Jak zabránit majiteli nemovitosti od odstoupení od smlouvy?

Jak zabránit majiteli nemovitosti od odstoupení od smlouvy?

01.12.2015

Dobrý den, zítra máme jít podepisovat rezervační smlouvu na dům s realitní kanceláří, která dům v současné době odkupuje od majitele nemovitosti. Máme do pěti dnů složit 100.000,-Kč rezervační poplatek. Vzhledem k tomu, že dle vyjádření realitky již podepsala tato realitka kupní smlouvu mezi nimi a současným majitelem nemovitosti, jsem trošku zmatená, kdo vlastně bude určen v rezervační smlouvě jako prodávající, neboť nyní je ještě majitelem někdo jiný a v době, kdy mi budeme odkupovat, bude majitelem realitka. Dále bych se chtěla zeptat, jak lze zabránit tomu, aby od rezervační smlouvy majitel/ať už je to kdokoliv v tomto případě/ odstoupil a vrátil nám peníze, neboť nemovitost je v současné době za velmi nízkou cenu a obávám se, aby si to nerozmysleli a neprodali to někomu jinému i přes podepsanou rezervační smlouvu. Děkuji za odpověď.

Odpovědi na dotaz

Re: Jak zabránit majiteli nemovitosti od odstoupení od smlouvy?

Dobrý den, kolegyně paní Váňová to popsala naprosto přesně.

Re: Jak zabránit majiteli nemovitosti od odstoupení od smlouvy?

Dobrý den. Vyžádejte si rezervační smlouvu, abyste se s ní mohla seznámit, případně ji konzultovat se speciality. V každé rezervační smlouvě by mělo být ujednáno, že nemovitost nelze dále nabízet ani činit jiné kroky, které by změnily její právní stav. Pokud by se ale tak přesto stalo, musejí zde být náležité sankce, včetně vrácení rezervační zálohy, pokud vina není na Vaší straně.

Re: Jak zabránit majiteli nemovitosti od odstoupení od smlouvy?

K výkupu nemovitostí dochází většinou proto, že jsou zatíženy nějakou právní vadou (např.exekučním příkazem). V takovém případě realitní kancelář (investor) nemovitost odkoupí a právní vadu odstraní (vyčistí od záznamů na listu vlastnictví) a následně nemovitost přeprodá (se ziskem). Z vašeho dotazu mám dojem, že nejste předem detailně seznámeni s průběhem transakce a s dokumentací (rezervační smlouvou), kterou máte podepsat. Rozhodně vám nedoporučuji podepisovat cokoli, co vám není srozumitelné nebo v čem máte sebemenší nejasnosti. Pomůže vám, když si najmete zkušeného realitního makléře, který má dostatečnou odbornou praxi a který vám smlouvy a proces bude "hlídat". Předejdete případným ztrátám, které můžete utrpět unáhleným rozhodnutím nebo neznalostí obchodních praktik. Nemám vůbec na mysli, že by mohlo jít o podvodné jednání. Řada nedorozumění vzniká z neznalosti praxe a procesů. V krajním případě vám může pomoci i právník, který se specializuje na realitní obchody. Prosím vás o velkou opatrnost. Velmi nízká prodejní cena nemovitosti (jak sami uvádíte) signalizuje možné problémy.

Re: Jak zabránit majiteli nemovitosti od odstoupení od smlouvy?

Dobrý den. Výkupy se provádí většinou proto, že lidé potřebují rychle peníze. To se děje zejména pokud na ně tlačí exekutor, či jiný věřitel. RK ani původní majitel Vám možná dnes neuvedou všechny rizika a zákulisí prodeje (třeba ještě nemají všechna vyčíslení), proto já bych se do takového obchodu pouštěl jen s právníkem, který Vám pomůže rezervaci upravit tak aby to bylo opravdu bezpečné. Můžeme tady detailně popsat řešení problému, ale v rezervaci pak může být jedno slovo jinak a to může mít katastrofální následky. Zejména pokud vše není jasné, vyžádejte si rezervaci dopředu a obraťte se na právníka.

Re: Jak zabránit majiteli nemovitosti od odstoupení od smlouvy?

Otázkou je, zda věc řešit pouze rezervační smlouvou a nepožadovat k ní Smlouvu o smlouvě budoucí kupní s právem jejího postoupení. Pak je prodávající jasný, kupující je RK a konečný kupující, kterému je nemovitost prodána na základě postoupení KS/SOSBK.

Re: Jak zabránit majiteli nemovitosti od odstoupení od smlouvy?

Dobrý den, doporučuji vše řádně před podpisem prostudovat s právníkem,než někde složíte peníze. Kolegyně Váňová velice dobře vysvětlila.

Re: Jak zabránit majiteli nemovitosti od odstoupení od smlouvy?

Dobrý den, souhlasím s tím, že si máte dát pozor a nejlépe vše řešit s právníkem či si najmout zkušeného realitního makléře. Vidím však, že Vám nikdo neodpověděl přesně na to, co jste napsala. Pokud máte uzavřít rezervační smlouvu, pak celkem nehraje roli, kdo v té době je majitelem nemovitosti, neboť realitní kancelář má většinou dvoustrané rezervační smlouvy, což je smlouva mezi Vámi a realitní kanceláři, je to tedy smlouva o tom, že RK předmětnou nemovitost pro Vás rezervuje. Od rezervační smlouvy pak fakticky nemůže odstoupit majitel neboť ten ji ani neuzavřel. Může však odstoupit realitka (jako zprostřekovatel, který rezervační smlouvu uzavřel) na základě toho, že majitel odmítl nebo nemůže uzavřít kupní smlouvu (i když by majitelem byla realitka - jsou to 2 různé věci). Záleží tedy na tom, jak přesně bude rezervační smlouva sepsána. Rozhodně však klasickou rezervační smlouvou nemáte stoprocentně zaručeno to, že s Vámi bude kupní smlouva uzavřena. Máte pak v takovém případě ale možnost se domáhat způsobených škod.

27.12.2015

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY