Exekuce na polovinu majetku

Exekuce na polovinu majetku

14.01.2018

Jsem od roku 2013 rozvedena, přesto stále vlastníme s ex dům, a to každý ideální 1/2 této nemovitosti. Na polovinu nemovitosti bývalého manžela byl podám exekuční příkaz k prodeji nemovitosti. Zajímá mě, zda je možné exekučně prodat pouze jeho polovinu, nebo se dům prodá celý. Pokud celý, jakou částku dostanu já vyplacenou. Zda polovinu z odhadní ceny nemovitosti, nebo polovinu ceny, za kterou se dům exekučně vydraží. Děkuji za odpověď.

Odpovědi na dotaz

Re: Exekuce na polovinu majetku

Dobrý den, souhlasím s paní Natašou. Nicméně díky předkupnímu právu nemusíte dražit, ale stačí se přihlásit k předkupnímu právu a nemovitost koupit za nejvyšší nabídku která padla. Nicméně podle lokality nemovitosti se většinou neučiní ani minimální příhoz a pak je na exekutorovi, zda vyhlásí další kolo dražeb, ale často to leží i několik let. Pokud nepotřebujete nemovitost prodat a nebo ji zatížit úvěrem, není to třeba vždy řešit. Každopádně se informujte u exekutora o předkupním právu.

Re: Exekuce na polovinu majetku

Dobrý den, finančně nejvýhodnější s ohledem na manželovi dluhy by bylo kouit jeho polovinu v dražbě. Otázka,zda by tam nebyl někdo další,kdo vám cenu navýší př. spekulant. Varianta B, vyplait jeho dluhy a nechat jeho podíl převést darováním třeba na vaše děti,abyste nic neplatili. Dům prodat přes RK,abyste to měli oba ošetřené a z tržní ceny se pak podělit. Vy byste si samozřejmě z prodejní ceny odečetla náklady exekuce,které jste zaplatila. Poslední varianta je přidat se k dražbě a prodávat jako celek,ale tam riskujete,že se vydraží za nižší cenu. Do dražby půjde nemovitost za 2/3 odhadní ceny a tam také cena může skončit. Hodně zde záleží na lokalitě a poptávce po nemovitostech v dané lokalitě. Jsou místa,kde se dostaneme na tržní i vyšší cenu a zase naopak ta,kde se skončí na 2/3. Hodně štěstí a pevné nervy. Andrea Kohoutová

Re: Exekuce na polovinu majetku

Dobrý den. Lze prodat i podíl na nemovitosti , výhodnější je ale prodávat nemovitost celou , neboť při prodeji jen podílu nikdy nedosáhnete plné ceny odpovídající příslušnému podílu. Pokud se rozhodnete přidat se k prodeji , aby se prodávala celá nemovitost , měla by jste dostat z prodeje polovinu z vydražené ceny. Doporučuji spojit se s exekutorem (stejně Vás musí oslovit , neboť opět platí , že spoluvlastník nemovitosti má předkupní právo). Nyní máte dvě možnosti 1) domluvit se s exmanželem , že za něj uhradíte exekutorovi jeho dluh a jeho polovinu si od něj koupíte nebo 2) se souhlasem exekutora a exmanžela prodáte celý dům za co možná nejvyšší cenu.

Re: Exekuce na polovinu majetku

Dobrý den. Souhlasím s kolegyní.... Nicméně, v exekuční dražbě nebude pravděpodobně prodejní cena na takové úrovni, jako když budete prodávat nemovitost pomocí RK, která dokáže prodat za co nejlepší cenu pro Vás. Proto bych doporučoval využít předkupního práva a nabídku na prodej poloviny zadlužené nemovitosti od exekutora přijmout a podíl koupit. Poté se sama budete moci rozhodnout, jak s nemovitostí naložíte dál... Hodně štěstí přeji.

Re: Exekuce na polovinu majetku

Exekutoři prodávají pouze ty části nemovitosti, které jsou ve vlastnictví dlužníka, tedy například i samotné podíly. Vlastníci ostatních podílu ale mají možnost uplatnit předkupní právo, zúčastnit se dražby a podíl vydražit pro sebe. Předkupní právo ale musí uplatnit do termínu uvedeného v dražební vyhlášce. Ten, kdo má předkupní právo, pak má ale jen tu výhodu, že pokud nabídne stejnou cenu, jako někdo, kdo předkupní právo nemá, připadne nemovitost jemu. Víc nic. Pokud se draží podíly na nemovitostech není velká pravděpodobnost, že se podíl podaří vydražit a dražba se pak opakuje s tím, že se snižuje vyvolávací cena. Možná by se vyplatilo počkat, a jít do dalšího kola dražby (pokud bude). Také máte možnost sehnat peníze na dluhy exmanžela, tyto vyplatit ještě před dražbou s tím, že exmanžel svoji část nemovitosti převede na Vás a zbytek hodnoty si dovrovnáte. Pokud mezi sebou, což bývá obvyklé, nemáte dobré vztahy a nejste schopni se nijak dohodnout, pak bych Vám navrhovala sehnat peníze a jít dražit. Pokud vydražíte, bude na Vás, zda si nemovitost ponecháte, nebo ji prodáte za výhodnou cenu a půjčené peníze na dražbu z kupní ceny vrátíte.

03.02.2018

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY