Existuje právní cesta, jak získat 1/4 ze společného pozemku, který chci prodat?

Existuje právní cesta, jak získat 1/4 ze společného pozemku, který chci prodat?

01.06.2018

Spolu se sestrou vlastníme pozemek u rodinného domu.Sestra 1/4, já 3/4. Pozemek bych chtěl rodat, sestra však nikoliv. Pozemek je katastrálně rozdělen na dvě stejné poloviny. Pozemek jsme zdědili v roce 1989. Sestra vůbec na pozemek nejezdí, neudržuje ho, nepřispívá na pozemkovou daň. Celý pozemek udržuji pouze já - jedná se o zahradu. Existuje právní cesta, jak získat 1/4 ze společného pozemku, který chci prodat? Děkuji za odpověď, Sobotka.

Odpovědi na dotaz

Re: Existuje právní cesta, jak získat 1/4 ze společného pozemku, který chci prodat?

Dobrý den pane Sobotko, ROVINA PRÁVNÍ: platí předkupní právo. Jakýkoli převod vlastnictví musí být s vědomím a souhlasem sestry. ROVINA OBCHODNÍ: Předpokládám z výše uvedeného, že na pozemku máte zájem fungovat spíše Vy, pokud tedy sestra pozemek nehodlá udržovat, pravděpodobně o něj nemá zájem. Můžete jí tedy nabídnout, že její podíl vykoupíte (jako celek bude pozemek hodnotnější). Nechte si každý zpracovat svůj odhad, zprůměrujte je a vyplaťte její část. Pokud však nebude chtít svůj podíl vůbec prodat, nabídněte jí ať vykoupí Vaše 3/4, včetně nabídkové ceny (vše písemně), pokud odmítne, můžete za tuto cenu (ne nižší) nabídnout Váš podíl komukoliv. Podíly na pozemcích se obchodují běžně, kupují je různí investoři a spekulanti, a vaší sestře by to také mohli dost zkomplikovat... Pokud transakce proběhne mezi Vámi a sestrou, ať tak nebo tak, vyjde to finančně nejlépe. Pokud se Vám nepodaří dohodnout, prodejte Vaši část za nízkou cenu někomu cizímu, lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše.

Re: Existuje právní cesta, jak získat 1/4 ze společného pozemku, který chci prodat?

Preferoval bych domluvu, v případě nedohody řešit pouze právní cestou. Vaše věc není v působnosti realitního makléře.

Re: Existuje právní cesta, jak získat 1/4 ze společného pozemku, který chci prodat?

Dobrý den, v podstatě jsou tři cesty: 1. Nejdříve je třeba zjistit na stavebním úřadu, zda vůbec je možno pozemek rozdělit podle Vašich požadavků. V případě, že toto dělení odsouhlasí stavební úřad, je nutno se domluvit s druhým spoluvlastníkem, který k tomu musí dát také souhlas.¨ 2. Není-li možná první varianta, v úvahu přichází pouze soudní řešení, kdy soud rozhodne, že pozemek jako celek připadne jednomu vlastníkovi a ten se vyrovná s druhým vlastníkem. Nebude-li toto možné (nikdo nebude mít o pozemek zájem), soud přikáže pozemek prodat a vzájemně se v patřičném poměru vlastnictví vzájemně vypořádat. 3. Domluvte se na prodeji a pozemek, jako celek prodejte. Hodně štěstí přeji.

Re: Existuje právní cesta, jak získat 1/4 ze společného pozemku, který chci prodat?

Dobrý den,stalo se mi již několikrát,že při spoluvlastnictví se o nemovitost staral pouze jeden ze spoluvlastníků,bohužel stejně jako Vy jiný nesl břímě údržby,daňové povinnosti,myslím že právní cestou věc řešit lze,ale já vždy doporučuji řešit domluvou,i když tady cítím,že tato možnost byla již vyčerpána.Prosím o k.území,možná lze i jinak...

03.06.2018

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY