poplatek z nepodepsané rezervační smlouvy

poplatek z nepodepsané rezervační smlouvy

13.09.2015

Dobrý den. Zhruba před 14 dny jsme si vybrali rodinný dům, který jsme chtěli koupit přes realitního makléře prodávající strany. Na jeho požádání jsme stručně emailem požádali o registrační smlouvu, kterou paní právnička od pana makléře bleskově sepsala/ běžný tiskopis na jednu stránku/ a požádala nás o odsouhlasení našich osobních údajů a podepsání smlouvy. V tomto dnu se však stala nemilá věc, zájemce na náš dům, který jsme nabídli k prodeji přes bezreality.cz, nedostal hypotéku a tím pádem jsme emailem ještě nepodepsanou rezervační smlouvu písemně panu makléři zrušili. Ten mě zatelefonoval velmi ostře a řekl, že dům si musíme rezervovat a že nás prodávající strana nebude uhánět o peníze, že třeba rok počká. Bohužel do tohoto plánu se nám nechtělo, návrh smlouvy jsme tedy opakovaně odmítli. Pan makléř opět telefonoval a kladl nátlak. Opakovaně jsme odmítli. Včera nám přišel od pana makléře email, na koho z rodiny má zaslat fakturu za rezervační smlouvu. Má realitní kancelář právo požadovat nemalé peníze za kraťoučký návrh rezervační smlouvy, který naší stranou nebyl podepsán a jestliže ano, o jakou částku se běžně jedná? Děkuji, Ivana Tyllerová.

Odpovědi na dotaz

Re: poplatek z nepodepsané rezervační smlouvy

Pokud po návrhu doručení rezervační smlouvy odmítnete nemovitost rezervovat nemá makléř nárok na úhradu nákladů. Je to samozřejmě otázkou domluvy, ale rozhodně není profesionální takto vyžadovat poplatek za přípravu, pokud něco takového nebylo domluveno. Makléř může nemovitost prodat někomu jinému a rezervační smlouvu může mít jako podklad pro dalšího zájemce.

Re: poplatek z nepodepsané rezervační smlouvy

Dobrý den, z mého pohledu na toto nemá nárok. Nicméně náš právní řád je široký a je otázkou, zda se bude Váš email brát jako objednávka. Rozhodně s morálností atd. to nemá nic společného

Re: poplatek z nepodepsané rezervační smlouvy

Vážená paní Tyllerová. Jestliže jste rezervační smlouvu nepodepsali, pak by ani realitní kancelář neměla účtovat náklady na vyhotovení této smlouvy. Vždyť ji pan makléř jistě použije, po drobné úpravě při rezervaci nemovitosti jiným zájemcem. Spíše je smutné, co se Vám přihodilo při snaze o prodej Vašeho domu bez realitky. Nechtěla byste si vybrat někoho z nás, zde registrovaných a zkušených makléřů, aby jak prodej, tak i nákup nového domu proběhl bez problémů?

Re: poplatek z nepodepsané rezervační smlouvy

Dobrý den, už na začátku byla chyba makléře, že neprověřil Vaše financování a hned Vás nutil k podpisu rezervační smlouvy. To je vidět práce amatéra. Najděte si kvalitního makléře nakup nemovitosti není jednoduchá záležitost a koupení rohlíku za pár korun. Šetří své peníze a starosti za to náleží dobrému makléři odměna.

Re: poplatek z nepodepsané rezervační smlouvy

Dobrý den, určitě bych Vám doporučila vybrat si šikovného makléře a přes něj si vybrat dům a financování, aby obchod proběhl bez problémů. K platbě rezervační smlouvy není co dodat. Je to nekorektnost makléře jestliže mu klienti nestojí ani za to aby se s nimi sešel k tak závaznému kroku, jako je podpis rezervační smluvy, tak to není profesionál. Určitě bych neřešila emailem a účtovat si peníze za něco co nebylo uskutečněno je nehoráznost.

Re: poplatek z nepodepsané rezervační smlouvy

Dobrý den, takové chování makléře je nepřijatelné. Za prvé se předpokládá, že RK standardně disponuje rezervační smlouvu, přeci každou rezervaci nemovitosti neřeší přes advokáta. Za druhé pokud jste nic nepodepsal, nemá makléř právo na náklady, které mu vznikli nepodepsáním rezervační smlouvy. Bohužel takový makléř potom poškodí ty slušné.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY