Darovací smlouva

Darovací smlouva

22.04.2015

Dobrý den, děkuji za odpověď u darovací smlouvy. Jen mám k tomu ještě otázku. Sestry mají stejnou matku, takže v příbuzenském vztahu vlastně jsou, žily spolu celý život než se každá vdala. I tak u darovací smlouvy se platí 15% daň? Jedná se o chatu na kterou jezdily obě, ale jedna už tam jezdit nechce. Chtěly to právě vyřešit darovací smlouvou bez platby daně. Děkuji

Odpovědi na dotaz

Re: Darovací smlouva

Dobrý den, konzultujte situac na FÚ s příšlušným úředníkem. Po změně by se situace mohla vykládat rozdílně

Re: Darovací smlouva

Dobrý den, určitě je dobré věc probrat přímo na finančním úřadě. Případně pokud by toto již nespadalo do osvobození od daně, zkuste zvážit místo darování 1/2 nemovitosti její prodej za nějakou mini částku. Dań z nemovitosti by byla v tomto případě 4% a platila by se z částky, kterou dle tabulek vypočítá pro porovnání s prodejní cenou finanční úřad, případně by se platila z ceny uvedené ve znaleckém posudku (pokud by byl předložen, má přednost před tabulkovým výpočtem). Pokud tedy například jedna sestra prodá druhé 1/2 nemovitosti (odhadnuté na 1.000.000,- Kč) za 1000,- Kč, tak ji buď těch tisíc korun zaplatí nebo ne, jak se dohodnou. A daň bude činit 4% z částky například 500.000,- (což bude polovina vypočítané hodnoty ve znaleckém posudku)a to je 20.000,- Kč. Proč by se daň neplatila z ceny uvedené v kupní smlouvě (tedy 1000,- Kč) mohu v případě zájmu vysvětlit.

Re: Darovací smlouva

Dobrý den, Vámi popsanou situaci lze řešit darovací smlouvou mezi nevlastními sestrami, přičemž příjem je od daně osvobozen. V Zákoně o daních z příjmů č. 586/1992 Sb., § 10, odstavec 3 se píše: "Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny ... d) bezúplatné příjmy 1. od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítěte manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů,...". Z uvedeného tedy jednoznačně vyplývá, že darovací smlouva mezi nevlastními sestrami je dle tohoto zákona od daně osvobozena. Darovací daň tak, jak jsme ji znali v minulosti, byla zrušena. Dary, nově označované jako bezúplatné příjmy, jsou zařazeny do kategorie „ostatní příjmy“ v zákoně o daních z příjmů (§ 10). Martin Kaňok, RE/MAX Diamond Group.

Re: Darovací smlouva

Ne, v tomto případě se žádná darovací daň neplatí.

Re: Darovací smlouva

Dobrý den, sestry již patří do druhé skupiny první skupina je osvobozena od daně, u sourozenců, snach, zeťů, tetiček a strýců musí tato skupina splňovat veškeré zákonné předpoklady, aby byli osvobozeni od daně.Doporučuji prokonzultovat s odborníkem z FÚ, neboť darovací smlouvy a jejich daně prošli v roce 2014 NOVOU ÚPRAVOU.

Re: Darovací smlouva

Jsem vlastník ideální poloviny domu. 3 bytové jednotky- v jedné bydlím, druhá je volná, v třetí je nájemník. Jaká jsou rizika při rozdělení-prohlášení vlastníka? Lze brát v potaz i rozdílnou bonitu bytu- byty v patře se většinou berou jako hodnotnější(topím do podlahy, nižší riziko vykradení, atd) Můj byt je o pár metrů menší než ten volný- neklesne můj podíl po rozdělení pod 50 %? A jak je to s pozemkem? Jsou zde kůlny, skleníky, část pozemku je pměrně rovná, část v značném svahu.

15.02.2018

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím