Polovina nemovitosti - souhlas s prodejem

Polovina nemovitosti - souhlas s prodejem

20.01.2016

Zdědil jsem s bráchou po tetě chalupu, v horách máme každý polovinu, bratr o polovinu nemá zájem a nabídl mně to k odkoupení za příliš vysokou cenu. S tím nesouhlasím a tak mně sdělil, že se to prodá celé. Ale já s tím nesouhlasím, líbí se mně tady. Může bez mého souhlasu prodat chalupu celou? Děkuji za odpověd

Odpovědi na dotaz

Re: Polovina nemovitosti - souhlas s prodejem

Dobrý den, ještě doplním odpovědi kolegů: Váš bratr může nabízet k prodeji pouze svoji polovinu. Pokud ale nejde nemovitost rozdělit na dvě zcela samostatné části, pak je jen velmi málo pravděpodobné, že si někdo jeho polovinu koupí. Zkuste se domluvit na vyhotovení znaleckého posudku obvyklé ceny, tj. cena, která je v současné době na trhu opravdu reálná. Pokud byste se takto nedomluvili nejspíše byste se pak o řešení měli obrátit na příslušný soud.

Re: Polovina nemovitosti - souhlas s prodejem

V současné době jste spoluvlastníky s podílem každý jedné poloviny chalupy. Váš bratr může svoji polovinu prodat, ale nemůže prodat CELOU CHALUPU bez vašeho vědomí a souhlasu .....Dříve platilo tzv."Předkupní právo", kdy spolumajitel měl být informován a byla mu nabídka předložena, pouze v případě, že nereagoval, mohl spoluvlastník prodat komukoli jinému. Nyní tato právní úprava již neplatí a podle novely Občanského zákona může spolumajitel rozhodovat o svém majetku svobodně.

Re: Polovina nemovitosti - souhlas s prodejem

Dobrý den, jak stanoví § 1124 NOZ, bylo-li spoluvlastnictví založeno pořízením pro případ smrti (tedy závětí, dědickou smlouvou nebo dovětkem) nebo jinou právní skutečností tak, že spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit, a převádí-li některý ze spoluvlastníků svůj podíl, mají ostatní spoluvlastníci k podílu po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví předkupní právo. Pokud chce bratr svůj podíl prodat, musí ho v 6-ti měsíční lhůtě nabídnout nejdříve Vám. Po uplynutí 6-ti měsíců může nabídnout komukoli, ale pouze svůj podíl, v žádném případě bez Vašeho souhlasu chalupu jako celek prodat nemůže.

Re: Polovina nemovitosti - souhlas s prodejem

Dobrý večer, může prodat pouze svou polovinu ale nejdřív jí musí nabídnout Vám jako vlastníkovi pokud odmítnete může prodat jinému vlastníkovi ale cena nesmí být nižší než nabídl odprodej Vám. Při každém snížení nabídky musíte být první Vy.
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím