Koupe novostavby ve vystavbe pres realitni kancelar

Koupe novostavby ve vystavbe pres realitni kancelar

24.08.2018

Dobry den, Chystam se koupit byt v novostavbe, ktera zatim nestoji. RK zastupujici investora mi ale odmita predlozit jakykoliv doklad o tom,ze je zplnomocnena k prodeji nemovitosti v budoucim bytovem dome a dokonce k vybirani zaloh, ktere pak maji byt zapocteny ke kupni cene. V rezervacni smlouve mezi mnou a rk se rk odvolava na smlouvu o zastoupeni uzavrenou mezi ni a investorem, k nahlednuti ji ale predlozit odmita - zadal jsem o anonymizovanou verzi nebo jakoukoliv plnou moc, ktera by jejich vztah upravovala. Makler pry nic takoveho predkladat nebude. Trojstrannou rezervacni smlouvu take odmita podepsat s odvolanim na prani investora. Dale trva na slozeni rezervacni zalohy na ucet RK a tvrdi mi, ze bankovni, notarska ci advokatni uschova neni mozna, protoze by se nejednalo o rezervacni poplatek, ale o nasi uschovu a ze je to zcela bezna praxe. Opravdu je standard, ze se rezervacni zaloha sklada pouze na ucet rk?

Odpovědi na dotaz

Re: Koupe novostavby ve vystavbe pres realitni kancelar

Dobrý den, podle mého názoru by realitní kancelář měla prokázat, že je oprávněna nemovitost nabízet k prodeji. Trojstranná rezervační smlouva není nezbytná, ale představuje jistotu. Složení rezervačního poplatku není nutno řešit prostřednictvím advokátní/notářské úschovy s tím, že záleží na domluvě a důvěře smluvních stran. V dané věci doporučuji trvat na předložení jakéhokoliv dokladu opravňujícího k nabízení prodeje nemovitosti.

Re: Koupe novostavby ve vystavbe pres realitni kancelar

Dobrý den, jak píší kolegové a hlavně Ing.Bulan. Trojstranná rezervační smlouva je u naprostý základ. Dle judikátů Nejvyššího soudu je dvojstranná smlouva nedostatečná. Co se týče předložení smlouvy o zprostředkování či plné moci. Pokud Vám toto makléř není schopen, či ochoten předložit, přemýšlel bych o jiném projektu. Ušetří Vám to dost nervů a možná i peněz.

Re: Koupe novostavby ve vystavbe pres realitni kancelar

Dobrý den, pokud RK nechce předložit zplnomocnění nebo zastoupení prodávajícího, tak bych nedoporučovala rezervační poplatek na jejich účet zasílat. Co se týče rezervačního poplatku na účtu RK, opravdu je běžná praxe, že se skládá na účet RK, každopádně by i mohlo dojít například ke kompromisu, že si úschovu u advokáta či notáře zaplatíte vy a tím pádem by Vám na to RK měla přistoupit, protože do doby podpisu kupní smlouvy by neměla mít na rezervační poplatek/provizi nárok.

Re: Koupe novostavby ve vystavbe pres realitni kancelar

Pokud na zprostředkovatelskou smlouvu odkazuje smlouva rezervační, jednoznačně má RK povinnost vám ZS dát k dispozici. Pokud tak neučiní, nemáte žádnou jistotu, že jsou oprávněni vám byt prodat. Složení rezervace na účet RK je běžný postup, zbytek kupní ceny ale určitě přes úschovu. Hezký den.

Re: Koupe novostavby ve vystavbe pres realitni kancelar

Předložení dokladu o zplnomocnění nemovitosti prodávat nebo konat jakékoli kroky pro prodej nemovitosti je nezbytností a určitě na předložení dokladu trvejte. Skládání rezervační jistiny může i nemusí být na účet RK. Pokud jsou však podmínky toku peněz v Rezervační smlouvě smysluplně specifikována a Vy cítíte jistotu, nemusíte se podle mého názoru rezervační jistinu na účet RK bát složit. Pro zbytek kupní ceny doporučuji ověřenou advokátní úschovu.

Re: Koupe novostavby ve vystavbe pres realitni kancelar

Dobrý den. Na rozdíl od kolegy a v souladu s judikáty Nejvyššího soudu ČR upozorňuji, že trojstranná rezervační smlouva je nutností. Je jedno, zda-li ji bude podepisovat za stranu kupující přímo developer, nebo RK na základě ŘÁDNÉ plné moci. RK Vám samozřejmě musí předložit podklady, které ji opravňují jednat jménem developera. V případě, že tak učinit nehodlá, tak je něco špatně. Na Vašem místě bych kontaktoval přímo developera. S pozdravem Ing. Pavel Bulan

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY