Daň z převodu nemovitostí

Daň z převodu nemovitostí

28.05.2015

Dobrý den, po rozvodu prodávám svou polovinu nemovitosti s hypotékou bývalému partnerovi. Není mi jasné: Prodávám jen polovinu, proč mám platit daň za celou nemovitost? A navíc hypotéka zůstává bývalému partnerovi. Ptala jsem se na finančáku a nikdo mi nebyl schopen odpovědět a paní z obce po mně chce daň za celou nemovitost dle odhadu. Prodej se uskutečnil v roce 2013. Děkuji

Odpovědi na dotaz

Re: Daň z převodu nemovitostí

Dobrý den, daň by se měla logicky platit z majetku u kterého dochází ke změně, tzn. ve vašem případě z ideální poloviny kterou jste měla v rámci SJM. Hypotéka co se týká daňe z nabytí nemovitosti nehraje roli. Bohužel vaše zkušenost na finančním úřadě není nijak překvapivá, určitě bych doporučil se obrátit na daňového poradce - v případě zájmu Vám mohu poskytnout kontakt na jednoho spolehlivého. Držím palce, Jan Novotný

Re: Daň z převodu nemovitostí

Dobrý den, daň platíte pouze z prodávaného majetku, ale vždy z vyšší částky. Buď je vyšší kupní cena nebo znalecký posudek. Nově je možné nechat nemovitost pro finanční úřad ocenit směrnou hodnotou, ale může Vám daňová povinnost vyjít vyšší než byste předpokládala. S odhadcem se často domluvíte na rozumném řešení pro obě strany či potvrzení kupní ceny, aby se daňová zátěž nezvyšovala. Takže rozdělení majetku na základě majetkového vypořádání a poté přiznání a dań za Váš podíl. Hodně štěstí.

Re: Daň z převodu nemovitostí

Dobrý den. Jste-li skutečně spoluvlastníkem s podílem ½ na nemovitostech, pak platíte daň z nabytí nemovitých věcí z části nemovitosti, jíž jste vlastníkem a prodáváte ji. V případě, že je nemovitost stále v režimu SJM, musíte nejprve udělat majetkové vypořádání a rozdělit tak nemovitost na podíly, svůj podíl pak můžete prodat, jak uvádím výše. Nechte si vyhotovit pro FÚ také znalecký posudek, abyste si byla jistá, že daň je vypočítaná a také uhrazená ve správné výši.

Re: Daň z převodu nemovitostí

Dobrý den, daň se odvádí z převáděného podílu. Pokud máte znalecký posudek, zkontrolujte, zda znalec ocenil bytovou jednotku jako celek a Vy musíte do daňového přiznání uvést jen 1/2 této částky nebo zda je ve znaleckém posudku oceněn již jen převáděný podíl o velikosti id. 1/2.

Re: Daň z převodu nemovitostí

Dobrý den, je to tak, jak uvádí kolega. Daň platíte jen z toho, co skutečně prodáváte. Tedy ve Vašem případě pouze z poloviny hodnoty nemovitosti.

Re: Daň z převodu nemovitostí

Dobrý den, daň skutečně platíte pouze z majetku, který převádíte, t.j. z poloviny nemovitosti. Doporučuji nenechávat odhad pro daňové přiznání na finančním úřadu ( určí směrnou hodnotu nemovitosti) ale na odhadci- vypracuje znalecký posudek na základě skutečného stavu nemovitosti.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY