Přepis 1/2 domu na přítele + přepis hypotéky

Přepis 1/2 domu na přítele + přepis hypotéky

29.10.2018

Dobrý den, s přítelem jsme 2 roky zpět koupili RD na hypotéku. Nyní se rozcházíme a chceme vyřešit vše domluvou. Dohodli jsme se, že přítel zůstane v RD a přepíše si na sebe hypotéku. RD je na katastru napsaný 1/2 na přítele a 1/2 na mne. Tak stejně hypotéka 1/2 a 1/2. Chci se zeptat, jaké jsou možnosti při přepisu na katastru, zda je nejjednodušší cesta darovací smlouva mé poloviny příteli? Popřípadě jak tuto situaci nejefektivněji řešit? Děkuji za odpověď. Barbora

Odpovědi na dotaz

Re: Přepis 1/2 domu na přítele + přepis hypotéky

Pro rozdělení spoluvlastnictví platí přesná pravidla. Jako první krok si musíte v bance nejprve ověřit, že lze úvěr převést pouze na jednoho z dlužníků. Pro převedení úvěru bude banka jistě požadovat nějakou smlouvu, jako ideální se jeví kupní smlouva, v níž jsou stanoveny finanční podmínky vypořádání. Váš přítel bude povinen hradit daň z nabytí (té druhé poloviny domu) atd. V případě darování poloviny nemovitosti by se na Vás vztahovala daň z příjmu (ve výši 15%). Všechny okolnosti vypořádání spoluvlastnictví je proto potřeba předem důkladně zvážit, propočítat a prověřit varianty.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím