Jak určit správnou prodejní cenu?

Jak určit správnou prodejní cenu?

28.05.2014

Dobrý den, chci prodat dům. Několik makléřů mi doporučilo prodejní cenu. Nejsem si jista jejich odhady, protože výše ceny se podle názoru několika makléřů hodně liší. Jak se mám rozhodnout?

Odpovědi na dotaz

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Dobrý den, pokud uvažujete o prodeji Vaší nemovitosti a máte zájem prodat bezpečně, bez starostí a předpokládám co nejvýhodněji? Garantuji férový a profesionální přístup, který pomohl už stovkám zákazníků. Pomůžu i Vám! - Působnost Praha a Středočeský kraj. S úctou a srdečným pozdravem René Treu

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Dobrý den, slušný makléř by Vám měl připravit nějaké tržní porovnání v písemné formě, ideálně Vaši nemovitost porovnat s tím, co se v poslední době zobchodovalo. Budu Vám držet palce, ať najdete toho pravého

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Stanovení reálné prodejní ceny a jednání s majitelem nemovitosti o ceně bývá zásadní při sjednávání obchodní spolupráce mezi makléřem a majitelem . Seriózní a zkušený makléř nejprve provede ANALÝZU situace na trhu, zváží TECHNICKÝ STAV NEMOVITOSTI, posoudí případná rizika či PRÁVNÍ PŘEKÁŽKY prodeje a majitele s těmito skutečnostmi podrobně seznámí. Vysvětlí tak návrh cenové strategie a DOPORUČÍ PRODEJNÍ CENU. V plné míře se tak projeví profesionalita a solidnost kanceláře. Majitel, klient realitního makléře, by měl být přesvědčen, že navrhovaná cena je skutečně optimální, že vysvětlení bylo podáno jasně a v zájmu majitele. Od dosažené prodejní ceny se pak odvíjí i výše provize. Ta se obvykle pohybuje mezi 3-6 %, je však možné dohodnout i provizi pevně stanovenou. Bývá zvykem, že odměnu realitní kanceláři hradí ten, kdo si službu objednal, často se provize dělí mezi obě strany. Některé kanceláře spolupracují s dalšími makléři a potom jeden makléř zastupuje majitele nemovitosti a druhý zájemce o koupi. Je to výhodné pro obě strany, neboť každý účastník má odlišný zájem - kupující chce snížit cenu a majitel požaduje nejvyšší možnou. Pokud by na případu pracoval pouze jeden makléř, snažil by se přesvědčit majitele na snížení ceny, aby dosáhl své odměny. Pro majitele je vždy výhodné, aby s makléřem (realitní kanceláří) uzavřel písemnou smlouvu a definovali si spolu podmínky, např. dobu spolupráce s makléřem, výše prodejní ceny nemovitosti a výše provize a rozsah služeb, který provize zahrnuje.

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Pokud máte stanovený návrh ceny různými makléři, vždy bych se zajímala o to, jak dlouho se daný makléř na trhu pohybuje, kolik nemovitostí za dobu své kariéry prodal a jaká je u něj průměrná doba prodeje nemovitosti. Často makléři ve snaze získat nemovitost do své nabídky navrhují vyšší cenu, než ostatní, což pro Vás není nejlepší volba. Zkušený makléř by Vám měl předložit ceny, za které se v minulosti obdobné nemovitosti v dané lokalitě prodaly a vycházet především z těchto cen. Ve větších realitních sítích je pro toto stanovení reálné ceny většinou dostatečné množství informací.

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Dobrý den, porovnání nabídkových cen nemovitostí je dobré, ale nechte si také od makléře ukázat statistiku uskutečněných prodejů podobných nemovitostí. Dále také záleží na tom, jak moc s prodejem nemovitosti spěcháte, chcete-li počkat na zájemce, který bude případně ochoten zaplatit vyšší cenu, nebo zda potřebujete prodat rychle - pak by bylo vhodnější stanovit nižší nabídkovou cenu. Přeji mnoho štěstí při prodeji.

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Při správném postupu nastavení ceny prodeje nemovitosti musíte prozkoumat ceny nabídek podobných nemovitostí, které se prodávají v dané lokalitě. Postačí Vám například inzertní servery, kam lze zadat parametry jako je typ nemovitosti, dispozice, velikost v metrech čtverečních apod. Na základě několika vyhledaných nemovitostí, je možné zjistit orientační cenu. Takto zjistíte hrubý odhad nabídkových cen u obdobného typu nemovitostí. Pokud chcete zpřesnit cenu svěřte se dobrému realitnímu makléři, protože zná reálné prodejní ceny obdobných nemovitostí. Pokud chcete cenu nastavit výš a na prodej nespěcháte, lze to na předem stanovenou dobu zkusit. Ovšem pokud se Vám na nabídku nemovitosti nikdo tři týdny neozve, je cena pro kupující moc vysoká a měla by se upravit nabídková cena. V okamžiku, kdy se objeví zájemci, je to signál, že cena je již na reálné tržní úrovni.

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Optimální prodejní cenu stanoví, řekněme, Tržní analýza, kde by měla být nemovitost zhodnocena jak po technické stránce, lokalita... zkrátka technické náležitosti, ale i "konkurence" podobných prodávaných nemovitostí v okolí. Velké společnosti jsou schopni ještě zohlednit neprodané "propadlé" nemovitosti (vysoká cena), ale i nemovitosti prodané, tedy nemovitosti s reálnými prodejními cenami. A samozřejmě doporučení na ověřeného makléře, což nutně nemusí být "známý" nebo někdo v rodině...

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Dobrý den, stanovit tu správnou cenu nemovitosti v sobě skrývá mnohá úskalí. Jde zejména o to aby Vám makléř uměl zhodnotit nejen technický stav vaší nemovitosti, lokalitu, případná právní omezení což mohou být zástavní práva, věcná břemena aj. Zkušený makléř Vám provede podrobnou srovnávací tržní analýzu s nabídkou řešení časového průběhu prodeje a majitele nejen, že podrobně seznámí se všemi skutečnostmi, ale vysvětlí mu návrh své cenové strategie, časový plán a proč tuto strategii zvolil. Projeví se tím profesionalita a solidnost makléře. Přeji Vám úspěšný prodej

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Prodejní cena se dá určit několika způsoby, ať už s pomocí znaleckých tabulek, průzkumem trhu s obdobnými nemovitosti,nebo právě s využitím člověka, který se v tomto oboru denně pohybuje jako realitní makléř. Správný makléř by měl umět posoudit technický stav nemovitosti, posoudit lokalitu, kde se nemovitost nachází a jestli nemá případně nějaké právní omezení - věcná břemena, zástavní práva, anuity atd. Z čeho by měl ale vždy vycházet je cenová mapa, v níž jsou uvedeny reálné prodejní ceny obdobných nemovitostí v dané lokalitě. Píšete, že jste se setkala již s mnoha makléři a nevíte, který má pravdu. Posuďte sama, jestli všechny tyto informace zohlednil, ukázal Vám cenovou mapu a jestli se chová jako profesionál, který vychází z toho jak se chová trh.

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Dobrý den, nejjednodušší pro vaše rozhodování bude podívat se na internet, na realitní inzerci kde se podobné nemovitosti nabízejí. Cena provize nemá být na úkor tržní ceny nemovitosti resp vaši představy prodejní ceny, spolehlivý makléř si svou provizi dokáže zajistit tak aby cena nemovitosti pro vás byla zajímavá a z pohledu trhu reální. Vzhledem k tomu, že se ptáte na cenu své nemovitosti doporučím službu odhadonline.cz, někteří makléři tuto službu nabízejí jako standard při prodeji nemovitosti. S výše uvedeným co napsala kolegyně nesouhlasím na 100% je hodně makléřů kteří se snaží podcenit hodnotu nemovitosti aby co nejdříve inkasovali provizi, tedy nejednají v zájmu majitele, pouze ve svém kdy mají jistotu že podhodnocenou nemovitost rychle prodají.

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Dobrý den, zkušený makléř Vám připraví analýzu trhu(stejné byty ve stejné lokalitě) i jak se takové byty prodávají a za jakou dobu. Pak už samozřejmě záleží na stavu nemovitosti a ostatních faktorech(jestli není poblíž třeba nějaká továrna apod.). Držím Vám palce, ať najdete toho pravého makléře a prodáte Vaší nemovitost za co nejvíce peněz.

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Dobrý den, cenu domu určí samotný realitní trh. Je dobré, podívat se na realitní servery, za kolik se podobné domy ve Vaší lokalitě nabízejí. Dále je důležité , že to je cena pouze nabídková a ta reálná, za kolik se dům opravdu prodá, může pak být odlišná. Není tedy dobré příliš vybočovat s aktuální nabídky podobných domů, neboť pokud bude cena příliš vysoká, zřejmě bude zájem o nemovitost nulový. Cenu lze samozřejmě v průběhu nabízení prodeje měnit.

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Nejjednoduší by podle mého úsudku bylo prohlédnout si podobné nabízené nemovitosti ve vašem kraji. Přihlédnout se však musí jak se dlouho prodávají. Pokud dlouho, někde je chyba. Dobrý makléř by s vámi cenu měl velmi podrobně probrat.

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Dobrý den, Každá odpověď je určitým způsobem správná. Ted jsme řešili u dvou nemovitostí nezávislého odhadce. POkud se názor makléře a prodávajícího rozchází, může zajistit rk nezávislý odhad,od kterého se při dalším postupu můžeme odrazit.

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Jak určit správnou prodejní cenu? Pokud budete sledovat ceny na internetu, tak tu správnou nenajdete. Vždy říkám klientům že to co je na internetu je zbožné přání prodávajících. Opravdu aktuální ceny jsou u nem. s označením prodáno a rezervace. Dále by měl makléř klientovi předložit cenovou analýzu oblasti, kde se nemovitost nachází. Znamená to ceny za které se v dané lokalitě skutečně prodalo. Dále je také nutné vysvětlit prodávajícímu, že pokud chceme prodat za co nejvyší cenu musí naše nabídka odpovídat kvalitou a přípravou na prodej. Do bazaru taky nedáváte špinavé rozbité auto. Také by měl klient vědět, že vpřípadě že cena bude přemrštěná zužuje si okruh kupujích, neboť pokud kupující platí hypotéčně, nebo úvěrem banka vyšle odhadce a kupující dostane reálné procenta hodnoty zbytek musí dofinancovat z vlastních zdrojů, nebo dalším úvěr, což celou transakci prodražuje. Doporučuji předběžně zjistit reálnou hodnotu nejlépe odhad pro banku a nemovitost opravdu připravit pro prodej. Každý kupující chce být oslňen a to dokážeme jen kvalitně připravenou nemovitostí. Pak se nemusí nemovitosti podhodnocovat a prodávat pod cenou.

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Dobrý den, skutečnou prodejní cenu domu určí až trh. To znamená tedy skutečný stav nabídky a poptávky. Čím větší je nabídka podobných domů a menší poptávka, cena domu pak klesá a obráceně. Je tedy vhodné, podívat se na realitní servery, za kolik se obdobné domy ve Vaší lokalitě nabízejí. Je ovšem důležité si uvědomit, že to je cena pouze nabídková a ta reálná, za kolik se dům opravdu prodá, může pak být odlišná (většinou nižší, i když se mohou vyskytnout i opačné případy, což záleží na situaci a schopnosti makléře). Není tedy dobré příliš vybočovat s aktuální nabídky podobných domů, neboť pokud bude cena příliš vysoká, zřejmě se nebude nikdo o koupi domu zajímat. Cenu lze samozřejmě v průběhu nabízení prodeje měnit, ale není dobré to dělat příliš často, jen jednorázově a skokově (tedy když už tak výraznější slevu, nežli po tisících). Zároveň je také velice vhodné, zvolit si pro prodej domu pouze jednoho makléře, se kterým budete spolupracovat, protože čím více makléřu, žím větší snaha o snižování ceny, aby Vám nejsnáze ten dům prodali. Pokud se o prodej domu bude starat pouze jeden makléř, nebude tak uměle cenu snižovat. Přeji co nejrychlejší prodej za co nejvyšší cenu ;-)

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Dobrý den, optimální cena nemovitosti v sobě skrývá nejenom tzv. nominální hodnotu (teda hodnotu odhadní) ale musí zohledňovat Vaše požadavky. Každá nemovitost má svou ideální cenu,která se však může lišit v závislosti na tom, co přesně potřebujete, je li nutné nemovitost ještě užívat nebo je okamžitě k nastěhování, potřebujete peníze rychle nebo vůbec nespěcháte, je na nemovitoeti nějaký právní či technický problém. To vše má mimo velikosti, stavu a umístění nemovitosti vliv na její prodejní cenu. Nakonec věak jedna důležitá věc, cenu nemovitosti nakonec určuje stejně poptávka, ta buď je nebo není. Pokud není cena logicky může klesnout a pokud je velká může zase stoupnout. Opravdu mám za sebou případy, kdy jsme nemovitost nakoec prodali za víc peněz ež byla cena původní. Já osobně vždy dělám podrobnou analýzu ceny s přihléhdnutím na všechny výše zmíněná fakta.Přeji hezký den a tu nejlepší cenu.

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Dobrý den, zjistěte si nejprve reference jednotlivých makléřů nebo kanceláří a vyberte někoho, kdo v dané oblasti realizoval nějaké prodeje. Nerozhodoval bych se pouze podle ceny. To, že Vám někdo slíbí nesmyslně vysokou cenu neznamená, že bude prodej za tuto cenu realizován. Cenu nejlépe určí zkušený makléř porovnáním realizovaných a nabídkových cen v určené lokalitě. Cenové mapy mohou být v některých případech užitečné, ale nedá se pouze podle nich stanovit tržní cena.

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Dobrý den, ano , samozřejmě jedna věc je cena , za kterou by majitel rád svou nemovitost prodal, druhá je reálná prodejní tedy tržní cena. Na realitních serverech jsou většinou ceny nabídkové, skutečná prodejní bývá však cca o 10% nižší. Osobně po domluvě majiteli nemovitosti vyhotovuji podrobnou srovnávací tržní analýzu nemovitosti s nabídkou řešení časového průběhu,což je velice důležité.Dávám velký důraz na dobrou přípravu ještě před počátkem propagace, tak aby během samotného prodeje se předešlo všem možným "nečekaným" rizikům .Rozhodně Vám doporučuji spolupracovat jen s jedním makléřem, který bude zodpovědně schopným se o prodej postarat (od první návštěvy až po řádné předání nemovitosti novému majiteli :) Přeji příjemný den a opravdu uvážený výběr makléře...

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Dobrý den, při nastavení ceny je dobré porovnat za jakou cenu se nabízejí podobné nemovitosti. Pokud je zpracován odhad nemovitosti, tak lze vycházet i z odhadu odborníka. Po zveřejnění je dobré sledovat ohlas na nemovitosti, zda je o nemovitost zájem. Cenu stanovuje střet nabídky a poptávky. Pokud není ohlas na nemovitost, tak je potřeba komunikovat s prodávajícím a navrhnout optimální cenu.Každá nemovitost má svého kupce, ale chce to trpělivost a čas.

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Dobrý den, odhad reálné tržní ceny je pro správný prodej jedna z nejdůležitějších věcí. V typových lokalitách lze odhad udělat velmi přesně (např. panelové sídliště), tam by se odhad kvalitních makléřů neměl zásadně lišit. U netypových nemovitostí (např. často nehomogenní centra měst). analýza tržní ceny by měla vycházet z reálných prodejů srovnatelných nemovitostí v nedávné minulosti a dobrý makléř by Vám měl tuto analýzu připravit. Dále tržní cena nelze stanovit na korunu přesně (o ceně rozhoduje také motivace kupujícího), tedy zpravidla se jedná o interval ceny s rozmezím max 5-10%. Pro jakékoliv otázky jsem Vám k dispozici. Daniel Kotula

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Dobrý den, odhad reálné ceny nemovitosti je samostatný obor a jenom člověk se zkušenostmi v konkrétní lokalitě, dokáže určit odhadní cenu. Co makléř to názor. Obvyklá tržní cena není ve výsledku nic jiného, než průměr názorů, který se může výrazně lišit od finálních nabídek. Ty jsou vždy individuální. Důležité je zvážit situaci na trhu a umět objektivně najít srovnatelné nemovitosti v okolí, které se prodávají. Následně pak přepočtem zjistíte hrubý odhad ceny, nicméně to je velmi relativní údaj. Samotné ocenění je základní kámen pro úspěšný prodej a není radno jej podcenit.

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Cena je věčné téma, někdo se vám snažil vysokou cenou mazat med kolem pusy, jen aby dostal obchod. Někdo dal reálnou cenu a pak napíšete sem, že nevíte jak dál. Profesionální makléř se na schůzku vždy připraví. Vytiskne si podobné nemovitosti, za kolik se nabízí ve vašem okolí. Lidé chtějí reálnou a férovou cenu!Podle vaší reakce soudím, že vám nikdo neukázal reálné argumenty. Předpokládám, že vy jste už něco takového dělala před tím, než jste byt nabídla k prodeji. Teď jste zklamaná, protože jste narazila na špatné makléře. Budete-li potřebovat pomoci napište mi.

22.11.2014

Re: Jak určit správnou prodejní cenu?

Vždy je důležité oslovit kvalitního realitního makléře. V případě, že jste oslovila několik makléřů, pravděpodobně cena, která se nejvíce rovná realitě, bude odpovídat názoru makléře, který je kvalitní. Kvalitu makléře poznáte dle toho, jak dlouho na trhu působí, dle jeho referencí, nabídek na internetu, kvalitních fotek inzerovaných nemovitostí, informací o něm, které se na internetu dají nalézt a vzdělání, či certifikátech z kurzů, které daný makléř absolvoval, aby se ve své činnosti zdokonalil a odváděl pro své klienty lepší práci!

08.09.2014

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY