohodnou jinak musí být zapsáno i v Kupní smlouvě.

Re: Chci si koupit RD

Dobrý den, toto je opravdu nestandardní. Všechny náklady, které popisujete by měly být obsaženy v celkové kupní ceně, která také zahrnuje odměnu realitní kanceláři a v její režii pak jsou náklady spojené s prodejem nemovitosti. Samozřejmě vyjma daně z nabytí nemovitosti, která je od nového roku otázkou dohody mezi kupujícím a prodávajícím. Napadá mě, zda nemovitost nebyla inzerována právě bez tohoto právního servisu, to znamená za nižší cenu a makléř k inzerované ceně teď připočetl i veškeré náklady. Samozřejmě zdůrazňuji, že na všem se dá domluvit a je také důležité si rozmyslet, zda jste ochotna tyto náklady hradit, čímž vzroste kupní cena domu. Věřím, že si dobře vyberete. Adamů.

Re: Chci si koupit RD

Dobrý den, platby za úschovu, advokáta, vklady, LV atd. by měl hradit makléř z provize. Je to běžná praxe.Je dobré si toto ujednat pří zprostřetkovatelské smlouvě..

Re: Chci si koupit RD

Dobrý den. Při koupi nemovitosti hradí kupující obvykle veškeré poplatky spojené s případným hypotečním úvěrem. Je zvykem a mělo by to tak být, že realitní makléř strany prodávající uhradí advokátní úschovu, zajistí smluvní dokumentaci, vyvíjí součinnost při revizích smluv, je pŕítomen podpisu smluv, po složení kupní ceny do úschovy pak makléř podá smluvní dokumentaci včetně návrhu na vklad vlastnického práva na podatelně pŕíslušného katastrálního úřadu a uhradí kolek. (toto vše by měla zahrnovat jeho odměna) Daň z převodu nemovitosti doposud hradil prodávající. Ještě minulý rok se předpokládalo, že nový zákoník přinese i změnu daňové povinnosti z prodávajícího na kupujícího. Tento návrh však neprošel a nadále platí, že daň z převodu hradí prodávající. Pokud by tak neučinil, musí daň uhradit kupující a od prodávajícího se může domáhát úhrady příslušné částky. Proto je vhodné, aby advokát v úschově zadržel částku odpovídající dani z převodu nemovitosti a převedl ji na účet příslušného finančního úřadu, jakmile obdrží daňové přiznání s razítkem podatelny příslušného finančního úřadu. Takto to alespoň probíhá při prodeji nemovitostí přes naší realitní kancelář.

Re: Chci si koupit RD

Při realizaci prodeje hradí provizi prodávající a ostatní náklady jako je advokátní úschova, právní servis, vklady, vypracování daňového přiznání, objednání energetického štítku, znalecký posudek hradím klientům já jako jejich makléř. Daň z prodeje hradí prodávající pokud se nedomluví s kupujícím na částečném podílení. V případě, že prodávající daň neuhradí ačkoliv je dle zákona povinen, přechází po výzvě FÚ úhrada daňe na kupujícího tuto povinnost musí splnit. Ten však po této úhradě může domáhat soudně úhradu zpět na prodávajícím.

Re: Chci si koupit RD

Dobrý den, je běžné, že v provizi rk jež zastupuje majitele nemovitosti je zahrnuta jak advokátní úschova, tak poplatek 1.000,-Kč za vklad Kupní smlouvy na katastr.Daň z převodu nemovitosti ( 4% z kupní ceny) byla a je hrazena prodávajícím.Od 1.1.2014 je možné se domluvit se stranou kupující , aby zaplacení této povinné daně sama zajistila/zaplatila.Toto samozřejmě po vzájemné domluvě je písemně upřesněno i v Kupní smlouvě.

Re: Chci si koupit RD

Daň z převodu hradí prodávající,od 1.1.2014 též,ale je možné se dohodnout na variantě,kterou Vám nabízí protistrana,to by však znamenalo logicky kupní cenu o DzPN ponížit,ostatní náklady by měly opakuji měly být zahrnuty v ceně nemovitosti,většinou to tak je,vklad do KN 1000,-Kč kolek+zpracování žádosti na vklad 500,-Kč.kupní smlouva 2.000,-Kč+DPH,advokátní úschova 2.-3.000,-Kč+DPH.To jsou orientační ceny.Pokud jste si vybrala nemovitost z nabídky RK a jsou solidní měly od Vás snad chtít pouze úhradu advokátní úschovy pokud ji vyžadujete,to lze pochopit,jinak by mělo být v ceně za nemovitost.

Re: Chci si koupit RD

Někdy není jiná možnost než kterou uvádíte. Nicméně, jak jistě vidíte, není to standartní. Nikdy jsem neřešil tuto situaci, ale předpokládám, že vám může dodatečně finanční úřad vyměřit vyšší daň a tím pádem se vám prodej prodraží. Pokud máte solidní cenu, tak bych se toho zase tolik nebál. Pokud bude třeba, rád vám pomohu s koupí.

01.12.2014

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY