Prodej bytu s neplatícím nájemníkem

Prodej bytu s neplatícím nájemníkem

10.11.2020

Dobrý den,

chtěl bych koupit byt. V bytě ale protiprávně zůstává neplatící nájemník i po uplynutí výpovědní lhůty od stávajícího majitele bytu. Jaké mám prosím možnosti tuto situaci v případě koupě bytu vyřešit? S nájemníkem jsem nikdy neměl žádný smluvní vztah. Jakým způsobem mi majitel může předat byt, když podle zákona do něj nesmí vstoupit, pokud ho - i protiprávně - okupuje nájemník?

A jak je to s převodem plateb za energie? Majitel tyto platby po prodeji odhlásí, ale já nemám povinnost je ihned na sebe přihlásit a platit dál za okupovaný byt, nebo musím platit za někoho, s kým nemám nic společného?

Děkuji za odpověď.

Odpovědi na dotaz

Re: Prodej bytu s neplatícím nájemníkem

Dobrý den, byt lze předat i jen papírově. Uděláte protokol o předání nemovitosti a byt je Váš. Nicméně vše budete muset řešit soudně a je to na dlouho. V kupní smlouvě kupujete byt i s nájemníkem, nebo bez závazků? Pokud je bez závazků, doporučuji se poradit s advokátem na postupu. Celkově asi bude nutné využít právních služeb. Co se energií týče, opět je to odvozeno od smlouvy. Pokud jste se zavázal že si energie převedete, jste tak povinen učinit dle smlouvy. Pokud ne, tak je to na Vás, zda v bytě máte či nemáte energie zavedené. Přeji mnoho štěstí.

Re: Prodej bytu s neplatícím nájemníkem

Dobrý den, koupě bytu s neplatícím nájemníkem s sebou nesou úskalí případného soudního vystěhování, což vám pravděpodobně kompenzuje výše kupní ceny. Prodejem bytu nájemní vztah nezaniká,ale přechází na kupujícího. Zkusila bych po předání bytu nájemníka osobně navštívit a osobně se s ním domluvit. Často pomůže finanční motivace k odstěhování. Jsou to náklady navíc, ale za klid a minimalizaci poškození to dle mého názoru stojí. Doporučuji poradit se zkušeným advokátem. Hodně štěstí. Andrea Kohoutová makléřka

Re: Prodej bytu s neplatícím nájemníkem

V případě, že máte v úmyslu koupit nemovitost neoprávněně užívanou, vedou vás k tomu jistě ekonomické motivace v podobě mimořádné výhodnosti takové koupě. Převzít nemovitost můžete bez osobní prohlídky, což by však v předávacím protokolu mělo být uvedeno. Stejně by měl proběhnout i převod odběru energií. Další kroky týkající se vypovězení nájemníka musí již řešit soud. Soudu předložíte doklady o neoprávněnosti užívání nemovitosti (např. o vypršení nájemní smlouvy). Můžete soud požádat o předběžné opatření vyklizení bytu, pokud zdůvodníte, že byt potřebujete pro vlastní potřebu atd. Je obtížné vám bez znalosti detailů poradit o dalším postupu. Rozhodně vás však nabádám k velké opatrnosti při pořízení bytu s nájemníkem. Mějte na mysli, že koupě bytu obsazeného nájemníkem přináší řadu nevýhod (např. mohou vzniknout škody na majetku plynoucí z neoprávněného užívání).

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY