Odstoupení od rezervační smlouvy - vrácení poplatku

Odstoupení od rezervační smlouvy - vrácení poplatku

01.06.2015

Dobrý den, chtěla bych se optat, jestli lze odstoupit od rezervační smlouvy, když od podpisu uplynuly 3 týdny. Smlouva nebyla podepsána v realitní kancelaři, ale venku před prodávanou nemovitostí a neobsahuje žádnou poznámku,že je možné odstoupit od smlouvy do 14 dní od podepsání smlouvy. Jak je to v tom to případě s vrácením rezervačního poplatku? Chci odstoupit ze zdravotních důvodů a hlavně jelikož jsem zjistila,že v obci je firma, které ve velké míře znečišťuje životní prostředí a je vyhlášena nejhorší továrnou v tomto kraji, ovzduší je zde opravdu hrozné.Bohužel jsem to před podpisem smlouvy netušila. Děkuji za rady a přeji pěkný den.

Odpovědi na dotaz

Re: Odstoupení od rezervační smlouvy - vrácení poplatku

Dobrý den, nepoučení o možnosti odstupení budete muset pokázat. Stačí o tomto info na webu RK. Jinak chápu, že se člověku ze zdrav. důvodů může změnit situace. Ale to, že jste nevěděla o továrně? To mi přijde úsměvné, jelikož ji majitel a makléř asi těžko zatají. Je to veřejná věc

Re: Odstoupení od rezervační smlouvy - vrácení poplatku

Dobrý den. Odstoupení ze smlouvy ze zdravotních důvodů je možné, ale je třeba tuto skutečnost náležitě prokázat a pokusit se s realitní kanceláří i prodávajícím, i když máte třeba jen dvoustrannou smlouvu s RK, o dohodu. V jiném případě, kdy Vaše důvody nebudou druhou stranou uznané, se musíte obrátit na odbornou právní pomoc a zvolit takové prostředky, kterými dosáhnete zrušení povinnosti uzavřít kupní smlouvu ze zdravotních důvodů, jak uvádíte.

Re: Odstoupení od rezervační smlouvy - vrácení poplatku

Dobrý den, pokud jste rezervační smlouvu nepodepisovala v obchodních prostorách realitní kanceláře, měla realitní kancelář povinnost Vás upozornit na možnosti odstoupit od smlouvy bez udání důvodu ve lhůtě 14-ti dní od podpisu. Pokud Vás realitní kancelář nepoučila, lze od smlouvy odstoupit do 1 roku od podpisu smlouvy. Pak by sankce neměly hrozit. Vrácen by Vám měl být i rezervační poplatek. V případě podpisu v obchodních prostorách realitní kanceláře od smlouvy odstoupit nelze. Vše stejně záleží na dohodě, protože stávající továrnu není možné zamlčet. Jana Kagramanovová, Remax Elite Reality

Re: Odstoupení od rezervační smlouvy - vrácení poplatku

Dobrý den, pokud jste rezervační smlouvu nepodepisovali v obchodních prostorách realitní kanceláře, měla realitní kancelář povinnost poučit Vás o možnosti odstoupit od smlouvy bez udání důvodu ve 14-ti denní lhůtě. Pokud se Vás taková situace týká a realitní kancelář Vás nepoučila, lze od smlouvy odstoupit do 1 roku od podpisu smlouvy. V takovém případě Vám pak nehrozí žádné sankce a měl by Vám být vrácen i rezervační poplatek. V případě podpisu v obchodních prostorách od smlouvy odstoupit nemůžete. Martin Kaňok, RE/MAX Diamond Group

Re: Odstoupení od rezervační smlouvy - vrácení poplatku

Dobrý den jelikož neznám obsah Vaší rezervační smlouvy, nevím jaké máte smluvní podmínky a sankce a zda se Vaše rezervační smlouva řídí Občanským zákoníkem. Nicméně podepisovali jste mimo kancelář tudíž máte nárok na odstoupení do 14 dnů. Tuto lhůtu jste ale promarnila pokud uběhlo od podpisu 3 týdny. V případě nepodepsání KS Vám hrozí sankce pokud je sjednaná v rezervační smlouvě. Vždy doporučuji dohodu.

Re: Odstoupení od rezervační smlouvy - vrácení poplatku

Pokud nebyla uzavřena v prostorách realitní kanceláře a nebyla jste kanceláří- nejlépe písemně- poučena o možnosti odstoupení od smlouvy bez udání důvodu do 14-ti dnů od podpisu rezervační smlouvy, můžete od této smlouvy odstoupit do 1 roku a to bez sankcí. V případě podpisu rezervační smlouvy v kanceláři RK máte nárok odsoupit od smlouvy do 14-ti dnů.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY