Předání nemovitosti před přepisem na KN

Předání nemovitosti před přepisem na KN

18.03.2016

Dobrý den, v rámci koupě nemovitosti nám byl byt protokolárně předán ještě před zápisem vkladu katastru nemovitostí. V KS je stanoven pouze nejzazší možný termín předání nemovitosti (10 dní po připsání kupní ceny na účet prodávajícího). Nyní se kvůli průtahům na KN snaží RK o podpis dodatku, který uvolní část peněz z advokátní úschovy, v opačném případě poukazují na nutnost vyklizení již předaného bytu. Mám jako kupující právo byt užívat do doby zápisu – mam platnou KS a podepsaný protokol o předání bytu. Jaký postup doporučujete? Děkuji

Odpovědi na dotaz

Re: Předání nemovitosti před přepisem na KN

Dobrý den, Váše situace je názorný příklad toho, že je lepší nespěchat a vyčkat, až je celý obchod uzavřen a to tím, že je kupující zapsán na KN jako nový vlastník nemovitosti. Ale jinak, kvalitní kupní smlouvy takové ujednání vždy obsahují. Na Vašem místě by mě zajímal důvod těchto průtahu na KN, pokud tento problém nevznikl Vaší vinou, tak bych žádný dodatek nepodepisoval a byt nevyklízel. Také by mě zajímalo jak se k celé věci staví prodávající, protože RK je jen zprostředkovatel. Tím, že Vás někdo "tlačí do rohu", tak to vzbuzuje dosti velkou nedůvěru. Přeji Vám hodně štěstí...

Re: Předání nemovitosti před přepisem na KN

Dobrý den, je to trochu zmatečné, to co píšete. Pokud už jste byt předali/převzali a je na to podepsaný protokol o fyzickém předání, pak by tento byt měl být vyklizený a již v rukou "budoucího vlastníka". Tím se samozřejmě stane po zápisu do katastru. Hodně záleží, jak se vy tři strany dohodnete - realitka, prodávající, kupující. Ve Vašem případě asi ani není tak důležité, co je správné, ale aby vše dopadlo dobře. Takže si sednout a vyřešit to. Hodně štěstí.

Re: Předání nemovitosti před přepisem na KN

Dobrý den, protokolární předání bytu je poměrně důležitý a často opomíjený bod prodeje. Je důležité si uvědomit, že právní účinky vkladu nastávají ke dni podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Lze tedy vycházet z toho, že jste se jako kupující již stali majiteli nemovitosti, byť vás katastr ještě nezapsal jako vlastníky a může dokonce dojít k zamítnutí a tedy ke změně vlastnictví zpět. Tato situace by měla být vždy řešena přímo v kupní smlouvě. Nicméně protokolární předání nemovitosti zpět je nesmysl, pokud tento krok není v kupní smlouvě blíže upraven. Vy jako kupující jste uhradili celou kupní cenu tím, že byla složena v úschově a nemáte tedy důvod nemovitost předávat zpět. Vše se samozřejmě odvíjí od jednotlivých ustanovení kupní smlouvy, kterou neznám a tak jde jen o obecně platné předpoklady.

Re: Předání nemovitosti před přepisem na KN

Dobrý den, toto nikdy svým klientům nedoporučuji, kde berete jistotu, že se po dobu zápisu nic nepřihodí? Znám spousty případů, kdy si nezodpovědně lidé předali nemovitost a peníze bez toho, aby čekali na zapssání nového vlastníka a pak s brekotem řešili problémy. Koupě nemovitosti není rohlík na krámě za dvě koruny jde o velké peníze. Nepochopím, že někdo dobrovolně vstupuje do takového rizika. A pokud ano tak bych trvala na písemné dohodě.

Re: Předání nemovitosti před přepisem na KN

Dobrý den. Na Váš dotaz není jednoznačná odpověď, vzhledem k tomu, že neznám smluvní dokumentaci. Nicméně, byt byl předán, o tom není pochyb. Jestli se však vyskytly problémy se zápisem na katastru nemovitostí, je třeba zjistit, o co se vlastně jedná. Byla-li chyba ve smlouvě, tak to je věcí opravitelnou. Horší by však byla ta skutečnost, která by šla opravit jen velice těžko, nebo za dlouhou dobu a katastr by Vás nezapsal jako nového vlastníka nemovitosti. Z tohoto důvodu bych rozhodně nedoporučoval žádný podpis dodatku na uvolnění části kupní ceny. Co asi by následovalo, když by bylo nutno odstoupit od smlouvy? Jak poté budete získávat již uvolněnou část kupní ceny? Byt máte již předaný, není důvod ho v této fázi vracet zpět.

Re: Předání nemovitosti před přepisem na KN

Dobrý den, vždy je to o dohodě smluvních stran. Je otázka jak máte řešeno placení nájmu a služeb v bytě. Pokud katastr nezapíše nemovitost například tři měsíce, Vy byt využíváte, kdo hradí poplatky? Těch věcí na řešení je víc, záleží také na povaze "zadrhnutí" na katastru. Kupní smlouvu jsem neviděl, takže netuším jak to máte ošetřeno, ale pokud tam tato ustanovení chybní, rozhodně bych byl pro dodatek.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY