Prodej domu - skryté závady

Prodej domu - skryté závady

13.07.2020

Dobrý den,

prodala jsem dům po matce a po roce se mi ozvali noví majitelé skrze skryté zavady (prasklá střecha, dum neni odizolovan atd, coz bylo při nakupu).

Kdo je v právu a jak moc? Jsem zcela vyřízená, nevím co dělat. Zda platit či oponovat. Zda shánět právnika atp.

Děkuji.

E.K.

Odpovědi na dotaz

Re: Prodej domu - skryté závady

Dobrý den, ano, kupující mají pětiletou lhůtu na reklamaci závad, které se viditelně v době koupě neprojevily. Dle § 2119 odst.2 v Novém občanském zákoníku (NOZ): „Neoznámil-li kupující prodávajícímu skrytou vadu stavby spojené se zemí pevným základem do pěti let od nabytí, soud kupujícímu právo z vadného plnění nepřizná, namítne-li prodávající, že vada nebyla včas oznámena.“. Kupující je tedy podle zákona povinen a zároveň i oprávněn tuto skutečnost oznámit, a to písemnou formou. Po předchozím majiteli může kupující žádat odstranění závad nebo slevu z kupní ceny. Je podstatné vědět co přesně kupující požadují a zda - li jsou jejich požadavky oprávněné. V případě potřeby, se na mne obraťte.

Re: Prodej domu - skryté závady

Dobrý den, to je mi líto, že se Vám musela přihodit zrovna taková zkušenost. Velice záleží na tom, jakým způsobem máte sepsanou kupní smlouvu, do jaké míry si zájemci nemovitost prohlédli včetně možnosti vzít si na obhlídku nemovitosti odborníka. Občas není od věci u starších nemovitostí nechat si vypracovat technickou zprávu od odborníka, která je přiložena s kupní smlouvou kupujícímu. Protože bohužel neznám okolnosti prodeje a neviděla jsem kupní smlouvu, nemohu Vám dát konkrétní radu. Nicméně bych Vám doporučila obrátit se na advokáta, vzít s sebou kupní smlouvu a probrat s ním, jaké máte možnosti. I když za jeho služby zaplatíte, určitě to pro Vás bude bezpečnější a dosáhnete lepšího výsledku, než kdybyste s kupujícími vyjednávala sama. Pokud máte zájem to probrat, klidně se na mě obraťte. Přeji Vám příjemný zbytek dne. Mirka Havlová

Re: Prodej domu - skryté závady

Pokud to v tomto stavu bylo již v době koupě, budete muset prokázat, že s tím byl nový vlastník ještě před prodejem srozuměn. (potvrzení o předání informací, text inzerce, fotodokumentace, inspekční zpráva, prohlášení v kupní smlouvě, mailová komunikace, ...) Jinak to bude tvrzení proti tvrzení. Bohužel je to celkem častý postup u kupujících, kteří již dopředu počítají s tím, že si v budoucnu dojednají slevu z kupní ceny. Někdy v takových případech může zabrat argument, že celou transakci zrušíte - tj. oni vám vrátí nemovitost a vy jim vrátíte peníze. Buď nemovitost vážně chtějí a půjde se s nimi domluvit a nebo se celá transakce zruší a vy budete mít možnost dům prodat někomu jinému (a ohlídat si již při prodeji potřebné náležitosti, aby se situace neopakovala).
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím